АНАЛІТИКА

23.12.2005 | Бюджет нерозвитку ЄС
Олексій Коломієць - Президент Центру європейських та трансатлантичних студій

"Новий бюджет є "старим" бюджетом
та не є адаптованим до нових викликів для ЄС"


Йорге Нунеш Феррер,
Центр вивчення європейської політики, Брюссель


О 2.30 ночі 17 грудня за середньоєвропейським часом фінансові перспективи Європейського Союзу на період 2007-2013 роки були прийняті. Більш ніж 30-годинний виснажливий політики-фінансовий марафон фінішував, одночасно, немовби, рятуючи репутацію головуавння Великої Британії в ЄС та розміщуючи Тоні Блера під вогонь нещадної критики в стінах Вестмінстеру.


На початку 2004 року Європейська Комісія опубліковала проект головного фінансового документу блоку, напевно, не передбачаючи всю  складність подальшого розвитку проекту "ЄС" після символічних поразок Конституційного Договору в двох країнах - засновницях. Проект Комісії базувався виключно на рішеннях берлінського самміту весни 1999 року, що встановив так звану критерій "стелі бюджету" на рівні 1,24 % ВНП ЄС, що повинен був дотримуватися безумовно.




  • Головні "напрямки атак" в битві за бюджет, що насувалася, були оприлюднені гранічно відверто;


  • рівень загальних прибутків;


  • рівень національних відрахувань країн-донорів;


  • британські знижки;


  • Спільна сільськогосподарська політика;


  •  структурні фонди.

До початку роботи сумно відомого червневого самміту під головуванням Люксембургу політична ситуація в ЄС була кардинально відмінною на тлі безславного занепаду Конституційного Договору та початку так званого "періоду рефлексії". В таких, майже критичних умовах, на тлі несприятливої соціально-економічної ситуації на європейському континенті, вже новий склад Комісії різко зменшив показник бюджету ЄС, знизивши його до рівня 1,14 %, або близько 993 млрд. євро без пропозицій суттєвих структурних змін та сутності головного фінансового документу.


Люксембурзьке президенство під керівництвом ветерана європейської політичної сцени Жан-Клода Юнкера було ще більш скупішим, довівши рівень витрат, що предбачалися, до 867 млрд. євро, або 1,06 % ВНП ЄС. Хоча при цьому, прозоро розуміючи, що досягнення будь-якого компромісу в умовах майже відкритого політичного протистояння, коли були відкинуті дипломатичні умовності, між британським та французьким лідерами, було неможливо. На конституційну кризу незворотньо насувалася криза бюджетна.


Після програмово-блискучої промови Блера в Європейському Парламенті, багато хто почав замислюватися про еру відродження ЄС. На жаль, даремно. Що відбулося із самим британським головуванням, що відбулося із самим британським лідером - загадка з дуже багатьма невідомими. Концентровано, місяці британського президенства можна звести до простої формули: відсутність практичних пропозицій щодо трансформації "цільових установок Блера" в конкретні засоби їх реалізації, особливо в проект фінансових перспектив, починаючи з 2007 року. Неформальний самміт в старовинному замку в Хамптон Корт в жовтні, який проектувався в якості стартової позиції для реформування організації, виявився фєтішним заходом.


Виходячи з багатьох ознак, британська позиція з бюджетного питання була максимально спрощеною - відкладувати публікацію власних пропозицій до критичної межі й не перейматися з приводу того, якщо вкрай важкий фінансовий тягар буде перекладений на австрійські плечі. Коли на конклаві міністрів закордонних справ 7 грудня пропозиції Великої Британії були оголошені, сказати, що наступив шок, значить не промовити нічого. 


Загальний обсяг бюджету ЄС пропонувався в сумі 847 млрд. євро, що складало 1,03 % ВНП. Британія стрімко почала втрачати союзників і, що найбільш неприємно, з країн Центрально-Східної Європи. Тимчасові коаліції, що були викликані пропозиціями Лондону, ще декілька тижнів тому могли розглядатися виключно із області беззмістовних політичних теорій.


За декілька годин до відкриття саміту Британія запропонувала свій другий варіант, намагаючись заспокоїти нових членів ЄС, запропонувавши створити спеціальний фонд для найменш розвинутих регіонів в цих країнах. Медіатором чергової хвиля вкрай гострого незадоволення виступив Президент Європейської Комісії Баррозу, виступи якого балансували на межі розриву союзницьких відносин з Тоні Блером. Перед відкриттям самміту британський прем'єр, фактично, залишився в політичному одиноцтві. Тиск був безпрецедентним. Хоча "грудневі важелі" тиску майже нічим не відрізнялися від "червневих важелів", політична атмосфера була відмінною дуже суттєво й британське головування почало здавати позиції.


