АНАЛІТИКА

17.01.2005 | Кому слугуватимуть пострадянські енерго-транспортні коридори ?
Сергій Єременко - Спеціально для "Євроаталантичної України"

На пострадянському просторі в кінці 2004 р. активізувалися західні й російські зусилля щодо підпорядкування собі транспортних систем експорту енергоресурсів з країн колишнього СРСР. Між РФ та США зростає протистояння, і обидві сторони активно протидіють планам протилежної сторони.


Грузинська газотранспортна система
У листопаді 2004 р. (тобто спеціально напередодні зимових холодів) активізувався тиск на Грузію з ціллю примусити її продати РФ (а конкретно, підрозділу "Газпрому" - "Газекспорту") грузинську систему газопостачання (ГСГ).


Державна "Грузинська газова міжнародна корпорація" (ГГМК) контролює роботу 40 місцевих газорозподілчих компаній, серед яких найбільшою та найпривабливішою для РФ є "Тбілгазі" (Тбілісі Газ).


На думку окремих західних експертів, це ввело б Грузію (Гр.) у повну залежність від російського газу, а також заблокувало доступ до азербайджанського (Аз.) газу з родовища Шах-Деніз, починаючи з 2006 р. І хоч західними експертами відзначається, що така ситуація не вплине на роботу перспективного стратегічного газопроводу у напрямку Аз.-Гр.-Туреччина, але до певної міри вони занепокоєні можливістю посилення російського впливу на експортні потоки енергоносіїв з пострадянського простору.



Слід зазначити, що російська енергомонополія щодо Грузії вже існує. Так, у поточний час Грузія змушена закуповувати газ лише з РФ. Причому, по ціні $60 за 1000 куб.м., а з 1 січня 2005 р. - $78 за 1000 куб.м. з частковою передоплатою (це стосується всіх республік Південного Кавказу). Хоча, до кінця 2004 р. сама РФ закупала туркменський газ по ціні  $44 за 1000 куб.м.


Наразі Росією та деякими офіційними особами в Грузії, які мають зв'язки як з новою, так і зі старою владою (особливо виділяється міністр економіки Грузії Каха Бендукідзе), лобіюються наступні схеми передачі контролю "Газпрому" над всією ГСГ або її основною частиною:



1. передача акцій ГГМК;
2. прямий викуп;
3. спільне підприємство "Газпром-ГГМК".


РФ також має значну зацікавленість у перебиранні контролю над транзитним газопроводом, що йде з Гр. до Вірменії. У 2003 р. Гр. отримала за цей транзит близько 10% від постаченого газу. Очевидно, що для РФ питання енергетичної підтримки свого стратегічного партнера на Кавказі - Вірменії - є надзвичайно важливим. Крім того, цей нафтопровід РФ бажає розширити або повністю перебудувати, запустивши в реверсному режимі під проект експорту газу з Ірану.


Зрозуміло, що США активно протидіє цим російським намірам. Зокрема, після того, як Е.Шеварднадзе проігнорував потужні заперечення Вашингтону з цього приводу наприкінці 2003 р., у листопаді того ж року в результаті "трояндової революції" його було скинуто з посади Президента Грузії. Зараз, як і рік тому, США через свого Спеціального посланця з каспійських енергетичних справ Держдепартаменту США Стівена Манна (колишнього Посла США в Туркменістані) виступають різко проти переходу ГСГ під контроль РФ і закликають Гр. подбати про свої довгострокові національні інтереси, які розкриваються з 2006 р., тобто з початком роботи проекту Шах-Деніз.
Основні аргументи, які зараз використовує Захід для схилення Грузії до своїх умов є такими:
- скасування залежності від лише російського газу;
- більш низькі ціни у кортоко- та довгостроковій перспективі;
- гарантовані поставки від політично дружнього джерела, що працює за західними стандартами менеджменту.


В проекті Шах-Деніз компанія "BP" буде володіти й керувати  цим газопроводом, включаючи грузинську ділянку. Початок роботи проекту заплановано на 2006 р. в рамках угоди на 20-річну купівлю-продаж. Грузія має отримувати за участь у проекті 200 млн. куб.м у перший рік з поступовим підвищенням до 500 куб.м. з шостого року і впродовж ще 14 років. Грузія закупатиме газ по льотній ціні $55 у перший рік з подальшим зростанням на 1,5% щорічно. Також Грузія матиме гарні транзитні прибутки (2,5 дол. за 1000 куб.м.) за газ, що йтиме через її територію, з подальшим щорічним зростанням ціни. [1]


Туркменський газ
Водночас, РФ намагається забезпечити монопольне постачання і туркменського газу на західні ринки,  у першу чергу, до ЄС. Зокрема, це було продемонстровано під час російсько-туркменських конференцій та виставок у листопаді 2004 р.
Аналогічно, РФ тисне і на Казахстан та Узбекистан з приводу того, щоб їх, хоч і значно менший за обсягом газ, також постачався виключно територією РФ. Це дасть РФ можливість подвоїти обсяги постачання газу до ЄС а також посилити загальну залежність ЄС від РФ.


Щорічний обсяг постачання туркменського газу у 2004 р. сягнув 70 млрд.куб.м, і до 2007 р. планується його збільшення до 90 млрд.куб.м., що дорівнюватиме піку постачання газу з СРСР, а до 2010 р. може сягнути 135 млрд.куб.м Для порівняння, у поточний час "Газпром" постачає до європейських країн 130 млрд.куб.м. газу.


