ТОП НОВИНИ ТА КОМЕНТАРІ

06.12.2013 | Виступ Вікторії Нуланд,заступниці Державного секретаря США у європейських і євразійських справах
Джерело - Посольство США в Україні



Виступ Вікторії Нуланд,заступниці Державного секретаря США у європейських і євразійських справах на зустрічі Ради Міністрів ОБСЄ
Київ, Україна

5 грудня 2013 року

Дякую вам, пане Голово. Дякую вам, колеги.

Який це момент для України, який момент для ОБСЄ!  Весь світ спостерігає.  Всі принципи і цінності, на яких цю організацію було засновано майже 40 років тому, сьогодні повисли на волосинці між Майданом і Банковою і по всій країні:  суверенітет, свобода вибору, свобода асоціацій і альянсів, свобода зборів і слова, демократія і конституційне врядування, мир і стабільність. Для України це момент піти назустріч прагненням свого народу або ж розчарувати його і піддати ризикові хаосу й насильства. Те, що тут відбувається, має значення для всіх нас і для цієї організації.  І голоси українського народу нині є відлунням голосів тих багатьох людей, які були їхніми попередниками, тут і в інших частинах простору ОБСЄ, протягом усієї історії цієї Організації.

Не повинно бути жодних сумнівів щодо того, яке місце в цій ситуації займають Сполучені Штати. Ми стоїмо на боці народу України, який бачить своє майбутнє в Європі і хоче повернути країну до здорового економічного клімату і єдності. Ми віримо в те, що наші спільні з ОБСЄ цінності й принципи пропонують єдиний надійний курс до цього майбутнього: всі сторони повинні відмовитись від насильства; ті, хто порушує права людини, повинні стати перед судом; має бути визнано фундаментальні свободи слова і мирних зібрань; має бути захищено журналістів; має бути дотримано демократичних законів і верховенства закону.

Цього тижня Держсекретар Керрі сказав, що український народ має право вибирати власне майбутнє.  Ми закликаємо український уряд прислухатись до голосу його народу, який воліє жити в умовах свободи, можливостей і добробуту. Сполучені Штати підтримуватимуть Україну і працюватимуть з нею на цьому шляху.

Тут, в Україні, як і в інших країнах, ми мусимо пам’ятати незаперечну істину всеохопної концепції безпеки ОБСЄ: повага до прав людини і фундаментальних свобод – необхідна умова прогресу і тривалої безпеки цієї країни та всіх інших країн.

Проте водночас ми повинні визнати, що невдачі держав-учасниць ОБСЄ в ділянці виконання зобов’язань у сфері людського виміру сьогодні занадто численні, щоб про них детально розповідати, і це є законною проблемою безпеки для нас усіх. Я б хотіла вказати сьогодні на три тривожні тенденції.

По-перше, простір свободи слова он-лайн і оф-лайн продовжує скорочуватися. Проти працівників засобів масової інформації чиниться фізичне насильство – інколи їх навіть убивають, часто безкарно. У низці країн-учасниць ОБСЄ анти-екстремістські закони спрямовуються проти мирних членів громадянського суспільства і журналістів за те, що вони говорять, публікують, випускають в ефір, пишуть у своїх блогах, текстах чи твітах. Казахстан звузив простір для ЗМІ, що підтримують опозицію. В Азербайджані неурядові організації назвали принаймні 10 імен журналістів і блогерів, котрі є політичними в’язнями або перебувають під вартою. Переслідування журналістів поширені в Узбекистані, країні, яка, згідно з даними Комітету захисту журналістів, найдовше в світі тримає в ув’язненні журналіста. Такі демократичні країни, як Угорщина й Туреччина, так само повинні захищати свій правовий і політичний простір для можливості інакомислення і критики як з боку громадян, так і засобів масової інформації.

По-друге, підйом хвилі нетерпимості – на схід і захід від Відня – часто сприймається пасивно або навіть активно вітається тими, хто при владі. У багатьох країнах ЄС державні чиновники робили кричущі нетолерантні заяви про ромів. У Росії закон проти так званої пропаганди гомосексуалізму потягнув сплеск насильства проти ЛГБТ. Анти-семітизм, ксенофобія і анти-мусульманські настрої також піднімаються на європейському і євразійському просторі.

По-третє, широкомасштабний відкат від демократії, включаючи наступ на громадянське суспільство, продовжує чинити жорстокий тиск на правозахисників та неурядові організації. Обмежувальні закони і практики порушують свободу слова, об’єднань, мирних зібрань і релігії. Білорусь вже на третьому році такого наступу після скомпрометованих президентських виборів 2010 року. У Росії триває утримання під вартою і кримінальне переслідування з політичних мотивів демонстрантів з Болотної площі з метою відлякати інших здійснювати своє право на мирний протест. У низці держав-учасниць громадяни ризикують наразитися на помсту за виставлення своєї кандидатури на виборах чи за повідомлення про спосіб проведення виборів.

