ТОП НОВИНИ ТА КОМЕНТАРІ

04.04.2005 | Слово на захист норвезького та ісландського народів
Олександр Сушко - Центр миру, конверсії та зовнішньої політики України


Указ президента України № 569/2005 від 31.03.05 року “Про тимчасове запровадження безвізового режиму для громадян держав - членів Європейського Союзу та Швейцарської Конфедерації” гуляв коридорами влади півтора місяця – спочатку про політичну незгоду оголосила Соціалістична партія – член урядової коаліції. Соціалістам не подобалась ідея візової “асиметричності” – вони вимагали скасувати візи для громадян ЄС тільки взамін на аналогічний крок з боку ЄС (нам неодноразово доводилось брати участь у дискусіях на цю тему, аргументуючи, чому принцип симетричності візової політики є архаїчним[1]). Пізніше свій внесок у зволікання з появою Указу внесло міністерство фінансів, яке довго шукало кошти на компенсацію втрат консульських зборів. Нарешті, указ з’явився, відкриваючи дорогу до значного зростання поїздок іноземних туристів із благополучних країн в Україну.


 


Однак список країн, охоплених указом, викликає певний подив. Безвізовий режим запроваджується для країн ЄС та Швейцарії. Однак за бортом указу опиняються Норвегія та Ісландія – країни, що не входять до Євросоюзу, однак є членами Шенгенської угоди, в рамках якої запроваджено вільний рух осіб. Знаходячись в рамках Шенгенської угоди, ці країни є повністю інтегрованими до соціального простору ЄС. Якщо Україна запроваджує безвізовий рух для країн ЄС, то, очевидно, планує використати цей факт для подальшого лобіювання лібералізації візового режиму з країнами Шенгену в цілому. Звідси цілком логічним є включення до цього списку Норвегії та Ісландії, адже ці країни є суб’єктами Шенгену і можуть впливати на переговори з візових питань з Україною, навіть не будучи членами ЄС.


 


Українське рішення тим більше дивне, що в ньому передбачено виняток для Швейцарії – не члена ЄС, і поки що навіть не члена Шенгенської угоди (країна підписала Шенгенську угоду, однак противники приєднання ініціювали референдум, перспективи якого неоднозначні). Запропонувавши виняток для не-Шенгенської поки що Швейцарії, Україна тим більше має надати аналогічний режим для Норвегії та Ісландії – як членів Шенгену.


 








[1] Починаючи зі статті: “Ошибочная паритетность Украине не следует вводить визы для граждан стран — кандидатов в ЕС” . – Дзеркало тижня, 27 липня 2002 р.  http://www.zerkalo-nedeli.com/nn/show/403/35581/  















USERS COMMENTS

Ваше ім'я
Ваша поштова скринька
Заголовок
Ваш відгук
Залишилось сомволів
| | | Додати в вибране
Пошук
Підписка
Центр миру, конверсії та зовнішньої політики України
Інститут євро-атлантичного співробітництва
Центр "Україна - Європейський вибір"
Defense Express
Центр європейських та трансатлантичних студій

Rambler's Top100 Rambler's Top100


Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Міжнародного Фонду "Відродження"
Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Центру інформації та документації НАТО в Україні
© 2004 - 2024. ЄВРОАТЛАНТИКА.UA
Всі права захищено.

Даний проект фінансується, зокрема, за підтримки Гранту Відділу зв'язків із громадськістю Посольства США в Україні. Точки зору, висновки або рекомендації відображають позиції авторів і не обов'язково збігаються із позицією Державного Департаменту США.
На головну Анонси подій Новини Аналітика Топ новини та коментарі Мережа експертів Про проект