ТОП НОВИНИ ТА КОМЕНТАРІ

15.02.2010 | Партнери віддаляються - Вашингтон незадоволений Євросоюзом
За матеріалами - Радіо "Німецька хвиля"

Вашингтон розчарований: Європарламент відхилив SWIFT-угоду про доступ до банківських даних європейських громадян для американських спецслужб. Адміністрація Обами вважає, що так спільної боротьби з тероризмом не вийде. 


«Настав час, коли Америка та Європа мають повернутись до спільних зусиль, щоб спільно дати відповідь на виклики 21 століття». Суть цього послання американського президента Барака Обами річної давнини для знавців дипломатичної мови цілком зрозуміла. Воно означало: хай живе співпраця двох рівних партнерів – ЄС та США – тому що й проблеми, з якими стикаються по обидва боки Атлантики, одні й ті ж.


Голос волаючого в пустелі - апелювання до совісті союзників


Президент Сполучених Штатів постійно наголошував, що Берлін, Париж і Брюссель ризикують стати мішенню міжнародного тероризму не менше, ніж Нью-Йорк і Вашингтон. «Тому Сполучені Штати Америки і європейські держави – союзники в тому, щоб побороти мережу Аль-Каїда та її прибічників»,- заявив Обама.


Однак коли мова йде про конкретику боротьби з Аль-Каїдою, Європа, з погляду адміністрації Обами, ухиляється від виконання своїх обов’язків. Відхилення Європарламентом SWIFT-угоди щодо міжбанківської системи обміну даними і, таким чином, недопущення передачі чутливої інформації американцям, викликало стримане знизування плечима. Наприклад, в Держсекретаря Хілларі Клінтон, яка ще на початку лютого попереджала постійного президента ЄС Германа ван Ромпея, що зупинка дії угоди про банківські дані загрожує спільній антитерористичній програмі.


 


Афганська конференція: остаточна втрата ілюзій


Розбіжностей у думках з європейцями не уникнути – так ввічливо формулює збій механізму співпраці американський топ-дипломат. Але і у Держдепартаменті, і в Пентагоні невдоволення Європою наростає, насамперед коли йдеться про війну в Афганістані. Внесок європейців у Афганістані може бути більшим, таку думку висловив півроку тому речник Пентагону Джефф Морелл: «Я сподіваюсь, що популярність Обами в Європі допоможе посилити її роль в Афганістані».


Втім, після лондонської міжнародної конференції з питань майбутнього  Афганістану команда Обами остаточно позбулась будь-яких ілюзій. «Бойові дії в Афганістані – жорсткі. Чисельність убитих американських солдатів - велика»,- твердив Обама. Та і цей його сигнал в європейських столицях, вочевидь, знову не почули. Так само не приділили уваги численним закликам, які скеровував до Брюсселя, міністр оборони США Роберт Гейтс: «Ми сподіваємось на якомога більші додаткові зусилля НАТО в Афганістані».


 


Окремі держави - важливіші за весь Євросоюз


 


На що розраховував уряд США цього року, так це на відправку до десяти тисяч європейських солдатів у напрямку Гіндукушу. Однак, як виявилося, марно. Тепер Білий дім виробив для себе новий рецепт: хочеш чогось досягти у гарячих точках планети- домовляйся з окремими європейськими урядами.


 


З британцями, якщо йдеться про ефективний військовий контингент для Афганістану. З важливими торговим партнером Ірану – Німеччиною, якщо потрібно досягти дієвих санкцій проти Тегерану. А також – з різними європейськими урядами, коли йдеться про прозорість міжнародних фінансових потоків з метою протидії терору. Окремі держави – набагато важливіші за весь Євросоюз: на цьому тлі відмова Обами взяти участь у європейсько-американському саміті в Мадриді є цілком логічним наслідком.


 


 



USERS COMMENTS

Ваше ім'я
Ваша поштова скринька
Заголовок
Ваш відгук
Залишилось сомволів
| | | Додати в вибране
Пошук
Підписка
Центр миру, конверсії та зовнішньої політики України
Інститут євро-атлантичного співробітництва
Центр "Україна - Європейський вибір"
Defense Express
Центр європейських та трансатлантичних студій

Rambler's Top100 Rambler's Top100


Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Міжнародного Фонду "Відродження"
Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Центру інформації та документації НАТО в Україні
© 2004 - 2024. ЄВРОАТЛАНТИКА.UA
Всі права захищено.

Даний проект фінансується, зокрема, за підтримки Гранту Відділу зв'язків із громадськістю Посольства США в Україні. Точки зору, висновки або рекомендації відображають позиції авторів і не обов'язково збігаються із позицією Державного Департаменту США.
На головну Анонси подій Новини Аналітика Топ новини та коментарі Мережа експертів Про проект