ТОП НОВИНИ ТА КОМЕНТАРІ

22.07.2011 | Європа далі рятується від грецьких боргів
Джерело - Українська служба "Радіо Свобода"

Керівники країн зони обігу спільної валюти євро на своєму саміті в Брюсселі в четвер дійшли згоди про необхідність надати Греції ще один пакет фінансової допомоги на загальну суму в майже 159 мільярдів євро, щоб допомогти цій країні подолати боргову і бюджетну кризу. Лідери країн єврозони цього дня вкотре намагалися домовитися щодо того, як відвернути кризу, у яку поринув цей грошовий союз через грецькі борги. З одного боку, на столі переговорів лежав новий план фінансової допомоги Афінам, з іншого, – рішення, як посилити гарантії для всієї єврозони, на випадок нових подібних ситуацій. Нинішній європейський саміт характеризують як найвирішальнішу зустріч лідерів зони євро з часу заснування спільної європейської валюти.


Як мовиться в оприлюдненій увечері спільній заяві учасників саміту, європейські країни та Міжнародний валютний фонд нададуть разом 109 мільярдів євро, а ще 49,6 мільярдів мають надати приватні інвестори – банки, страхові компанії та інші фінансові установи – на добровільних засадах.
 
Крім того, для Греції продовжать терміни виплат її боргів і суттєво зменшать відсоткові ставки.


Основою обговорюваного у Брюсселі плану порятунку Греції, який поспіхом шукали останніми днями, стала попередня угода між Німеччиною та Францією. Після тривалих обговорень лідери країн єврозони вирішили надати наступну грошову допомогу Греції і, так би мовити, «розтягнути» тривалість виплати боргів ослаблених кризою країнам із семи років до як мінімум п’ятнадцяти. При цьому Греція, як і ще дві країни, які потерпають від боргової й бюджетної кризи, Ірландія та Португалія, зможуть сплачувати більш «комфортні» відсоткові ставки.


«Греція обов’язково оплатить свої борги. Ми продовжуємо термін кредитування, суттєво зменшуємо процентні ставки. На додаток до цього до погашення боргів на добровільній основі буде залучений і приватний сектор», – зазначив після закічення саміту президент Франції Ніколя Саркозі.


При цьому він каже, що такі виняткові заходи стосуватимуться тільки Греції. Для Ірландії та Португалії також планують подовжити термін виплат, але приватні фінансові установи не залучатимуть.


Тим часом перед початком саміту Жан-Клод Юнкер, голова так званої Єврогрупи, клубу міністрів фінансів єврозони, зазначив, що оголошення Греції неплатоспроможною можливе, але слід зробити все, щоб цього не допустити.
 
«Ми потребуємо комплексного рішення для Греції та для всієї єврозони, – заявив Юнкер. – Обговорювати нові рішення кожні два тижні ми не можемо. Тому нам слід досягти угоди щодо того, що саме в цілому та у деталях має бути зроблено. Все буде здійснене в рамках, визначених на останніх засіданнях єврозони».
 
Перемога німецької позиції
 
З іншого боку, як пояснив міністр фінансів Нідерландів Ян Кеес де Ягер, приватні банки, пенсійні фонди та страхові компанії, які надавали позики Афінам, також закличуть до участі у порятунку греків.


Це означає перемогу позиції Німеччини, адже саме вона вимагала залучення приватних банків до погашення боргів. Тому, вочевидь, французи пішли на поступки, адже Європейський центральний банк та деякі держави ЄС, особливо Франція, донині відкидали таку пропозицію. На їхню думку, це могло б одразу спричинити паніку на світових ринках та поширити кризу на інші країни зони євро.
 
І от нині стали відомі підрахунки, які є частиною рішень саміту: за ними, завдяки залученню приватного сектору, борги греків зможуть скоротити на 350 мільярдів євро.
 
І остання, абсолютно нова пропозиція стосується так званого Фонду порятунку країн, що переживають фінансові труднощі. Цей фонд зможе купувати на біржах державні борги.
 
Фінансові ринки реагують оптимістично
 
Цю низку рішень радо сприйняли міжнародні фінансові біржі. Скажімо, міланська біржа у червер о другій половині дня зросла аж на 4 відсотки, Мадридська – на 3, так само як і євро загалом суттєво покращив свої позиції щодо американського долара, і то все ще задовго до закінчення саміту й ухвалення остаточних рішень.



Голова Єврокомісії Жозе Мануель Баррозу із самого початку саміту висловив глибоке переконання, що проблеми Греції та всієї єврозони обов’язково вирішать.
 
«Я переконаний, що ми знайдемо рішення. Добре рішення для Греції і для всіх членів єврозони», – заявив Баррозу.



USERS COMMENTS

Ваше ім'я
Ваша поштова скринька
Заголовок
Ваш відгук
Залишилось сомволів
| | | Додати в вибране
Пошук
Підписка
Центр миру, конверсії та зовнішньої політики України
Інститут євро-атлантичного співробітництва
Центр "Україна - Європейський вибір"
Defense Express
Центр європейських та трансатлантичних студій

Rambler's Top100 Rambler's Top100


Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Міжнародного Фонду "Відродження"
Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Центру інформації та документації НАТО в Україні
© 2004 - 2024. ЄВРОАТЛАНТИКА.UA
Всі права захищено.

Даний проект фінансується, зокрема, за підтримки Гранту Відділу зв'язків із громадськістю Посольства США в Україні. Точки зору, висновки або рекомендації відображають позиції авторів і не обов'язково збігаються із позицією Державного Департаменту США.
На головну Анонси подій Новини Аналітика Топ новини та коментарі Мережа експертів Про проект