ТОП НОВИНИ ТА КОМЕНТАРІ

01.03.2005 | У Вашингтоні критикують російсько-іранську угоду
Джерело - Українська служба "Радіо свобода"

Росію необхідно позбавити права брати участь у цьогорічному саміті “Великої вісімки” – з таким закликом звернувся до Адміністрації Буша сенатор зі штату Арізона Джон МакКейн.


Він вважає, що саме таким чином необхідно покарати Росію за її угоду щодо постачання ядерного палива в Іран, а також за обмеження президентом Путіним демократичних свобод всередині держави. Ініціативу МакКейна вже підтримала низка американських законодавців – як республіканців, так і демократів.



Питання постачання Росією ядерного палива в Іран було одним з центральних ще під час російсько-американського саміту у Братиславі, який відбувся у четвер. Тоді, під час прес-конференції обидва президенти відмовилися від публічної дискусії щодо ядерних амбіцій Ірану. Президент Буш, наприклад, обмежився констатацією загальних принципів співпраці з Росією:


“Ми погоджуємося, що Іран не повинен мати ядерну зброю, і я ціную розуміння Володимира щодо цього питання. Між нами відбувся конструктивний діалог щодо шляхів досягнення цієї спільної мети”.


Однак саме способи збереження без’ядерного статусу Ірану викликають в обох сторін найбільше непорозуміння. Адже російський президент вважає, що Іран не збирається розробляти ядерну зброю, у той час як президент Буш, як і уся американська політична еліта, переконані у протилежному. Тому інформація про укладання Росією угоди щодо постачання Ірану ядерного палива викликало гостру критику у Вашингтоні.


 На думку експерта Американського Інституту Підприємництва Томаса Доннеллі, абсурдно сподіватися, що іранська ядерна програма має виключно мирний характер. Адже, за його словами, іранських покладів нафти та газу достатньо, щоб забезпечити енергетичні потреби цієї держави. Тому, вважає Доннеллі, побудова Бушерської атомної електростанції, куди Росія погодилася постачити ядерне паливо, має на меті саме воєнні цілі.


Такої ж логіки дотримується і сенатор МакКейн, який обвинуватив Путіна у проведенні “ірраціональної політики”. Він закликав США та європейських союзників відверто сказати російському президенту: “Володимир, тебе не чекатимуть на наступному самміті”.


До проведення більш жорсткої політики щодо з Росії закликали і сенатор-республіканець Ліндсей Грехем та конгресменка від демократичної партії Джейн Гарман.


Білий Дім поки що відмовляється від офіційних коментарів щодо російсько-іранської угоди. За повідомленням щоденника “Вашингтон Пост”, Адміністрація Буша планує виробити разом з європейськими союзниками спільну стратегію щодо Ірану. Зокрема, США готові сприяти можливості вступу Ірану до СОТ в обмін на формальну угоду, в якій Тегеран зобов’язувався би відмовитися від ядерної програми. На думку експертів, нова американо-європейська співпраця щодо Ірану сприятиме подальшому відокремленню Росії від Західного світу.




USERS COMMENTS

Ваше ім'я
Ваша поштова скринька
Заголовок
Ваш відгук
Залишилось сомволів
| | | Додати в вибране
Пошук
Підписка
Центр миру, конверсії та зовнішньої політики України
Інститут євро-атлантичного співробітництва
Центр "Україна - Європейський вибір"
Defense Express
Центр європейських та трансатлантичних студій

Rambler's Top100 Rambler's Top100


Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Міжнародного Фонду "Відродження"
Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Центру інформації та документації НАТО в Україні
© 2004 - 68. ЄВРОАТЛАНТИКА.UA
Всі права захищено.

Даний проект фінансується, зокрема, за підтримки Гранту Відділу зв'язків із громадськістю Посольства США в Україні. Точки зору, висновки або рекомендації відображають позиції авторів і не обов'язково збігаються із позицією Державного Департаменту США.
На головну Анонси подій Новини Аналітика Топ новини та коментарі Мережа експертів Про проект