АНАЛІТИКА

13.10.2006 | Грузія як приклад для інших
Володимир Горбач - Політичний аналітик ІЄАС

Зміна влади шляхом мирної демократичної революції в Грузії та Україні були сприйняті як системний виклик російським істеблішментом, що пропагує цілком іншу політичну модель – наступництво (передача влади за змовою еліт). Спочатку Саакашвілі, а потім Ющенко та Бакієв спростували цю модель, як єдино можливу на пострадянському політичному просторі. Коли в Україні відбувалася Помаранчева революція – всі згадували грузинський досвід. Коли міняли владу у Киргизії – порівнювали з Києвом.


Звичайно, Україна – не Грузія, а Киргизія – не Україна, тому скрізь політичні зміни відбувається по-різному. І не лише через національну специфіку, але і внаслідок особистих характеристик політичних лідерів.


Мабуть, між Саакашвілі та Ющенком тільки й є спільного, що спосіб приходу до влади та певна відданість демократичним цінностям. В політичній стилістиці та поведінці, у волі до влади та освіченості – це не просто люди різних людських поколінь, це люди різних політичних поколінь. Путін має психологічні проблеми у взаємовідносинах із Саакашвілі тому, що програє йому у адекватності політичного стилю мейнстріму світової політики. Політтехнологи можуть та організовують для Путіна монументальні політичні шоу в імперському дусі, а Саакашвілі організовує їх для Грузії і світу сам. Шановний Віктор Андрійович не тільки не створює чогось подібного, але й усіляко уникає будь-чого, створюваного для нього...


5 жовтня на виборах органів місцевого самоврядування правляча партія «Національний рух» Михайла Саакашвілі отримала близько 60% голосів, чим підтвердила легітимність існуючої влади та забезпечила керованість країни. Це дуже важлива внутрішньополітична перемога президента Саакашвілі в зовнішньополітичному конфлікті з Росією. Це також очевидна перевага проактивного грузинського стилю над українською політикою поступок, круглих столів та універсалів.


На відміну від пасивного президентства Ющенка, Саакашвілі демонструє чудеса політичної проактивності, яка часами межує з агресивністю. Для маленької, але гордої Грузії, схоже, це йде на користь. Принаймні поки що.


Україну й Грузію, серед іншого, об’єднує членство в регіональній організації ГУАМ, беззаперечним економічним та безпековим лідером якого вважається Україна. Але психологічне лідерство належить Грузії Саакашвілі, саме вона тримає на собі увагу світових мас-медіа значно більше й довше, ніж реально означає для світу. Це той випадок, коли психологічне лідерство дає стратегічну перевагу. І не лише в ГУАМ, а й на усіх просторах СНД.


Грузія першою продемонструвала пострадянському світові, що втрата залежностей від Росії розв’язує руки і по-справжньому звільняє, робить країну самостійною. Втрата російського ринку для виробників грузинського вина та мінеральної води змусила переорієнтувати збут на Україну та ЄС. Примусова депортація грузинських громадян з Російської Федерації та дискримінаційна візова політика змусить грузинів переорієнтувати міграційні та пасажирські потоки в обхід Росії, інтегруючись тим самим на рівні діаспор у власне європейський простір, перш за все в українське суспільство.


Крім того, російське ембарго просто не лишає Грузії іншого виходу для економічного виживання, крім створення привабливих умов для іноземних інвесторів. Це питання життя і смерті. Тому грузинська влада й має неабиякі успіхи у боротьбі з корупцією та адаптації законодавчого поля країни до міжнародних стандартів. Сьогодні ця робота вже близька до завершення, але світовий капітал стримують перш за все невизначеність із так званими «замороженими конфліктами» у Абхазії та Південній Осетії. Для зняття цієї психологічної проблеми як грузинам так і світовому капіталу потрібна парасолька безпеки над Грузією, тобто вступ країни до НАТО.


15 жовтня закінчується термін мандату ООН для місії СНД у зоні грузино-абхазького конфлікту. З цієї дати російські миротворці можуть втратити статус миротворців, а внаслідок публічного конфлікту довкола російський розвідників у Грузії можуть бути прирівняні до сторони конфлікту, яка апріорі не може бути миротворцем. У такий спосіб Грузія добивається заміни в Абхазії росіян на миротворчий контингент без росіян, або на такий, який складатиметься не тільки з росіян, а й, наприклад, з українців. Важливо, що до нього мають увійти також військові з країн-членів НАТО.


Крім того, Великобританія, Польща та Литва провели в Європейській Комісії та Європарламенті велику роботу з питання російської політики по відношенню до Грузії. У ЄС відбувається активізація роботи з вивчення цього питання, дані відповідні доручення робочим апаратам підготувати пропозиції з оцінкою політики Росії та ситуації в російсько-грузинських відносинах, включно з проблемою миротворчих сил у Абхазії та Південній Осетії.


Можливо, що проактивна політика Грузії викличе появу ініціатив Європейського Союзу слідом за паралельними ініціативами ГУАМ в ООН, що буде безпрецедентним дипломатичним успіхом нашої регіональної організації. Чим не приклад для ЄС?



USERS COMMENTS

Ваше ім'я
Ваша поштова скринька
Заголовок
Ваш відгук
Залишилось сомволів
| | | Додати в вибране
Пошук
Підписка
Центр миру, конверсії та зовнішньої політики України
Інститут євро-атлантичного співробітництва
Центр "Україна - Європейський вибір"
Defense Express
Центр європейських та трансатлантичних студій

Rambler's Top100 Rambler's Top100


Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Міжнародного Фонду "Відродження"
Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Центру інформації та документації НАТО в Україні
© 2004 - 6466. ЄВРОАТЛАНТИКА.UA
Всі права захищено.

Даний проект фінансується, зокрема, за підтримки Гранту Відділу зв'язків із громадськістю Посольства США в Україні. Точки зору, висновки або рекомендації відображають позиції авторів і не обов'язково збігаються із позицією Державного Департаменту США.
На головну Анонси подій Новини Аналітика Топ новини та коментарі Мережа експертів Про проект