ТОП НОВИНИ ТА КОМЕНТАРІ

01.06.2005 | Ющенко за участь України в ЄЕП
Джерело - Korespondent.net

Президент України Віктор Ющенко заявляє, що в майбутньому країни, які формують єдиний економічний простір (а саме Україна, Казахстан, РФ і Білорусь), передадуть частину своїх функцій наднаціональним інститутам, передає Інтерфакс-Україна.


 


Про це він заявив у вівторок, 31 травня, в Астані під час переговорів зі спікером сенату (верхня палата) парламенту Казахстану Нуртаєм Абикаєвим.


"Усі розуміють, що рано або пізно, коли ми побачимо ефективно працюючий механізм економічних відносин у межах ЄЕП, для того щоб ці відносини і далі розвивалися, до порядку денного постане питання про делегування частини функцій наднаціональним інститутам", - сказав Президент.


У той же час він заявив, що "для нас дуже важливо, щоб ЄЕП почав би формуватися не зі створення наднаціональних інститутів".


"Ми 14 років жили в імперії і зараз хотіли б відчувати суверенітет у ключових питаннях. За нашим глибоким переконанням, зараз було б неправильно зміщати акценти на організаційну частину (створення ЄЕП, - ред.) - необхідно, щоб люди відчули плюси від того, що ми створили, але для цього потрібен час", - сказав Ющенко, підкресливши: "Спочатку ми повинні побачити реалізацію національних інтересів - це найголовніше".


Нуртай Абикаєв, у свою чергу, запропонував створити українсько-казахстанську міжпарламентську групу для активізації співробітництва двох країн. "Створення міжпарламентської групи значно посилить міжпарламентські зв’язки", - передала слова Абикаєва прес-секретар Ющенка Ірина Геращенко після закінчення зустрічі.


За словами Геращенка, на зустрічі Віктор Ющенко відзначив, що його переговори з казахським президентом Нурсултаном Назарбаєвим були "надзвичайно важливими переговорами з політичної точки зору", і "щодо багатьох питань були синхронізовані позиції, зокрема, у питанні міжрегіонального співробітництва".


За словами українського керівника, обидві сторони підкреслили необхідність прагматизму в цьому співробітництві. Він також приділив увагу гуманітарній сфері співробітництва двох країн, подякував казахській стороні за сприяння в будівництві нової української школи в Астані, відзначив важливість співробітництва для забезпечення прав півмільйонної української діаспори в Казахстану.


Звертаючись до теми торгово-економічних відносин, Віктор Ющенко підкреслив, що внутрішні ринки України і Казахстану повинні бути взаємно відкритими.


Абикаєв, у свою чергу, відзначив, що для Казахстану має велике значення те, що Ющенко є "першим українським лідером, який відвідає Форт-Шевченко".


Багатовекторний Ющенко


"Угода про ЄЕП між Україною, Росією, Білоруссю і Казахстаном приведе до обмеження державного суверенітету України, зміні основ її внутрішньої і зовнішньої політики, нанесе істотну шкоду її базовим національним інтересам, погіршить життєвий рівень мільйонів українців", - зазначено у заяві парламентської фракції "Наша Україна" напередодні голосування у Верховній Раді щодо затвердження ініціатив із формування спільного економічного простору, про створення якого український народ дізнався із прес-конференції Леоніда Кучми в Москві, куди після присутності на обіді на заміській дачі Володимира Путіна зібралися президенти чотирьох пострадянських держав.


"Економічним результатом підписання цього документу стане втрата конкурентноздатності українських товарів, витіснення їх із внутрішніх і зовнішніх ринків. Соціальною ціною стане збільшення безробіття, зниження реальних доходів мільйонів українських родин", - підкреслювали опозиціонери 15 вересня 2003 року, за чотири дні до ялтинського самміту "союзу чотирьох", вимагаючи від влади виконати свій обов’язок і не підписувати угоду про формування цього об’єднання, у якому домінує одна з країн-учасниць.


Виступаючи в парламенті, Віктор Ющенко звернувся до колег зі словами про те, що в цей день вони розглядають не рядове питання, а документ, який може коштувати Україні долі: "Запропонована угода в його нинішньому вигляді суперечить Конституції України, її законам і веде до втрати суверенітету, не відповідає курсу європейської інтеграції і, по суті, є зрадою національним інтересам України", пише  „Дзеркало тижня”.


