ТОП НОВИНИ ТА КОМЕНТАРІ

12.05.2012 | Грищенку треба готуватися до чогось схожого, що було в Нюрнбергу
За матеріалами - Gazeta.ua

За провал зовнішньої політики і кризу у відносинах України з ЄС повністю відповідає міністр закордонних справ Костянтин Грищенко.
 
Про це в інтерв'ю Gazeta.ua розповів президент Центру європейських та трансатлантичних студій Олексій Коломієць.
 
Зовнішня політика України наразі бажає бути кращою. Напружені стосунки як із Заходом, так зі Сходом. Водночас, міністра закордонних справ ніде не видно, він не робить жодних заяв. Чому?
 
— Можливо декілька варіантів. Певно, що є усвідомлення прямої його відповідальності, як особисто так і професійно за те, що трапилось. По-друге, він просто брутально використовує своє службове становище і наказує підлеглим давати абсолютно неадекватні і повністю глибоко непрофесійні коментарі. Хоча також не видно ані заступників, ані керівників управлінь, департаментів, тільки виставляють цих двох клоунів — прес-секретарів. Третє, можливо, якась є домовленість з Януковичем, щоб він не висовувався. Хоча зрозуміло, що за будь-яким сценарієм це все рівно не знімає прямої і персональної відповідальності Грищенка як того чиновника, який призвів до цієї зовнішньополітичної катастрофи України.
 
Хто більше відповідає за цей провал, Янукович чи Грищенко?
 
— За Конституцією — Янукович. Але ясно, що Янукович абсолютно не розуміє зараз, що відбувається. Але, можливо, якісь вказівки він і дає. Наприклад, такі смішні просто спроби зібрати чотирьох президентів після Ялтинського провалу. Це хтось радив йому? Певно, радив. Миттєво два президенти відмовилися, при чому, просто прямо, доволі брутально. Так польський президент висловив все, що в нього накопичилося і в ультимативній формі.
 
Хто ще може впливати на дії та позицію Януковича в цьому відношенні?
 
— Наприклад, там є ще керівник управління, його радник — Гончарук (Андрій Гончарук - радник президента В. Януковича). Він найбільш відповідальний. Хто знаходиться у підпорядкуванні Гончарука — от вони, певно, і формують відповідні цілі, завдання і подають це Януковичу, а той вже вирішує. Але тут уже абсолютно зрозуміло: кожний крок цієї групи, цих людей тільки погіршує ситуацію.
 
Чи може Грищенко стати таким собі цапом-відбувайлом у цій ситуації?
 
— Може. Можливо, на нього спишуть все це, тому що він просто підпільник, партизан. Його доля вже мало кого цікавить. І тут головне, що робити з цим жахом, що трапився. Це ми кажемо тільки про зовнішню політику, а ми ж не забуваємо, які деструктивні процеси ідуть на структури оборони і безпеки. Це більш небезпечно. Тобто, економіку, фінанси, банки, соціальні речі можна виправити доволі швидко, а от те, що відбувається на міжнародній арені змінити важко.
 
Яким може бути покарання для Грищенка, якщо його все ж зроблять винним у провалі зовнішньої політики?
 
— Тут питання наступне: він майже точно був головним ідеологом цієї стратегії. Він і повинен понести за це пряму політичну, а можливо і не тільки політичну, відповідальність. Якщо він винен, то політично має відповісти перед державою — це однозначно. Я схильний вважати, що він був одним із проектантів "харківської змови". Там були такі викиди інформації, що тільки три людини знали про це — звичайно, сам Януковимч, я думаю, що Льовочкін, а от хто третій... Я, чесно кажучи, сумніваюсь, що Грищенко не знав, що готується "український Мюнхен". І от ті, хто підписував Мюнхен у 1938 році, потім були на Нюрнбергу. То ж, Грищенко вже має готуватися до подібного. Тут було пряме порушення Конституції.


Джерело http://gazeta.ua/articles/politics/_grischenku-treba-gotuvatisya-do-chogos-shozhogo-scho-bulo-v-nyurnbergu-ekspert/435545



Після провалу Ялтинського саміту президент Віктор Янукович втратив конституційні повноваження ведення зовнішньої політики України
 
Про це в другій частині інтерв'ю Gazeta.ua розповів президент Центру європейських та трансатлантичних студій Олексій Коломієць.
 
