АНАЛІТИКА

04.10.2004 | Хто стоїть за абхазькими виборами? Або знайдіть 10 схожостей.
Спеціально для "Євроатлантичної України" - Сергій Єременко

Нинішній президент Владіслав АРДЗІНБА привів республіку до незалежності від Грузії у 1992-93 рр. і є президентом Абхазії з 1994 р.


Деяким з кандидатів було відмовлено в реєстрації через невідповідність вимог, зазначених у новому законі про вибори, прийнятому у серпні. Зокрема через невідповідність вимогам щодо знання мови та необхідності проживання в Абхазії останні 5 років до фіналу передвиборної гонки не пройшли наступні цікаві постаті:
– Олександр АНКВАБ – популярний колишній міністр МВС, який зараз мешкає в РФ;
– Нодар ХАШБА – колишній мер Сухумі, а зараз високопосадовець у МНС РФ.


Тепер поговоримо про шанси і кар’єри зареєстрованих осіб по ступеню їх “передвиборної ваги”.
 
Місцеві експерти відзначають, що найвищі шанси має Рауль ХАДЖИМБА, колишній прем’єр-міністр. Його кандидат на пост віце-президента – Віталій СМИР, міністр сільського господарства та харчування. Хаджимба служив в КДБ, має підтримку Ардзінби та, згідно з чутками, Москви. Його підтримує багато державних установ. Характеризується радикальною налаштованістю проти Грузії. Вже пообіцяв в разі обрання внести до конституції серйозні зміни: надати президенту прав розпускати парламент та більше впливати на підбір членів уряду.


Сергій БАГАПШ – генеральний директор електричної компанії “Черноморенерго” – також має непогані шанси на виграш. Був прем’єр-міністром у 1997-2001. Є кандидатом від нещодавнього сполучених “Об’єднаного абхазького руху” та “Організації Амцахарських ветеранів”. Вважається основним кандидатом від опозиції. Його шанси підвищилися після дискваліфікації кандидата від “Руху Айтайра” Олександра Анкваба, який у відповідь на це закликав своїх прибічників віддати голоси за Багапша. Останній має дружину-грузинку, однак наразі достеменно невідомо, як це впливатиме на його політику та популярність. Вважається, що об’єднана опозиція на чолі з Багатшою може суттєво знизити шанси Хаджимби. У разі виграшу Багапши віце-президентом може стати Станіслав Лакова, історик.


Сергій ШАМБА – колишній міністр МЗС. Маючи третю позицію, прагне “більшої політичної, економічної та гуманітарної” інтеграції з РФ. Роздратовано відкидає чутки, що в останню хвилину президентської гонки він вийде з неї і віддасть свої голоси іншому кандидату (очевидно Хаджимбі). В разі перемоги Шамби його віце-президентом планується Владімір Аршба, Начальник Генштабу Збройних сил Абхазії (!).


Інші кандидати, через їх низькі шанси, нами не називаються, але їх голоси в разі передачі більш успішним кандидатам можуть дещо змінювати політичний ландшафт, відволікаючи увагу не дуже розбірливих виборців та імітуючи демократію.


Українським виборцям, які зараз самі живуть на передвиборному вулкані, напевно буде цікаво знати: які пристрасті вирують у сусідів? Але боїмося, що коротка відповідь мало здивує нашого брата: НЕЧЕСНО й НЕПРОЗОРО. Так, ЦВК відхилила запити від неурядової організації (НУО) “Ліга виборців за чесні вибори” щодо бажання бути спостерігачами. Ця НУО серйозно критикує заангажовану діяльність ЦВК. Зокрема, в законі про вибори не передбачена участь НУО допоки їх не запросить до цього... абхазька влада...
ООН та ОБСЄ взагалі не вважають ці вибори законними, і тому не будуть надсилати туди своїх спостерігачів.


На противагу, депутати Держдуми РФ та представники від Південної Осетії та Карабаху (республіки Північного Кавказу, що знаходяться під впливом РФ) прибудуть “спостерігати” за виборами.
Незважаючи на те, що ЦВК Абхазії нарахувало близько 165 тисяч виборців (на відміну від 216 тисяч під час парламентських вибрів 2002 р.), грузинські джерела ще більше занижують дану цифру: 70.000 – внаслідок значного відтоку населення до і після війни. Крім того, більшість виборців в Абхазії мають російське громадянство і, відповідно, не мають права голосувати. Бажаючи “підправити” становище з нестачею легітимних голосів, нинішня влада Абхазії має намір ввести внутрішні паспорти, а поки що видає перехідні картки-посвідчення. У будь-якому випадку, не знаючи точної кількості населення і виборців, чесні вибори неможливі. Чи хтось має аргументи проти?


Більш критично налаштовані абхазькі аналітики висловлюють ще більш песимістичні оцінки, наприклад, що абхазький електорат ментально і психологічно не готовий до чесних виборів через засилля радянського менталітету. Однак, через те, що передвиборна кампанія переступила всі можливі цивілізовані рамки, окремі експерти вважають, що після виборів цілком вірогідні заворушення з боку тих, хто програв.