У свою чергу, Захід знову-таки виступає проти подібних планів  і використовує аргумент невигідності для Туркменістану умов закупівлі Росією туркменського газу: половина - за гроші, половина - бартером (сталь, вироби машинобудування, хімпрому, а також повну залежність від умов експорту, що їх диктує РФ.
Ще один аргумент Заходу проти РФ - те, що РФ закуповує туркменський газ по низькій ціні в основному для власних потреб, що дає їй змогу по значно більшій ціні експортувати на Захід свій власний та туркменський, знову ж таки диктуючи для ЄС монопольні ціни.
До речі, аргументи Заходу включають і невигідність повної "газової" залежності України (яка втягнута до проектів "РосУкрЕнергопрому" з розширення трубопровідної системи, кошти на яку здебільшого фінансує Україна). [2]


Плани щодо приєднання РФ до БТД
Президент "BP-Azerbaijan" Девід Вудворд 21 грудня 2004 р. зробив сенсаційну заяву на спеціально зібраній прес-конференції в Баку про те, що власники акцій трубопроводу "Баку-Тбілісі-Джейхан" (БТД) вивчають сценарії можливого транспортування російської нафти до турецького порту Джейхан через згаданий трубопровід.
Про це йшлося і під час нещодавнього візиту Президента РФ В.Путіна до Туреччини. Тобто, РФ, яка так довго і послідовно боролася проти БТД, зараз прагне приєднання до цього трубопроводу. І TNK-BP названо потенційним головним оператором даного проекту.
В контексті заяви Вудворда прозвучав і трубопровід "Одеса-Броди", який з недавніх пір TNK-BP використовує для реверсу нафти в напрямку Чорного моря. Так, Вудворд заявив, що доставка російської нафти до Баку могла б здійснюватись нафтогоном "Баку-Новоросійськ" - але знову ж таки у реверсному режимі - і вже з середини 2006 р. (БТД ж має стати до ладу у другій половині 2005 р.) [3] 


Так може саме для цього Росії і знадобився реверс "Одеса-Броди"?


Які загальні висновки напрошуються?


Скоріш за все, за намаганнями як РФ, так і США щодо ГСГ, туркменського газу та каспійської нафти стоять суто політичні й стратегічні мотиви з надбання контролю над видобуванням і постачанням на західні ринки енергоносіїв Каспію та Центральної Азії.
Враховуючи заплановані терміни запуску енергетичних коридорів, у 2005-06 рр. на згадані країни з обох боків чинитиметься тиск щодо схилення на свій бік у проектах з транспортування енергоносіїв на західні ринки.
РФ у своїй енергетичній політиці на пострадянському просторі активно буде використовувати такі підходи: реверс трубопроводів на свою користь, нейтралізація впливу західних країн на пострадянські, а також контрольовані "заморожені конфлікти" за рахунок російської військової присутності.
Захід у своїй енергетичній політиці на пострадянському просторі буде використовувати такі аргументи: економічна привабливість, скасування російської монополії та врегулювання "заморожених конфліктів" за рахунок військової присутності військ США\НАТО.      
Наразі західні умови виглядають більш привабними. Зокрема, залучені країни мають шанс отримати: більші (у порівнянні з російськими) економічні вигоди; прискорене членство в НАТО - вже у 2005-06 рр.; зближення з ЄС та світовими економічними структурами; більшу геополітичну вагу для вирішення власних територіальних (Грузія-Абхазія-Осетія, Нагорний Карабах) та інших проблем.   
В умовах, що складаються, Україні слід активізувати зусилля щодо набуття альтернативних джерел енергопостачання, а також підвищення своїх енерготранзитних можливостей з використанням можливостей нафтопроводу "Одеса-Броди", приморських НПЗ та української ділянки р. Дунай.
 
Джерела:



1) Jamestown Eurasian Monitor, November 12, GAZPROM OR SHAH-DENIZ? GEORGIA'S CHOICE OF STRATEGIC PARTNERS, Vladimir Socor.
2) Jamestown Eurasian Monitor, November 19, MOSCOW'S STRATEGY ON TURKMEN GAS IS STRATEGY TOWARD EUROPE, Vladimir Socor.
3) "Независимая Газета", 24.12.2004.
- Повідомлення "Інтерфакс" та сайту уряду Туркменістану за 15-18 листопада 2004
р.



USERS COMMENTS

Ваше ім'я
Ваша поштова скринька
Заголовок
Ваш відгук
Залишилось сомволів
| | | Додати в вибране
Пошук
Підписка
Центр миру, конверсії та зовнішньої політики України
Інститут євро-атлантичного співробітництва
Центр "Україна - Європейський вибір"
Defense Express
Центр європейських та трансатлантичних студій

Rambler's Top100 Rambler's Top100


Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Міжнародного Фонду "Відродження"
Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Центру інформації та документації НАТО в Україні
© 2004 - 5041. ЄВРОАТЛАНТИКА.UA
Всі права захищено.

Даний проект фінансується, зокрема, за підтримки Гранту Відділу зв'язків із громадськістю Посольства США в Україні. Точки зору, висновки або рекомендації відображають позиції авторів і не обов'язково збігаються із позицією Державного Департаменту США.
На головну Анонси подій Новини Аналітика Топ новини та коментарі Мережа експертів Про проект