ТОП НОВИНИ ТА КОМЕНТАРІ

26.10.2009 | Джозеф Байден: Жодних сфер впливу, жодних вето
Джерело - Українська служба "Радіо свобода"

Віце-президент Сполучених Штатів Джозеф Байден у п’ятницю відвідав Чехію, яка стала третьою і завершальною країною його європейського турне. Перед цим від побував у Польщі і Румунії. Метою цієї поїздки було переконати європейців, що попри те, що США «перезавантажили» свої відносини з Росією, так би мовити, з чистого аркуша, це не відбувається за рахунок східних європейців. Перебуваючи у Чехії віце-президент США дав ексклюзивне інтерв’ю Радіо Свобода.


– Кілька місяців тому Ви були в Грузії та Україні, де Ви запевнили українців та грузинів, що «перезавантаження» взаємин із Росією не вплине на їхні інтереси. І ось Ви в Центральній Європі повторюєте те саме. Попри всі запевнення, які проголошує американська адміністрація, існує страх, що кнопка «перезавантаження» перетвориться на політику потурання Росії в цьому регіоні.


– Ми хочемо натиснути на кнопку «перезавантаження», а не на кнопку, яка зітре все, що було записано. Ми це абсолютно ясно говоримо. Є два принципи, які не підлягають торгам-переговорам. По-перше, жодних сфер впливу. Ми цього терпіти не будемо і не братимемо в цьому жодної участі. По-друге, жодне вето щодо країн, які хочуть бути частиною Європи, чи будь-якої частини світу. Країни мають право самі вирішувати, до яких союзів чи альянсів їм вступати.


Я розумію, якщо ви знаходитеся в одній зі столиць Центральної чи Східної Європи і ви бачите ці величезні обов’язки, які на себе взяли Сполучені Штати по всьому світі, ви запитуєте: «Почекай, Як вони можуть фокусувати на Корейський півострів? Як вони можуть концентрувати свою увагу на Китай, Індію, Пакистан, Іран і ще про нас пам’ятати?» Моя відповідь проста: саме тому ми мусимо бути глибоко задіяними в Європі. Щоб здійснити ці свої обов’язки ми потребуємо безпечну, вільну Європу, яка розширюється.


– «Банки – не танки» – власне такою фразою часто характеризується російська стратегія закупівлі стратегічних об’єктів у Східній Європі, що зокрема скерована на досягнення політичного впливу в цьому регіоні. Чи це турбує Вашу адміністрацію?


– Нема чого турбуватися про те, що одна країна закупить всі стратегічні активи іншої. Мій 37-річний досвід у політиці мені підказує, що це поза можливостями будь-якої країни. Наш світ занадто плоский, занадто інтегрований, занадто складний, щоб дозволити комусь це зробити. Однак енергетична диверсифікація є в інтересах європейців, це є і в наших інтересах, і я б аргументував, що це є і в інтересах Росії.


– Від часу російсько-грузинської війни минулого року геополітичний ландшафт Південного Кавказу, який є одним із ключових енергетичних роздоріж світу, змінився драматично. Росія зміцнює свою владу в Південній Осетії та Абхазії, Туреччина та Вірменія відновляють дипломатичні взаємини. В Нагірному Карабасі нібито є зрушення до мирного врегулювання. Для США та ваших партнерів ця ситуація представляє, як небезпеку, так і можливості. Як Ви бачите ці можливості та небезпеки?


– Я завжди цитую відомий вірш поета Вільяма Батлера Єйтса, «Великодня неділя 1916», про перше повстання Ірландії. Там є рядочок, який прекрасно описує ситуацію на Кавказі та наш сьогоднішній світ: «Все змінилося. Народилася страшна краса». Ситуація представляє велику небезпеку і великі можливості, і великі держави та союзи знають, як позитивно використати такі моменти. Це справді велика можливість, і я хочу тут похвалити нашого держсекретаря пані Клінтон. Ви ж бачили, що сталося з Туреччиною та Вірменією.


Європа цікавиться цим регіоном, вона починає думати, яку конструктивну роль вона може відіграти тут, і як допомогти ці великі ресурсні поклади, що існують на Кавказі, відкрити світовим ринкам. Це буде складний період. Є велика небезпека, але я вважаю, що тут можливості більше ніж небезпеки, і я бачу більше позитиву, ніж негативу в цій ситуації. Мій дідусь сказав би: «це вимагає багато знання, а ще більше щастя».


За 10 років ми побачимо, наскільки успішними були наші зусилля в цьому регіоні. Наші внуки побачать, чи нам вдалося започаткувати реальні зміни в 21 столітті. Мені здається, що всі розуміють наслідки, котрі виринуть, якщо на Кавказі не буде поступу. Отож, оскільки так багато уваги зосереджено на цьому регіоні, я маю великі надії і мало песимізму.


Навіть враховуючи нинішню позицію Росії?


– Навіть враховуючи нинішню позицію Росії. Росія, як США, як і всі інші країни, реагує на світ, що змінюється. Це вирішальний історичний момент. Росія вирішує свою нову ідентичність, свою нову роль. Ми вважаємо, що Росія є великою потугою, важливим гравцем, і може бути підмогою позитивного розвитку.


Я дивлюся на Росію, як реаліст, відкритими очима. Я очікую, що протягом наступних 10 років Росія вирішить, що її інтереси полягають у глибшій інтеграції, а не в меншій, попри те, що дехто сьогодні в Росії проти цього. Ми мусимо не припиняти з нею діалог. Але у цьому всьому є певні принципи, які ніколи не підлягатимуть компромісам.


– Загально відомо, що стосунки Білого дому з президентом Афганістану Хамідом Карзаєм є складними. Ймовірно, він переможе у другому турі виборів. Що мусить він зробити, щоб здобути вашу довіру?


– Він мусить здобути довіру афганського народу, а не нашу. Саме це головне, довіра свого народу, і мені здається він цей процес розпочав, адже він погодився на другий тур. Карзай сказав, що це прописано афганською Конституцією, і він чекає цього моменту. Це питання афганського народу.


 



USERS COMMENTS

Ваше ім'я
Ваша поштова скринька
Заголовок
Ваш відгук
Залишилось сомволів
| | | Додати в вибране
Пошук
Підписка
Центр миру, конверсії та зовнішньої політики України
Інститут євро-атлантичного співробітництва
Центр "Україна - Європейський вибір"
Defense Express
Центр європейських та трансатлантичних студій

Rambler's Top100 Rambler's Top100


Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Міжнародного Фонду "Відродження"
Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Центру інформації та документації НАТО в Україні
© 2004 - 3256. ЄВРОАТЛАНТИКА.UA
Всі права захищено.

Даний проект фінансується, зокрема, за підтримки Гранту Відділу зв'язків із громадськістю Посольства США в Україні. Точки зору, висновки або рекомендації відображають позиції авторів і не обов'язково збігаються із позицією Державного Департаменту США.
На головну Анонси подій Новини Аналітика Топ новини та коментарі Мережа експертів Про проект