ТОП НОВИНИ ТА КОМЕНТАРІ

14.10.2010 | Азаров: асоціації з ЄС у 2010 році не буде
Джерело - Korespondent.net

Перепоною стало створення зони вільної торгівлі, яка має стати складовою частиною загальної угоди про асоціацію.


Сьогоднішній візит прем’єр-міністра Миколи Азарова до Брюсселя поставив останню крапку на сподіваннях, які вже неодноразово висловлювали представники української влади, щодо підписання угоди про асоціацію з Євросоюзом ще до кінця цього року.


Ще під час свого першого візиту до умовної столиці Євросоюзу президент України Віктор Янукович заявляв про наміри якомога швидше домовитися з європейською стороною про цей документ. Однак вже у травні переговори почали "пробуксовувати".


Каменем спотикання стало створення зони вільної торгівлі, яка має стати складовою частиною загальної угоди про асоціацію. Незважаючи на те, що деталі переговорів тримають у таємниці, певні витоки інформації свідчать про те, що українська сторона, передусім, була незадоволена численними вимогами щодо захисту товарів за географічним походженням.


Так, європейці запропонували Києву перелік з трьох тисяч захищених назв, який, серед іншого, включає і такі відомі в Україні, як "шампанське" чи "коньяк", виробництво яких, відповідно до законодавства ЄС, можна здійснювати лише у відповідних провінціях Франції. При цьому, вимоги європейської сторони стосувалися не лише перейменування всіх продуктів, що виробляються в Україні і мають назви, захищені законами ЄС, але й заборони появи на українському ринку товарів з третіх країн, що мають такі назви. (Наприклад, заборона на імпорт російського "шампанського").


Іншим складним моментом було питання перехідних періодів для окремих груп товарів.


У підсумку переговори загальмувалися настільки, що 13 вересня для "підштовхування процесу" до Брюсселя приїхав президент. Вже тоді під час зустрічі пана Януковича з Президентом Єврокомісії Жозе-Мануелем Баррозу було домовлено про те, що угоду про асоціацію буде підписано не раніше 2011 року. Тим не менше, офіційні особи в Україні до останнього продовжували висловлювати сподівання на те, що документ буде готовий вже до саміту Україна-ЄС, який має відбутися 22 листопада в Брюсселі.


Певні підстави для оптимізму додав українській стороні 13-й раунд переговорів про створення зони вільної торгівлі, який відбувся 8 жовтня. Під час цього раунду вдалося добитися, як кажуть не лише в Києві, але й в Брюсселі, "значного прогресу" в узгодженні восьми розділів угоди. Однак, цей прогрес ще не означає, що сам документ вдасться підготувати за трохи більше, ніж місяць, що залишився до саміту.


Про це абсолютно відверто заявив у Брюсселі комісар ЄС з питань розширення та Європейської політики сусідства Стефан Фюлє.


"Деталі дуже технічно складні і амбітні. Неможливо, навіть у дусі позитивних переговорів, а ми до цього прагнемо, неможливо прискорити настільки, щоб укласти її 22 листопада під час саміту ЄС-Україна", - заявив європейський чиновник у своєму виступі на конференції "Україна: від кризи до зростання", з якої 13 жовтня розпочався візит українського прем’єра. Єврокомісар також додав, що не погоджується з оцінкою української сторони, яка вважає, що від запровадження зони вільної торгівлі доходи державного бюджету зменшаться на 20%. Посилаючись на досвід інших країн, що вже мають відповідні зони з ЄС, комісар наголосив, що навпаки, розширення торгівлі сприятиме зростанню виробництва, зайнятості, а відтак – і покращенню стану державних фінансів.


Український прем’єр не одразу відреагував на заяву пана Фюлє.


Під час конференції, відповідаючи на запитання, пан Азаров лише зазначив, що процес переговорів – складний.


"Я згоден з паном Фюлє, що процес технічно непростий, але у мене немає жодного сумніву, що, зрештою, ми цей документ підпишемо, і зробимо ще один крок на шляху до євроінтеграції”, - сказав Микола Азаров. Втім, вже після обіду з комісаром віч-на-віч прем’єр-таки визнав нереальність сподівань: "Терміни не є тут головними, хоч і затягувати не слід. Але разом з тим ставити якісь реальні терміни, аби, припустимо, 22 листопада підписати, – це через цілу низку складнощів переговорних не є можливим".


Отже, відтепер, від саміту Україна-ЄС можна очікувати хіба що на схвалення Плану дій з лібералізації візового режиму. Цей документ, очевидно, стане єдиним суттєвим, схваленим у Брюсселі 22 листопада.



USERS COMMENTS

Ваше ім'я
Ваша поштова скринька
Заголовок
Ваш відгук
Залишилось сомволів
| | | Додати в вибране
Пошук
Підписка
Центр миру, конверсії та зовнішньої політики України
Інститут євро-атлантичного співробітництва
Центр "Україна - Європейський вибір"
Defense Express
Центр європейських та трансатлантичних студій

Rambler's Top100 Rambler's Top100


Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Міжнародного Фонду "Відродження"
Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Центру інформації та документації НАТО в Україні
© 2004 - 2110. ЄВРОАТЛАНТИКА.UA
Всі права захищено.

Даний проект фінансується, зокрема, за підтримки Гранту Відділу зв'язків із громадськістю Посольства США в Україні. Точки зору, висновки або рекомендації відображають позиції авторів і не обов'язково збігаються із позицією Державного Департаменту США.
На головну Анонси подій Новини Аналітика Топ новини та коментарі Мережа експертів Про проект