Ми можемо досягати більшого і в першому вимірі. Контроль над звичайними озброєннями та заходи із зміцнення довіри і безпеки зробили істотний внесок у стабільність в Європі і Євразії. Але ми повинні зробити більше. Наближаючись до 40-річчя ОБСЄ в 2015 році, давайте зобов’яжемося підвищити довіру і стабільність на основі кращої взаємної передбачуваності шляхом як реалізації наших існуючих зобов’язань, так і їх розширення. Давайте також подвоїмо наші зусилля, щоб допомогти народам Грузії, Молдови та дати раду із конфліктом у Нагірному Карабаху.  Громадяни у всіх цих місцях занадто довго чекають, коли ж цілісна, вільна і мирна Європа прийде і до них. У Грузії ситуація погіршилася із обгороджуванням окупованих територій. У Молдові вже давно час підтримати суверенну вимогу уряду, щоб російські війська були замінені цивільною місією. І ми повинні підтримати відновлений діалог між президентом Азербайджану Алієвим і президентом Вірменії Саргсяном як найкращий шанс на стійкий мир. Нова енергія у питаннях першого виміру розбудувала б довіру і основу для співпраці у відповідь на транснаціональні загрози, що стоять перед усіма нами, і у зусиллях з поліпшення регіональної безпеки у час, коли ми вітаємо перехід в Афганістані в 2014 році.

Є багато чого, що ми ще можемо зробити разом у другому вимірі також. Наша торішня дублінська декларація «Ефективне управління» дає нам план боротьби із однією з найбільших загроз для нашого спільного процвітання: корупцією. Сполучені Штати бачать потенціал для розширеної практичної роботи над покращенням інфраструктури та енергетичної безпеки, над підходами до економічних і екологічних проблем через підрозділи на місцях, серед держав-учасниць, і в нашій взаємодії з приватним сектором та іншими суб’єктами громадянського суспільства.

Ми також повинні захищати і використовувати дуже ефективні механізми та інструменти, які ОБСЄ вибудувала за свої майже 40 років. Наші підрозділи на місцях і наші інституції є найбільш помітним і практичним зв’язком ОБСЄ із нашими громадянами. Вони сприяють всіх трьом вимірам безпеки, допомагаючи державам-учасницям досягати реальних змін на місцях у вигляді чистішого уряду, повнішого дотримання зобов’язань у галузі прав людини, свободи ЗМІ, терпимості, верховенства права та демократичних виборів, кращої природоохоронної діяльності, сильніших демократичних інститутів і зміцнення довіри там, де є поділи серед населення. Ми повинні їх цінувати і підтримувати, а не закривати. У більш широкому сенсі, готуючись до нашого 40-го дня народження, ОБСЄ повинна припинити займатися дрібницями і повернутися в гру із найбільших проблем, що стоять перед Європою і Євразією – захист свободи, безпеки, процвітання і миру. Ми взяли хороший старт на цьому тижні із прийняттям перших кібернетичних заходів із зміцнення довіри в регіональній організації з безпеки.  Ми вітаємо усі країни, які над цим працювали, включаючи Російську Федерацію.

Я зустрічалася цього ранку з представниками громадянського суспільства, і вони повні конструктивних ідей по всіх трьох вимірах. Однією конкретна рекомендація полягає в тому, що Головуюча країна може подати приклад, запросивши ОБСЄ мати постійну роль тут, щоб допомогти побудувати довіру. Унікальною особливістю ОБСЄ є побудова нею зв’язків між урядами та громадянами. Ми повинні цінувати і зміцнювати це також. Ніде це не є більш важливим, ніж тут, в Україні.

Міністре закордонних справ Кожара, заступник держсекретаря Бісвал і я, та уся делегація США, дякуємо вам за те, що приймаєте нас сьогодні. Нехай Київ 2013-го увійде в українську історію та в історію ОБСЄ як момент вибору на користь демократії, процвітання, верховенства закону, прав людини – задля Європи і задля вільнішого світу.



USERS COMMENTS

Ваше ім'я
Ваша поштова скринька
Заголовок
Ваш відгук
Залишилось сомволів
| | | Додати в вибране
Пошук
Підписка
Центр миру, конверсії та зовнішньої політики України
Інститут євро-атлантичного співробітництва
Центр "Україна - Європейський вибір"
Defense Express
Центр європейських та трансатлантичних студій

Rambler's Top100 Rambler's Top100


Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Міжнародного Фонду "Відродження"
Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Центру інформації та документації НАТО в Україні
© 2004 - 2024. ЄВРОАТЛАНТИКА.UA
Всі права захищено.

Даний проект фінансується, зокрема, за підтримки Гранту Відділу зв'язків із громадськістю Посольства США в Україні. Точки зору, висновки або рекомендації відображають позиції авторів і не обов'язково збігаються із позицією Державного Департаменту США.
На головну Анонси подій Новини Аналітика Топ новини та коментарі Мережа експертів Про проект