ТОП НОВИНИ ТА КОМЕНТАРІ

12.10.2017 | Каталонський путч. Іспанія подавляє його
Олексій Коломієць, - Президент Центру європейських та трансатлантичних студій

Майже 83 роки тому, у жовтні 1934 року, керівники Женаралітету оголосили про незалежність Каталонії. З балкону того самого будинку, де й зараз засідає каталонський парламент. Через десять годин вони всі були заарештовані.

1 жовтня 2017 року, новітні каталонські путчисти та сепаратисти також оголосили про незалежність Каталонії, підписали якісь папери, але на балкон регіонального парламенту не виходили, а оголосили про «призупинення акту про незалежність».
Іспанський уряд, звичайно, міг та повинен був діяти набагато раніше, щоб у зародку подавити цей новітній каталонський путч. Але ж ці абсолютно антиконституційні процеси тривають вже два роки. Ініціатива була втрачена, а заколотники та сепаратисти на чолі із сучасним керівником Женаралітету Карлосом Пуджемоном зрозуміли, що діяти треба зараз, або ніколи.

Центральний уряд у Мадриді був потужно ослаблений після парламентських виборів до Кортесів. Уряд меншості Маріанно Рахоя, як виглядає, до останнього сподівався на уявну благо – розумність каталонський сепаратистів. Дійсно – свята наївність. Дуже незабаром, ми, скоріш за все, почнемо дізнаватися про правду щодо «волі каталонців до незалежності» та, як та «воля» кувалася.

Іспанський уряд оголосив путчистам у Каталонії ультиматум. Якщо до десятої години ранку сепаратисти та путчисти не нададуть відповідь, тоді через три дні Мадрид застосує відповідні конституційні повноваження до відновлення єдності та закону у Королівстві Іспанії. Король Феліпе VI однозначно та безумовно на боці конституції та єдності, та непорушності держави.

Армія Іспанії готова діяти. Всі основні політичні сили Іспанії об’єдналися навколо іспанської єдності. Треба мати на увазі, що правляча Народна партія Іспанії має свої витоки із руху фалангістів, який розгромив червоні інтернаціональні загони, які розв’язали в Іспанії громадянську війну. Сучасні каталонські сепаратисти та націоналісти, схоже, також можуть штовхнути країну у прірву громадянського протистояння.

Але, як виглядає зараз, армія не знадобиться. Уряд Маріанно Рахоя готовий запровадити в дію 155 статтю іспанської конституції, яка зупиняє автономію Каталонії. Якщо це не допоможе для відновлення конституційного ладу, тоді може бути задіяний закон про надзвичайний стан. Якщо й він не допоможе, тоді в дію може вступити закон про особливий стан.

Рішення путчистів про призупинення дії «акту про незалежність» нікого не ввело в оману. Сепаратисти просто хочуть виграти час та знайти підтримку за кордону. Така підтримка може надійти лише з Москви.

Каталонський путч 2017-го ще раз показав, що ЄС – це, майже, ніщо. Брюссель, вже не приховуючи, заявив – у нього, майже, немає жодних можливостей вплинути на ситуацію в Іспанії. Це вже навіть не смішно. Цікаво, яким буде відношення у іспанців до ЄС після придушення путчу?

А ось те, що мовчить НАТО – це надзвичайно серйозно. Іспанія є ключовою країною на південно-західному фланзі Альянсу. А Альянс мовчить й схоже буде мовчати далі.

Іспанія проходить через вирішальне випробування у своїй сучасній історії. Іспанія вже ніколи не буде такою, якою вона була до каталонського заколоту жовтня 2017-го. Іспанці все побачили та дуже багато чого зрозуміли. І вони, скоріш за все, незабаром запитають: «А навіщо ми перебуваємо в ЄС?».



USERS COMMENTS

Ваше ім'я
Ваша поштова скринька
Заголовок
Ваш відгук
Залишилось сомволів
| | | Додати в вибране
Пошук
Підписка
Центр миру, конверсії та зовнішньої політики України
Інститут євро-атлантичного співробітництва
Центр "Україна - Європейський вибір"
Defense Express
Центр європейських та трансатлантичних студій

Rambler's Top100 Rambler's Top100


Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Міжнародного Фонду "Відродження"
Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Центру інформації та документації НАТО в Україні
© 2004 - 2024. ЄВРОАТЛАНТИКА.UA
Всі права захищено.

Даний проект фінансується, зокрема, за підтримки Гранту Відділу зв'язків із громадськістю Посольства США в Україні. Точки зору, висновки або рекомендації відображають позиції авторів і не обов'язково збігаються із позицією Державного Департаменту США.
На головну Анонси подій Новини Аналітика Топ новини та коментарі Мережа експертів Про проект