 
Чи вдасться владі покращити ситуацію? Чи хочуть вони взагалі її виправити?
 
Поки що такого бажання не видно. Якщо б навіть влада хотіла, в ній немає тих, хто міг би запропонувати нові ідеї або новий шлях. Малоперспективно вірити в те, що вони залучать людей, до яких будуть дослуховуватися. Ця ситуація для них уже точно — глухий кут. І він з кожною годиною стає більш незворотнім. На межі зараз оголошення президентської кампанії, тому треба думати наперед. Головне - не вдаватися до якихось дуже неконструктивних речей, наприклад — спроби щодо долучення до рамок ЄврАзес.
 
Але ж наразі стосунки з Росією теж не найкращі?
 
В Росії до української влади ставлення як до плебеїв. Вони з таким презирством до них ставляться, що це збагнути навіть неможливо. Тобто вони їх просто не бачать. Для групи Путіна-Медвєдєва українська влада - просто порожнє місце, їх немає.
 
Щоб в ідеалі мала б зробити влада, аби покращити стосунки з Євросоюзом?
 
З ЄС ситуація дуже важка. У всіх напрямках, за всіма параметрами. Звичайно, треба дати можливість звільнити Тимошенко. Але на цьому зупинитися. Зараз ситуація вже, як і прогнозувалось, вийшла зовсім в інші площини. Для Януковича це вже не має значення. Але для нас зараз головне — максимальне наближення до НАТО.
 
Також надання ПДЧ, або інші процедурні речі, які максимально наблизили б Україну до НАТО. Я розумію, що це може викликати абсолютно вже якусь психічну реакцію тут, а особливо у Путіна. Та іншого шляху немає. Або якісь двосторонні речі... Наприклад, рішення щодо приєднання України до європейського ПРО. Все інше втратило стратегічний сенс.
 
Але ж в Україні діє доктрина про позаблоковий статус держави?
 
Цього закону не існує — ні політично, ні юридично, ні в будь-яких інших вимірах. Його немає. Оці положення привели Януковича до його стану. Тобто, все, що вони будуть приймати, базуючись на неіснуючому законі, буде перетворюватися на пил.
 
Зараз максимально треба налагодити стосунки з Альянсом. Я не знаю, чи поїде Янукович до Чикаго, я думаю, що він туди не поїде. І тоді ще більше відбудеться його делегітимізація. Хоча вона відбулася після провалу Ялтинського саміту. Він втратив конституційні повноваження ведення зовнішньої політики України. Ось що відбулося.
 
Янукович заявив, що наразі Україна і ЄС взяли паузу, яка дуже корисна для обох сторін. Як можна розцінювати подібну заяву президента?
 
Він про ці паузи вже стільки казав: ще коли мав відбутися грудневий саміт. Та тоді була інша ситуація. Вона була не райдужна, але зараз ситуація вже абсолютно інша. І тут просто немає сенсу сприймати його звуки, тому що він сам не знає, що каже. Пауза вже остаточно наступила для Януковича. Можна абсолютно чітко сказати, що Янукович нею підтверджує: він - персона нон-грата.


Джерело http://gazeta.ua/articles/politics/_pauza-vzhe-ostatochno-nastala-dlya-yanukovicha-vin-persona-non-grata-kolomiec/435570


USERS COMMENTS

Ваше ім'я
Ваша поштова скринька
Заголовок
Ваш відгук
Залишилось сомволів
| | | Додати в вибране
Пошук
Підписка
Центр миру, конверсії та зовнішньої політики України
Інститут євро-атлантичного співробітництва
Центр "Україна - Європейський вибір"
Defense Express
Центр європейських та трансатлантичних студій

Rambler's Top100 Rambler's Top100


Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Міжнародного Фонду "Відродження"
Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Центру інформації та документації НАТО в Україні
© 2004 - 2024. ЄВРОАТЛАНТИКА.UA
Всі права захищено.

Даний проект фінансується, зокрема, за підтримки Гранту Відділу зв'язків із громадськістю Посольства США в Україні. Точки зору, висновки або рекомендації відображають позиції авторів і не обов'язково збігаються із позицією Державного Департаменту США.
На головну Анонси подій Новини Аналітика Топ новини та коментарі Мережа експертів Про проект