ТОП НОВИНИ ТА КОМЕНТАРІ

28.12.2011 | Болгарія відмовилася платити Росії за зрив проекту Бургас-Александруполіс. Що далі?
За матеріалами - УКРІНФОРМ

Заява, зроблена у вівторок прем'єр-міністром Болгарії Бойко Борисовим про те, що його країна не заплатить Росії жодного лева за вихід із тристороннього проекту нафтопроводу Бургас-Александруполіс, викликала захоплення в усіх болгар. Адже в Болгарії з самого початку сумнівалися в доцільності прокладення нафтової труби через курортні місця і родючі землі південного регіону. Висловлювання Борисова стало предметом безлічі коментарів у болгарській і російській пресі.


Уряд Болгарії, очолюваний соціалістами, уклав договір із Росією та Грецією про будівництво нафтопроводу в обхід турецьких проток ще 2007 року. Трубопровід планувалося прокласти з порту Бургас на Чорному морі в порт Александруполіс на Егейському морі. Бургас-Александруполіс, як і нафтопровід Самсун-Джейхан, що конкурує з ним, призначався для транспортування нафти сушею в обхід переобтяжених чорноморських проток Босфор і Дарданелли.


Пропускна спроможність нафтопроводу протяжністю майже 300 км. повинна була скласти 35 млн тонн нафти на рік із можливістю збільшення до 50 млн тонн. Вартість будівництва оцінювалася раніше в суму близько 1 млрд євро. Але російська сторона почала постійно говорити про подорожчання проекту.


Болгарська сторона мала вносити обов'язкові платежі на реалізацію проекту нафтопроводу, проте ні 2010, ні 2011 року не зробила цього. Влітку Болгарія обіцяла, що погасить заборгованість і зробить чергові внески у рамках проекту після затвердження оцінки впливу на навколишнє і соціальне середовище (ОВНС). Проте обіцянка так і не була виконана.


Наприкінці листопада представник російської Транснафти Ілля Казенкін, який відповідає за організацію зовнішньоекономічної діяльності компанії, заявив, що Болгарія продовжує нагромаджувати заборгованість за проектом будівництва нафтопроводу. Він заявив, що загальна заборгованість країни складає 6,2 млн євро.


А вже на початку грудня віце-прем'єр, міністр фінансів Сімеон Дянков офіційно заявив: "Болгарія виходить із проекту, тому що він не може бути реалізований на умовах і фінансових показниках, викладених в угоді 2007 року".


Свою позицію Болгарія мала намір викласти на засіданні наглядової ради проекту, яке було призначене на 14 грудня, але потім перенесене на пізніший строк. Відразу після заяви про вихід із проекту болгарський віце-прем'єр запевнив країну, що санкцій щодо Болгарії через відмову від проекту не буде.


Іншої думки дотримується російська сторона. "РФ вимагатиме від Болгарії відшкодування витрат за проектом Бургас-Александруполіс. Має бути проведена інвентаризація витрат, відповідно до діючих процедур, вони будуть пред'явлені болгарській стороні для погашення", - заявив у вівторок міністр енергетики РФ Сергій Шматко.


На це послідувала миттєва і рішуча реакція прем'єр-міністра Болгарії. Бойко Борисов на всю країну заявив: "Болгарія не дасть ні єдиного лева за проект Бургас-Александруполіс".


Болгарські ЗМІ і аналітики зараз обговорюють різні сценарії розвитку подій після обміну цими заявами представниками двох країн.


Провідна болгарська газета "Класа" не виключає, що в помсту Росія відмовиться від прокладення через країну газопроводу "Південний потік". Цей проект болгарський уряд у грудні оголосив пріоритетним для країни. Як пише "Класа", російська сторона активно веде переговори з Україною про придбання її газотранспортної системи. У разі успіху на "Південному потоці" буде поставлений хрест, а Болгарія залишиться без одного газового джерела, зазначає видання.


Багато аналітиків вважають, що Москва втягне Софію в довгі судові процедури і придумає десятки способів тиску на нинішній болгарський уряд і прем'єра.


Інші експерти пропонують не поспішати з висновками і дочекатися засідання наглядової ради проекту, на якому з'ясується позиція всіх його учасників і будуть чітко розставлені фінансові й організаційні акценти.


 



USERS COMMENTS

Ваше ім'я
Ваша поштова скринька
Заголовок
Ваш відгук
Залишилось сомволів
| | | Додати в вибране
Пошук
Підписка
Центр миру, конверсії та зовнішньої політики України
Інститут євро-атлантичного співробітництва
Центр "Україна - Європейський вибір"
Defense Express
Центр європейських та трансатлантичних студій

Rambler's Top100 Rambler's Top100


Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Міжнародного Фонду "Відродження"
Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Центру інформації та документації НАТО в Україні
© 2004 - 2024. ЄВРОАТЛАНТИКА.UA
Всі права захищено.

Даний проект фінансується, зокрема, за підтримки Гранту Відділу зв'язків із громадськістю Посольства США в Україні. Точки зору, висновки або рекомендації відображають позиції авторів і не обов'язково збігаються із позицією Державного Департаменту США.
На головну Анонси подій Новини Аналітика Топ новини та коментарі Мережа експертів Про проект