ТОП НОВИНИ ТА КОМЕНТАРІ

07.07.2004 | Україна Кучми = Словаччина Мечіяра
Джерело - Українська служба ВВС

Бі-Бі-Сі: Президент Кучма - спочатку як прем’єр-міністр, а згодом два терміни на посаді президента - вирішальним чином впливав на формування української закордонної політики. Упродовж свого президентства він проголосив гасло Євроатлантичної інтеграції одним з ключових. Чи досяг пан Кучма успіхів, коли йдеться про наближення України до Європи?


Джон Палмер: Я не думаю, що зараз ідеться про можливість членства України в Європейському Союзі, але є прагнення до близьких стосунків і тісного партнерства з Україною та іншими нашими важливими сусідами.


Для цього Єврокомісія запропонувала нову амбітну стратегію, яка може включити Україну. Вона передбачає створення кількох спільних просторів між Україною та Євросоюзом: спільний економічний простір, спільний простір внутрішньої безпеки, простір для спільних дій у галузі розвитку і досліджень.


Можливо, у майбутньому - спільний простір у галузі закордонної політики та зовнішньої безпеки. Отже, зараз я вважаю, що зусилля зосереджені на цих згаданих аспектах.


Бі-Бі-Сі: Чи, на вашу думку, президент Кучма досягнув з Євросоюзом усього, що міг за 8 років на найвищій посаді?


Джон Палмер: Я вважаю, що існує чимало застережень щодо стану демократії, верховенства закону і особливо свободи засобів масової інформації в Україні, а це, звичайно, створює серйозні перешкоди для досягнення повного членства. Як і з іншими країнами... Візьміть, наприклад, Словаччину. За часів Мечіяра неможливо було навіть вести мову про імовірність вступу, допоки там не відбулися фундаментальні перетворення в юридичній системі, судочинстві, в галузі громадянських свобод. Лише тоді стало можливим починати переговори, які звершилися вступом Словаччини в Євросоюз.


Бі-Бі-Сі: Отже, пана Кучму можна порівнювати з паном Мечіяром?


Джон Палмер: Не в усьому, але існують ті ж проблеми. Особливо в галузі засобів масової інформації і дій державного апарату, впливу служб безпеки, верховенства закону та загалом процесів у суспільстві.


Бі-Бі-Сі: Чи згодні ви з тими, хто каже, що хто б не замінив пана Кучму, матиме більші шанси на покращення взаємин України з Євросоюзом?


Джон Палмер: Я б не сказав - хто завгодно. Я б не сказав, що немає значення, хто переможе на виборах, але, безумовно, є багато простору і бажання стосовно того, хто замінить пана Кучму, щоб розбудувати закладені в минулому взаємини набагато більше і працювати над амбітною метою спільної долі з Європейським Союзом, що виливається у так званому спільному просторі з Україною. Для цього обом сторонам треба буде працювати набагато тісніше, і я вважаю, що це відкриває для України захоплюючі перспективи на майбутнє.


Бі-Бі-Сі: Проєвропейська думка в Україні розділена надвоє. Одні кажуть, що Україна має домагатися членства якомога швидше. Інші припускають, що країна буде краще почувати себе в позиції Норвегії та Швейцарії, які не вступили до ЄС. Яка модель Україні підходить більше, на вашу думку?


Джон Палмер: Я б не хотів давати оцінок думкам українських політиків в дискусіях всередині їхньої країни. Хочу лише сказати, що взаємини, яких ЄС прагне з Україною, зараз пропонуватимуть величезні економічні переваги. Це зблизило б Україну і ЄС політично, в галузі безпеки і навіть закордонної політики. Це принесло б перспективи збільшення інвестицій та економічного добробуту. І я вважаю, що зараз зосереджуватися треба саме на цьому. Я вважають, що подальшій перспективі не можна дозволяти ускладнювати короткотермінові пріоритети.


Бі-Бі-Сі: Після розширення ЄС, чи розглядають брюссельські політики Україну як ближчого партнера?


Джон Палмер: Не знаю, чи ближче, чи не ближче, але усі хочуть близьких взаємин з Україною. Це дуже важлива європейська країна, дуже важливий сусід і важлива частина спільної європейської історії. І я впевнений, що з таким урядом у Києві, який поділяє такі завдання, цього можна досягти.


Бі-Бі-Сі: Часом доводиться чути думки деяких аналітиків та політиків, які кажуть, що ЄС у співпраці з країнами колишнього Радянського Союзу має зважати на інтереси Росії?


Джон Палмер: Ні, це не гра проти Росії чи проти якоїсь іншої країни. Я вважаю, що ми в Європейському Союзі перейшли стадію такого мислення. Ми хочемо тісніших взаємин із Росією. Ми хотіли б об’єднання зусиль у тих галузях, які я згадував, у стосунках з Україною,а також з Росією, Молдовою. Також у майбутньому з демократичною Білоруссю, що зараз ще не є реальністю. Отже, тут не йдеться про те, щоб дружити з кимось проти когось.


 




USERS COMMENTS

Ваше ім'я
Ваша поштова скринька
Заголовок
Ваш відгук
Залишилось сомволів
| | | Додати в вибране
Пошук
Підписка
Центр миру, конверсії та зовнішньої політики України
Інститут євро-атлантичного співробітництва
Центр "Україна - Європейський вибір"
Defense Express
Центр європейських та трансатлантичних студій

Rambler's Top100 Rambler's Top100


Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Міжнародного Фонду "Відродження"
Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Центру інформації та документації НАТО в Україні
© 2004 - 7581. ЄВРОАТЛАНТИКА.UA
Всі права захищено.

Даний проект фінансується, зокрема, за підтримки Гранту Відділу зв'язків із громадськістю Посольства США в Україні. Точки зору, висновки або рекомендації відображають позиції авторів і не обов'язково збігаються із позицією Державного Департаменту США.
На головну Анонси подій Новини Аналітика Топ новини та коментарі Мережа експертів Про проект