Лідери 25 країн-членів Європейського Союзу сьгодні в Римі приймуть участь у церемонії формального підписання нового Конституційного Договору, відкриваючи дорогу дворічному процесу ратифікації.
Символічно, що церемонія підписання відбудеться в тій самій кімнаті, в якій був підписаний Римський Договір країнами-засновниками - Францією, Німеччиною, Італією, Нідерландами, Бельгією та Люксембургом - в 1957 році.
Текст Конституційного Договору складається більш ніж з 300 сторінок та містить близько 400 статей. Він замінить, якщо буде ратифікований, нині існуючі договори.
Перша частина визначає сутність ЄС, його цінності та інститути. Друга частина містить Хартію фундаментальних прав. В третій частині міститься опис політики да діяльності ЄС. Четверта частина включає процедури ухвалення та можливих змін Конституції.
Конституційний проект був започаткований лідерами ЄС на грудневому Самміті в Лаекені в грудні 2001 року. На цьому Самміті було прийнято рішення про утворення Європейського Конвенту заради підготовки тексту проекту.
Конвент працював над підготовкою узгодженого документу на протязі 16 місяців. В липні 2003 року проект Конституційного Договору символічно був преданий на розгляд італійського головування в ЄС. В жовтні розпочала роботу Міжурядова Конференція, робота якої тривала до червня 2004 року, коли текст був схвалений.
Але, напевно, фінальна, і, можливо, найбільш складна частина процесу, попереду - ратифікація. Текст не може бути введений в дію до тих пір, поки його не ратифікують всі 25 країн - на референдумі або національними парламентами.
Що трапиться, якщо хоча б одна країна відхилить проект Конституційного договору - питання політичне.
В любому випадку, Європа вступає в новий період довжиною в два роки - до 1 листопада 2006 року. В разі відхилення Коституційного Договору рішення щодо подальшого розвитку ЄС буде винесене на розгляд Європейської Ради.
|