Оскільки в певних колах (зазначених вище), панує думка, що в Абхазії може статися “революція роз-2”, то слід згадати про Грузію.
Нещодавно представники сухумського представництва Фонду Сороса спростовували звинувачення в ряді ЗМІ про те, що Фонд може фінансово підтримувати “про-грузинського” кандидата. Натомість, мають місце два протилежні підходи. Більш реалістичні, на нашу думку сили, вважають що усунення від влади Ардзінби та його прибічників може змінити характер відносин між керівництвами Грузії та Абхазії у напрямку їх природного зближення. Проте, абхазькі сепаратисти різко відкидають будь-які плани щодо інтеграції Абхазії до Грузії.


За станом на 20 серпня ц.р. міністр державної безпеки Абхазії повідомляв, що грузинській війська та озброєння концентруються вздовж абхазького кордону. За його спеціальною заявою, Президент Грузії М.Саакашвілі наказав грузинському спецназу нарощувати диверсійні зусилля в Абхазії – особливо у населеному грузинами Гальському районі. Тбілісі ж, у свою чергу, неодноразово повідомляв про аналогічні кроки абхазької влади за відомої зовнішньої підтримки.


В цілому, уряд Грузії спостерігає за передвиборною кампанію в Абхазії з “олімпійським спокоєм”. 21 вересня Президент Саакашвілі під час засідання 59-ої сесії генеральної асамблеї ООН оприлюднив плани щодо включення Абхазії до складу Грузії. Жодних коментарів щодо виборів грузинською владою не було зроблено 27 вересня - в день відокремлення Абхазії від Грузії (11 років тому). Ще раніше Саакашвілі назвав вибори в Абхазії незаконними, а спікер Парламенту Грузії Ніно Бурджанадзе застерігала Росію від будь-яких спроб визнати легітимність цих виборів.


Замість висновку.


На відміну від гри “знайди 10 відмінностей”, спробуємо знайти 10 схожостей виборів в Абхазії та Україні (та взагалі в СНД).


Пропонуються такі:


1. незнання державної мови багатьма чинниками (навіть незважаючи на постійне проживання в країні понад 5 останніх років);
2. втручання в вибори спецслужб та “силовиків” не тільки в якості електорату;
3. небажання та неготовність пострадянського державного керівництва участі громадських, неурядових структур у прийнятті доленосних для країни рішень; недостатня демократична зрілість пострадянського  електорату (дякувати Богові в Україні, завдяки “демвихованню” з боку самої влади, цей процес йде швидше); 
4. дружини, які неодмінно “примушують” чоловіка прислухатися до свого “поганського” “зову предків”;
5. відволікання уваги електорату на малозначущі крихти, які свідомо мають наростити більші шматки електорального пирога;
6. значний відтік за кордон населення, що створює підстави для маніпулювання голосами “мертвих душ” (згадайте 5-7 млн. українських заробітчан за кордоном);
7. ефективне використання для фальсифікації результатів виборів подвійного громадянства та державної білінгвістики; 
8. передачі голосів “підтанцовки” кандидату від влади;
9. кардинально різні підходи зовнішніх сил, які впливають на ситуацію в країні, що приводить до поляризації суспільства та вибухонебезпечності ситуації;
10. стягування військ та спеціальних служб до найважливіших театрів політичних дій .


А у вас є що додати?


Джерела:
1. Незвисимая газета, 27.09.2004.
2. Regnum.ru, 24.09.2004.
3. РИА Новости, 27.09.2004.
4. Media News, 27.09.2004.
5. Apsnypress, 16-20.09.2004.
6. Труд, 21-22.09.2004.
7. Итар-ТАСС, 22.09.2004.
8. Кавказ-Пресс, 11.09.2004.
9. BBC Monitoring Research, 22.09.2004.
10. TV Imedi, 27.09.2004.
11. TV-Rustavi-2, 24.09.2004.
12.  regnum.ru, sakartvelo.info, 29.09.2004.
13. The Jamestown Foundation, Wednesday, September 29 -- Volume 1, Issue 95, EURASIA DAILY MONITOR, Zaal Anjaparidze.






USERS COMMENTS

Ваше ім'я
Ваша поштова скринька
Заголовок
Ваш відгук
Залишилось сомволів
| | | Додати в вибране
Пошук
Підписка
Центр миру, конверсії та зовнішньої політики України
Інститут євро-атлантичного співробітництва
Центр "Україна - Європейський вибір"
Defense Express
Центр європейських та трансатлантичних студій

Rambler's Top100 Rambler's Top100


Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Міжнародного Фонду "Відродження"
Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Центру інформації та документації НАТО в Україні
© 2004 - 2024. ЄВРОАТЛАНТИКА.UA
Всі права захищено.

Даний проект фінансується, зокрема, за підтримки Гранту Відділу зв'язків із громадськістю Посольства США в Україні. Точки зору, висновки або рекомендації відображають позиції авторів і не обов'язково збігаються із позицією Державного Департаменту США.
На головну Анонси подій Новини Аналітика Топ новини та коментарі Мережа експертів Про проект