АНАЛІТИКА

19.09.2006 | Янукович і НАТО
Володимир Горбач - Політичний аналітик Інституту Євроатлантичного співробітництва

Україна ще з часів виборчої кампанії знала, що Віктор Янукович не є і ніколи не був голубом миру. Сьогодні ми переконалися, що на яструба НАТО він також не тягне. Можливо, з переїздом до Києва він вже перестав бути й «донецьким», оскільки, як ми знаємо з його слів «Донбас порожняк нє гоніт». А якщо й гонить, то хіба в Брюсселі!


Насправді ж, візит був тестом на те, чи здатний в принципі Віктор Федорович хоча б колись у майбутньому стати державним діячем, чи так і залишиться спекулятивним політиком, продуктом PR-технологій за шалені гроші. Поки що цей тест він не пройшов.


Заяви прем’єра Януковича в Брюсселі сколихнули громадську думку в Україні та спричинили низку гострих коментарів політиків. Причому невдоволення викликали перш за все заяви прем’єр-міністра щодо неготовності України приступити до виконання ПДЧ (Плану для членства) та відкладення на невизначений термін перспектив вступу до НАТО.


Експертне співтовариство звернуло увагу громадськості на нелогічну поведінку прем’єра, який, з одного боку, стверджував про негативну налаштованість громадськості щодо НАТО, а з іншого, фактично перешкодив створенню умов для зміни такого відношення через відмову від виконання плану. Таким чином ПДЧ для Януковича означає саме членство, що не відповідає дійсності.


У сусідніх країнах, які нещодавно досягли членства у НАТО та ЄС, також громадська думка була не одностайною. Але з початком виконання Плану для членства (ПДЧ) ставлення населення до НАТО неухильно покращувалося. У своєму ставленні до НАТО люди почали спиратися не на відеокадри бомбардувань Белграду, а на реальні контакти і реальну  допомогу НАТО їхнім країнам. Не на міфи і пропагандистську телекартинку, а на реальні справи і реальну користь.


Політики коментували заяви Януковича виходячи з внутрішньополітичних міркувань. Одні вказували прем’єру, що визначення курсу зовнішньої політики не входить у його компетенцію, а є питанням Президента. Це правова позиція. А політична позиція закладена у тексті Універсалу національної єдності, який підписала і партія регіонів.
Фактично ж заяви Януковича у Брюсселі були зроблені не стільки з оглядкою на Президента чи Універсал, скільки з оглядкою на Москву та перспективи продовження з нею газових переговорів.


Членство в НАТО – наш національний інтерес. Разом з енергетичною безпекою він гарантує нам суверенітет і територіальну цілісність. Можна зрозуміти Наталію Вітренко, чи Петра Симоненка, які паразитують на антинатовських настроях та розбурхують ненависть на рівному місці. Вони працюють не на українські національні інтереси, а на реалізацію російських інтересів на нашій території. Але як зрозуміти правлячу зараз Партію регіонів?

Співпраця з НАТО є критично необхідна для нашої національної безпеки. І політики, і громадяни, усі разом ми мусимо усвідомити, що у цьому зацікавлені насамперед ми самі, як держава, як громадянське суспільство, як реальна демократія також.


Тому відмова від виконання ПДЧ – це фактично зрада і Універсалу, і референдуму, і національних інтересів як таких. Тому що це гальмування розвитку, біг на місці, страх догнати і перегнати Росію. Це прояв геополітичної вторинності і другорядності таких політиків, які приречені на те, щоб вічно оглядатися по боках, аби ніхто не побачив, що вони вкрали…

 


USERS COMMENTS

Ваше ім'я
Ваша поштова скринька
Заголовок
Ваш відгук
Залишилось сомволів
| | | Додати в вибране
Пошук
Підписка
Центр миру, конверсії та зовнішньої політики України
Інститут євро-атлантичного співробітництва
Центр "Україна - Європейський вибір"
Defense Express
Центр європейських та трансатлантичних студій

Rambler's Top100 Rambler's Top100


Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Міжнародного Фонду "Відродження"
Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Центру інформації та документації НАТО в Україні
© 2004 - 2020. ЄВРОАТЛАНТИКА.UA
Всі права захищено.

Даний проект фінансується, зокрема, за підтримки Гранту Відділу зв'язків із громадськістю Посольства США в Україні. Точки зору, висновки або рекомендації відображають позиції авторів і не обов'язково збігаються із позицією Державного Департаменту США.
На головну Анонси подій Новини Аналітика Топ новини та коментарі Мережа експертів Про проект