ТОП НОВИНИ ТА КОМЕНТАРІ

08.10.2017 | Путін та король Салман. Кремлівське геостратегічне зіткнення за Близький Схід
Олексій Коломієць, - Президент Центр європейських та трансатлантичних студій

Саудівський король Салман зрозумів, що стратегічна політична ситуація на Широкому Близькому Сході досягнула критичної точки. Саме тому, хворий та на межі відходу від влади, саудівський монарх прилетів до Москви з безпрецедентним, чотирьох-денним візитом.

Якщо б кремлівський монстр, покинувши все, полетів до Ер-Ріяду, тоді можна було однозначно казати, що Кремль програв на Близькому Сході. Кремль не програв там, навпаки, його досягнення там вражають. Але, король Салман та його арабські союзники також не програли. Склався, майже, геостратегічний баланс, який має тенденцію до зсуву у бік союзу Москви – Тегерану – Дамаску – Дохи – Хезболли та, фактично, Анкари. Треба пам’ятати, що лише за декілька днів до прильоту саудівського монарха до Росії, Путін терміново вилітав до Анкари – до свого новоявленого союзника Ердогана. Перед ними лежала карта Сирії.

Король Салман стратегічно вже не в змозі порвати із найважливішим союзником, яким є Сполучнгі Штати. Й він не збирається цього робити. Історичний візит Дональда Трампа наприкінці травня, його, також, історичний та стратегічний «Ер-Ріядівський» виступ та візит Салмана у відповідь до Вашингтона – цього вже достатньо, щоб запобігти руйнуванню потужного союзу між СЩА та Саудівською Аравією. Тому, король Салман, як виглядає, мав на меті одну ціль під час перебування у Кремлі – попросити Путіна зупинитися у підтримці іранського режиму. Все інше похідне.

«Кремлівський мрійник», звичайно, таке прохання відкинув. Путін не зупиниться. Король Салман це повинен був зрозуміти. Як і його найближчі регіональні союзники із ОАЕ, Кувейту, Бахрейну, Єгипту та Йорданії.

Розмови про ціни на нафту, про торгівлю, про інвестиції, про що завгодно – це було до такого ступеню другорядним, що не змогло навіть й близько вплинути на стратегічну динаміку регіонального балансу сил. Кремль та його хазяїн знають, що Саудівська Аравія – це вирішальне для них. Особливо, коли до кремлівського союзу приєднався Катар. Коли балансує на стратегічній межі Оман. Коли аль-Асад, майже, повністю повернув контроль над Сирією. Про це знає й король Салман. Він також знає, що може чекати на нього особисто, та на його королівство в разі зміни геополітичних союзників. Недарма «сигнал» у вигляді підриву королівського палацу у Джидді вже пролунав.

Саме тому, в дні перебування короля в Москві, з Вашингтону прийшов величезний «подарунок» - згода на продаж Саудівській Аравії надсучасної зброї на десятки мільярдів доларів. Жодних сумнівів, що Путін та його люди були у люті.

Та найвирішальне – попереду. Якщо Дональд Трамп у наступний четвер заявить про те, про що він повинен оголосити, та про те, що він обіцяв здійснити – вихід США із страхітливої іранської оборудки, тоді геостратегічний баланс на Широкому Близькому Сході не просто докорінно зміститься, він рухне на користь США та їх союзників, в першу чергу, Саудівської Аравії. Саме цього не допустити,як скоріш за все й було, благав у короля Салмана кремлівський кормчий.



USERS COMMENTS

Ваше ім'я
Ваша поштова скринька
Заголовок
Ваш відгук
Залишилось сомволів
| | | Додати в вибране
Пошук
Підписка
Центр миру, конверсії та зовнішньої політики України
Інститут євро-атлантичного співробітництва
Центр "Україна - Європейський вибір"
Defense Express
Центр європейських та трансатлантичних студій

Rambler's Top100 Rambler's Top100


Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Міжнародного Фонду "Відродження"
Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Центру інформації та документації НАТО в Україні
© 2004 - 2024. ЄВРОАТЛАНТИКА.UA
Всі права захищено.

Даний проект фінансується, зокрема, за підтримки Гранту Відділу зв'язків із громадськістю Посольства США в Україні. Точки зору, висновки або рекомендації відображають позиції авторів і не обов'язково збігаються із позицією Державного Департаменту США.
На головну Анонси подій Новини Аналітика Топ новини та коментарі Мережа експертів Про проект