У часи своєї опозиційності прем’єр-міністр України Юлія Тимошенко також замислювалася щодо перспектив спільних економічних формувань із колишніми радянськими республіками: "Нічого спільного з економікою Єдиний економічний простір не має".


 "І нічого спільного з демократією, справедливістю і співробітництвом там немає. А тим громадянам України, хто стурбований співробітництвом із Російською Федерацією, потрібно відзначити, що там уже не соціалізм і не комунізм, а там правлять свої клани, які сьогодні й уособлюють Росію. Так що, нам наших кланів мало? Ми підемо здаватися російським кланам під патронат? Тому в жодному разі не можна голосувати за ЄЕП, оскільки навіть наші олігархи будуть стояти, і в кремлівській стіні в них буде віконце…", -підкреслювала лідер БЮТ.


"Я просто закликаю вас не руйнувати Україну і голосувати проти ратифікації", - заявляла одна з майбутніх лідерів української революції 20 квітня 2004 року з трибуни Верховної Ради перед ратифікацією уже підписаних Кучмою єепівських документів.


Куди іде Україна?


Під ЄЕП сторони-учасниці (Росія, Білорусь, Україна і Казахстан) пропонують розуміти економічний простір, що поєднує митні території країн-учасниць, на якому функціонують механізми регулювання економік, заснованих на єдиних принципах, і забезпечується вільний обіг товарів, послуг, капіталу і робочої сили, а також єдина зовнішньоторгівельна і погоджена податкова грошово-кредитна валютно-фінансова політика.


Метою формування ЕЭП є створення умов для стабільного й ефективного розвитку економік країн-учасниць і підвищення рівня життя населення.


Угодою передбачено формування зони вільної торгівлі без виключень і обмежень. Тим самим передбачається незастосування у взаємній торгівлі антидемпінгових, компенсаційних і спеціальних захисних засобів на основі проведення єдиної політики у сфері тарифного і нетарифного регулювання, єдиних правил конкуренції, застосування субсидій і інших форм держпідтримки.


Здійснення координації і управління формуванням і функціонуванням ЄЕП на міждержавному рівні забезпечуватиме Рада голів держав-учасниць ЄЕП. Кількість голосів кожної держави в межах ради розподіляється за принципом: одна держава - 1 голос. Рішення Ради голів держав повинно прийматися консенсусом.


Угода також передбачає створення єдиного регулюючого органу ЄЕП, якому сторони на основі міжнародних договорів делегують частину своїх повноважень. Рішення цього органу є обов’язковими для виконання всіма сторонами.


Рішення з усіх питань єдиний регулювальний орган ЕЭП приймає зваженим голосуванням, причому кількість голосів кожної зі сторін визначається з обліком її економічного потенціалу (за деякими підрахунками, Україна матиме близько 10% голосів).


Правовою основою забезпечення формування і функціонування ЄЕП є міжнародні договори і рішення органів ЄЕП, які підписуються і приймаються з урахуванням законодавств сторін і згідно із загальновизнаними нормами і принципами міжнародного права.


Із метою реалізації Угоди сторони повинні розробити Комплекс основних заходів щодо формування ЄЕП.


 



USERS COMMENTS

Ваше ім'я
Ваша поштова скринька
Заголовок
Ваш відгук
Залишилось сомволів
| | | Додати в вибране
Пошук
Підписка
Центр миру, конверсії та зовнішньої політики України
Інститут євро-атлантичного співробітництва
Центр "Україна - Європейський вибір"
Defense Express
Центр європейських та трансатлантичних студій

Rambler's Top100 Rambler's Top100


Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Міжнародного Фонду "Відродження"
Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Центру інформації та документації НАТО в Україні
© 2004 - 1774. ЄВРОАТЛАНТИКА.UA
Всі права захищено.

Даний проект фінансується, зокрема, за підтримки Гранту Відділу зв'язків із громадськістю Посольства США в Україні. Точки зору, висновки або рекомендації відображають позиції авторів і не обов'язково збігаються із позицією Державного Департаменту США.
На головну Анонси подій Новини Аналітика Топ новини та коментарі Мережа експертів Про проект