ТОП НОВИНИ ТА КОМЕНТАРІ

24.06.2009 | Річна національна програма - це якісно нова фаза відносин з НАТО - голова експертної делегації України Олексій Перевезенцев
Джерело - УКРІНФОРМ

У брюссельській штаб-квартирі НАТО відбулись експертні консультації щодо формування так званої Річної національної програми України. Рішення про перехід до такого формату відносин між Україною і Альянсом, який має дозволити Україні просуватися на шляху євроатлантичної інтеграції, було прийнято на рівні міністрів закордонних справ НАТО у грудні минулого року. За підсумками переговорів, які днями відбулись у Брюсселі, на запитання УКРІНФОРМу відповів голова української експертної делегації - перший заступник директора Координаційного бюро європейської та євроатлантичної інтеграції Секретаріату Кабінету Міністрів України Олексій Перевезенцев.


- Чи вдалось українській делегації нарешті погодити Річну національну програму?


- Під час зустрічі відбувся жвавий та досить відвертий обмін думками. Держави-союзниці висловили низку коментарів та пропозицій щодо вдосконалення цього документа. Це була фактично перша презентація такої - першої в історії України - Національної програми. До складу нашої делегації увійшли представники практично всіх ключових міністерств, які були залучені до підготовки та розробки Річної національної програми і надалі займатимуться імплементацією її положень.


Певний час досить популярною була думка, що Річна національна програма є невід'ємною, а можливо, і головною складовою формального Плану дій щодо членства в НАТО, до якого за допомогою цієї програми Україна змогла залучитися якщо не де-юре, то де-факто.


- Наскільки такий формат ПДЧ витриманий у проекті, який зараз представлено українською стороною?


- Так говорити не можна, адже Річна національна програма - це національний документ, він має односторонній характер. Там немає двосторонніх заходів на цей рік, які б реалізувались українською стороною разом з Альянсом, на відміну від Цільового плану. Водночас, це якісно нова фаза відносин. Проводити аналогії з ПДЧ, на мій погляд, недоречно. Деякі експерти проводять якісь порівняння, але за своєю суттю ці документи, на мій погляд, досить серйозно відрізняються.


- На що спрямована Річна національна програма, які її головні цілі?


- Передусім, ідеться про план реформ, які необхідно провести українській стороні для більш швидкої інтеграції до євроатлантичних структур. Мова, зокрема, про судову реформу, адміністративну, реформу органів державного управління, про боротьбу з корупцією - там дійсно багато різних аспектів.


- Альянс у двосторонніх відносинах з Україною завжди виявляє інтерес до оборонних реформ та реформ сектору безпеки. Чи знайшла ця робота відображення в проекті документа?


- Питання безпеки й оборони становлять значну частину цього документа, це другій розділ Річної національної програми. На думку експертів і держав-членів НАТО, саме цей розділ українська сторона відпрацювала найкраще. Він підготовлений якісно і на досить високому рівні. У нас відбулася велика кількість консультацій як у Києві, так і в Брюсселі і в форматі конференції, і в форматі двосторонніх заходів. Саме тому запропонована Програма - це політичний документ, своєрідний дороговказ для органів державної влади, який містить визначення стратегічних пріоритетів та середньострокових цілей. До цього документа буде окремо прийнято план заходів з реалізації Річної національної програми, які включатимуть відповідні конкретні заходи співробітництва.


- З моменту принципового рішення щодо переходу у співпраці між Україною і НАТО на цей новий формат минуло вже більш ніж півроку. З чим пов'язано, що українська сторона так довго розробляла цю програму? Як Україна в цих умовах плануватиме такий документ уже на наступний рік?


- Є таке прислів'я, що "ми довго запрягаємо, але швидко їдемо". Для нас це був перший, унікальний досвід підготовки такої Програми. Затримка пов'язана і з об'єктивними, і з суб'єктивними чинниками. Ми досить пізно отримали з боку НАТО так звані модальності, які є орієнтирами при складанні Річної національної програми. А по-друге, в самій Україні питання координації зусиль міністерств та відомств потребує вдосконалення і певного "притирання".


- Яким чином на роботу навколо Річної національної програми впливає поточна політична ситуація, зокрема, низький рівень підтримки на адресу НАТО з боку населення України?


- Рівень такої громадської підтримки щороку зростає. Це, до речі, і є завданням і уряду, і Президента, і Міністерства закордонних справ, і всіх центральних органів виконавчої влади - займатися на щоденній основі інформуванням громадськості. Якщо немає підтримки з боку суспільства - це передусім є свідченням нестачі інформації про реальні завдання організації, про роль, яку зараз відіграє НАТО у питаннях безпеки та у вирішенні нагальних проблем - у боротьбі з тероризмом, наприклад, або у протидії морському піратству. У певної частини старшого покоління це питання дуже політизоване, вони все ще думають, що НАТО - це потужна військова машина та ворожа організація, що, безумовно, не відповідає дійсності. Одне із завдань уряду, які ставить перед нами Президент, стосується саме належного інформування громадськості.


- Чи містить Річна національна програма рамкові умови розвитку відносин з іншими сусідами, не тільки на Заході, але й на Сході, з тією ж Росією, наприклад?


- У програмі є окремий розділ, який присвячено відносинам з країнами, з якими Україна має спільні кордони. Він досить збалансований і зважений. Головним є розвиток добросусідських, партнерських і стратегічних відносин із сусідами - таким триєдиним є завдання. Тож наша співпраця з Альянсом не спрямована проти третіх країн, тим більше проти когось із наших сусідів. Навпаки, цільова національна програма має на меті зміцнення регіональної стабільності і довіри, що, до речі, є одним із головних завдань самого НАТО.


- Дякую за розмову.



Розмову вів Дмитро Шкурко



USERS COMMENTS

Ваше ім'я
Ваша поштова скринька
Заголовок
Ваш відгук
Залишилось сомволів
| | | Додати в вибране
Пошук
Підписка
Центр миру, конверсії та зовнішньої політики України
Інститут євро-атлантичного співробітництва
Центр "Україна - Європейський вибір"
Defense Express
Центр європейських та трансатлантичних студій

Rambler's Top100 Rambler's Top100


Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Міжнародного Фонду "Відродження"
Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Центру інформації та документації НАТО в Україні
© 2004 - 2024. ЄВРОАТЛАНТИКА.UA
Всі права захищено.

Даний проект фінансується, зокрема, за підтримки Гранту Відділу зв'язків із громадськістю Посольства США в Україні. Точки зору, висновки або рекомендації відображають позиції авторів і не обов'язково збігаються із позицією Державного Департаменту США.
На головну Анонси подій Новини Аналітика Топ новини та коментарі Мережа експертів Про проект