ТОП НОВИНИ ТА КОМЕНТАРІ

14.04.2005 | Україні час планувати вступ до НАТО і ЄС - Вальоніс
Джерело - Українська служба ВВС

За рекордно стислий час Україна довела те, що вона є тою державою, для якої європейські цінності і стандарти стають органічною частиною її суспільного і політичного життя. Українці заявили, що вони хочуть жити в одному домі з усіма європейцями. І ми вітаємо цє бажання,"- сказав литовський міністр Вальоніс в інтерв'ю Бі-Бі-Сі.

Бі-Бі-Сі: Починається Ваш візит до Києва. В чому полягає основна мета поїздки і якою є найважливіша проблема, яку треба буте вирішити разом з українськими колегами?

Антанас Вальоніс: Ми готові допомогти Україні швидше інтеґруватися до Європейського Союзу і НАТО. Нещодавно ми зорганізували зустріч друзів України в Брюселі. В роботі клубу брав участь віце-прем'єр України. Мій візит до Києва має одну мету, а саме - виявити проблеми, які Україні самій буде важко подолати на інтеґраційному шляху. Про ці переговори я інформую членів Клубу друзів України в ЄС, серед яких - голови урядів і міністри Угорщини, Польщі, Португалії, інших країн Євросоюзу. Але я впевнений в тому, що досвід Литви та інших країн Балтії найбільше цікавить українців. Бо в нас, природньо, більше спільних проблем. Від колег по Євросоюзу я отримав завдання - з'ясувати, якої конкретної допомоги потребує Україна. Після цих консультацій нам треба буде поділити: яка держава Євросоюза яку допомогу може краще і ефективніше Україні надати. При тому всю цю працю буде чітко скоординовано.

Бі-Бі-Сі: Нещодавно керівники Європейського Союзу доволі високо оцінили внесок Литви в створення так званої "східної політики" цієї організації. Отже існує нова концепція. Які наступні кроки?

Антанас Вальоніс: Всі ми - не лише ті, що мешкають біля східних кордонів ЄС, але й далі від них, - добре зрозуміли надзвичайну стратегічну, економічну і культурну роль України, яку вона вже почала відігравати в спільному європейському контексті. Але друзі України і далі повинні активно працювати всередині Європейського Союзу, пояснюючи різні явища і пропонуючі рішення, які б задовольняли всю Європу, включаючи Україну. Маємо досягти постійного діалогу Євросоюз-Україна, який призведе до її членства.

Бі-Бі-Сі: Президент Росії Владимир Путін під час візиту до Німеччини заявив, що приєднаня України до Шенгенських домовленностей, а згодом до Європейського Союзу створить велики гуманітарні проблеми для обох країн. Російський лідер навіть порівняв вступ України до ЄС з ситуацією, коли були поділені Схід і Захід Німеччини. Чи Ви поділяєте ці побоювання?

Антанас Вальоніс: Категорично - ні! Про яке відокремлення, що нагадує німецьку ситуацію, може йти мова? Україна - незалежна держава. Вона реалізує будівництво нового суспільства на базі європейської демократії, тобто проголошує, що всі її люди, незважаючи на етнічні коріння, є громадянами України. Тому подібні заяви лідера сусідньої держави не мають нічого спільного ані з демократією, ані з захистом прав меншин. Якщо торкнутися економіки, то хіба балтійці відокремилися від економіки Росії? Навпаки - наші торгівля і співпраця ще більш активізувалися. Більш насиченими стали культурні зв'язки. Литва вже проходила цe. Ми тут добре пам'ятаємо, як погрожував катастрофою Михаїл Горбачов, пізніше - Борис Єльцин, згодом - Владімір Путін. Всі вони казали: не треба різати по живому. Тому я вимушений категорично відкинути ці заяви Росії.
  .

Бі-Бі-Сі: Незабаром у Вільнюсі відбудеться самміт міністрів закордонних справ країн НАТО. У його форматі будуть працювати навіть дві комісії - НАТО-Росія і НАТО-Україна. Природньо, що світ чекатиме від цієї зустрічі нової конфігурації ґарантій безпеки. Чи буде Литва, як господарка самміту, пропонувати своє бачення європейської безпеки? Чи буде наполягати на розширенні організації?

Антанас Вальоніс: Моє перше завдання - і в цьому полягає прохання генерального секретаря НАТО - запропонувати новітню концепцію східньої політики. Що я запропоную від імені НАТО? По-перше, політику відкритих дверей. Тобто у Вільнюсі буде озвучено принцип: хто хоче вступити в НАТО, може це зробити. Друге завдання стосується України. Тобто на комісії ми маємо затвердити цілком конкретний план дій членства України. Так само будемо розмовляти про перспективи Грузії. Але рішення про запрошення до альянсу у Вільнюсі може очікувати лише Україна. І третє - це початок дискусії про нову роль НАТО в забезпеченні миру у світі. Разом з тим, тут буде покладено початок дискусії про більш тісну співпрацю Європи, США і Канади.


 


USERS COMMENTS

Ваше ім'я
Ваша поштова скринька
Заголовок
Ваш відгук
Залишилось сомволів
| | | Додати в вибране
Пошук
Підписка
Центр миру, конверсії та зовнішньої політики України
Інститут євро-атлантичного співробітництва
Центр "Україна - Європейський вибір"
Defense Express
Центр європейських та трансатлантичних студій

Rambler's Top100 Rambler's Top100


Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Міжнародного Фонду "Відродження"
Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Центру інформації та документації НАТО в Україні
© 2004 - 6704. ЄВРОАТЛАНТИКА.UA
Всі права захищено.

Даний проект фінансується, зокрема, за підтримки Гранту Відділу зв'язків із громадськістю Посольства США в Україні. Точки зору, висновки або рекомендації відображають позиції авторів і не обов'язково збігаються із позицією Державного Департаменту США.
На головну Анонси подій Новини Аналітика Топ новини та коментарі Мережа експертів Про проект