ТОП НОВИНИ ТА КОМЕНТАРІ

15.11.2004 | Увага! Таємний уікенд президентів
Олександр Сушко - Центр миру, конверсії та зовнішньої політики України

Була попередня інформація про те, що президенти начебто мають переговори на дачі Леоніда Кучми в Мухалатці, однак  - жодних повідомлень про зміст переговорів. Очікувалось, що у другій половині дня суботи президент Путін повернеться до Москви, однак станом на пізній вечір суботи його літак до столиці РФ не повертався. На офіційному сайті президента РФ – жодних повідомлень про діяльність президента у суботу-неділю. Лише увечері в неділю на російських сайтах з’явилася інформація про повернення президента Путіна в Росію. І знову – жодних згадок про переговори в Криму!
 


В історії двосторонніх відносин України та Росії це – унікальний прецедент, так само, як і в цілому в практиці міжнародних відносин. Принаймні, ані в історії Росії, ані України глави держав ще жодного разу не практикували повного зникнення на півтори-дві доби під час переговорів на найвищому рівні. Екстравагантність форми спонукає думати й про незвичайність змісту того, що  відбувалося в Криму за зачиненими дверима.


Не треба бути ясновидцем, щоб передбачити, що порядок денний зустрічі в Криму вичерпувався питаннями президентських виборів в Україні. Ймовірно, що президент Путін міг запропонувати два напрямки для обговорення.


Перший -  Київ та Москва “зливають” Януковича та визнають перспективу перемоги Ющенка як неминучу (з огляди на результати першого туру та перспективи другого внаслідок альянсу між Ющенком та Морозом). У цьому випадку Москва вже зараз відмовляється від тактики агресивної підтримки Януковича і шукає шляхи налагодження мостів з Ющенком, а Кучма, зі свого боку, дистанціюється від кампанії Януковича.


Другий – сторони ідуть ва-банк і забезпечують перемогу Януковича за будь-яку ціну. У цьому випадку Янукович постає як нелегітимний (або напів-легітимний) президент в очах Заходу, а Росія забезпечує для нього “дипломатичне прикриття”. У такому випадку зовнішньополітичний простір поствиборчої України обмежується простором СНД, а єдиними дверима для нового керівництва України будуть двері до Кремля, що, власне, й відповідає найзаповітнішим мріям російських консерваторів.


Не тішачи себе ілюзіями стосовно здатності обох президентів до визнання помилок та переосмислення власних фобій, ми швидше схиляємось до другого варіанту, що його планує здійснити “союз нерушимий” пострадянських автократів. Інакше – не було б потреби у тривалих і таємних переговорах з євразійським жандармом, роль якого із задоволенням бере на себе Володимир Путін. Інакше – не було б зневажливого скасування заздалегідь запланованої зустрічі Кучми та Януковича із Головою Комітету міністрів Ради Європи Влодзімежем Цімошевичем, що прибув цими днями до Києва. Інакше – не було б минулотижневих зухвалих і некомпетентних заяв радника Януковича Едуарда Прутніка в США, завдяки яким навіть скромні можливості порозуміння між Януковичем і Вашінгтоном було зруйновано.


Таємна дипломатія, свідками рецидиву якої ми є,  завжди породжувала чудовиськ. Спроба народження нового посттоталітарного “чудовиська” матиме місце тут, у центрі Європи за тиждень. Власне, ця спроба вже відбувається, про що свідчать поточні зведення з “фронтів” електоральної війни.


Майже 60 років тому в Ялті вже ділили Європу. Встановлена тоді лінія простояла понад 40 років. Тепер пострадянські еліти прагнуть відгородитися новою стіною з тим, щоб жити у своєму “лісі” за своїми, прийнятними тільки для них, правилами. Чудовим доказом такого настрою є іміджеве інтерв’ю Віктора Януковича “Сільським вістям”, із показовою аргументацією щодо “альтернативної Європи”  від 12 листопада.


 




USERS COMMENTS

Ваше ім'я
Ваша поштова скринька
Заголовок
Ваш відгук
Залишилось сомволів
| | | Додати в вибране
Пошук
Підписка
Центр миру, конверсії та зовнішньої політики України
Інститут євро-атлантичного співробітництва
Центр "Україна - Європейський вибір"
Defense Express
Центр європейських та трансатлантичних студій

Rambler's Top100 Rambler's Top100


Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Міжнародного Фонду "Відродження"
Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Центру інформації та документації НАТО в Україні
© 2004 - 2024. ЄВРОАТЛАНТИКА.UA
Всі права захищено.

Даний проект фінансується, зокрема, за підтримки Гранту Відділу зв'язків із громадськістю Посольства США в Україні. Точки зору, висновки або рекомендації відображають позиції авторів і не обов'язково збігаються із позицією Державного Департаменту США.
На головну Анонси подій Новини Аналітика Топ новини та коментарі Мережа експертів Про проект