Виглядає немовби насмішкою, але кризова ціна бюджету ЄС з населенням більш ніж 450 млн. громадян та валовим національним прибутком близько 10 трлн. євро, склала 0, 025 (!) ВНП, або 2 млрд. євро британських знижок. Пізно ввечері 16 грудня Британія представила свій третій варіант фінансових перспектив ЄС на рівні 862 млрд. євро, що лише на 5 млрд. євро менше люксембурзької пропозиції та склав показник 1,045 % ВНП ЄС. Одним з ключових гравців "політико-фінансової гри" виступила Ангела Меркель, яка надала з бюджету своєї країни в якості "акту солідарності" 100 млн. євро. На наступний день прем'єр-міністр однієї східно-німецької землі, для якої планувалися ці засоби, логічно запитував про те, з яких джерел будуть компенсуватися ці втрати.


Підсумок неперевершеного бюджетного марафону очевидний: "переможець" - Спільна Сільськогосподарська Політика, "переможений" - програми досліджень та розвитку поновленої Лісабонської Стратегії. По зрівнянню з пропозиціями Люксембургу, зафіксовано зниження витрат на розвиток сільської місцевості, культури, молодіжних програм, охорони здоров'я та захисту споживачів на загальному рівні 1,7 %.  Заморожені зміни щодо фінансування пріоритетних сфер розвитку ЄС. Зменшена прозорість, контрольованість статей витрат та раціональність процедур контролю отримання фінансів. Наведені тенденції чітко відслідковуються в наведеній нижче таблиці.


 


Таблиця .Фінансов зобов'язання на 2007-2013 роки  (? млн.)



   


























































 


Пропозиції Комісії


Компроміс Люксембургу


Кінцева угода


% змін до показників Комісїї 


% змін до показників Люксембургу


1a Конкуренція для зростання та зайнятості


121,687


72,010


72,010


-40.80%


0.00%


1b Фонди узгодження для зростання та зайнятості


336,308


306,508


308,119


-8.38%


0.50%


2. Збереження та управління природними ресурсами


400,294


377,801


362,105


-9.54%


-4.15%


3. Громадянство, свобода, безпека та юстиція


14,724


11,000


10,270


-30.25%


-6.64%


4. ЄС як глобальний партнер


62,770


50,010


50,010


-20.30%


0.00%


5. Загальні адміністративні витрати


57,670


50,300


50,300


-12.80%


0.00%


 Загалом та у %


993,453


867,629


852,814


-14.16%


-1.71%


Ключовими позиціями вирівнювання показників бюджету стали:
· Велика Британія відмовилися від п'ятої частини своїх знижок, довівши їх до рівня 7,1 млрд. фунтів на протязі цілого фінансового періоду. Чистий внесок Британії зріс на 63% з 25,7 млрд. фунтів в бюджеті 2000 - 06 років до рівня 42 млрд. фунтів на наступні сім років;
· французький чистий внесок зростає на 116 % з 16, 8 млрд. фунтів до 35,3 млрд.;
· італійський чистий внесок зростає на 135 % з 13,5 млрд. фунтів до 31,8 млрд.;
· Іспанія залишається чистим одержувачем до 2013 року та отримає 2 млрд. євро на дослідження та розвиток.


Чому все ж таки Британія пішла на такі вкрай непопулярні кроки?  По-перше, це обіцянка на протязі 2008-9 років розпочати повну ревізію бюджетного процесу ЄС, включаючи Спільну сільськогосподарську політику. По- друге, подальша боротьба щодо рівня британських фінансових повернень.


Але, не встигли лідери країн організації доїхати до своїх столиць, як керманичі Франції та Ірландії "тріумфально" заявили, що всі асигнування на сільське господарство залишаються недоторканими до 2014 року. Французький міністр закордонних справ Філіпп Дусті-Блазі заявив: "Жак Ширак досяг згоди, що Спільна сільськогосподарська політика не буде піддаватися ревізії до 2014 року". Майже такі ж висловлювання пролунали із офіційного Дубліну. Немовби як холодний душ для Даунінг-стріт,10.


Як і прогнозувалося, Блера вдома чекали не з розкритими обіймами, певно з питаннями щодо самого болісного - про британські гроші. Блеру вкрай важко було в рідному парламенті в понеділок 19 грудня, та ще більш несолодко після заяв міністра фінансів Брауна, що показники, які були наведені прем'єром не відповідають дійсності. Ще більш незручно Тоні Блер почував себе у вівторок у Європейському Парламенті, підводячи підсумки британського президентства в ЄС, та знайшовши себе під нищівним шквалом критики з боку … британський євродепутатів, які вже відверто промовляли, що "Британія в Європі залишилася зовсім одна".


Як і можна було передбачити, реакція європарламентарів на ухвалені фінансові перспективи була вкрай стриманою та з вимогами суттєвої корекції показників, зрозуміло, в бік їхнього збільшення. Хоча важко уявити, що в нинішній хиткій ситуації вони будуть займати непохитно жорстку позиції та викликати весь вогонь критики на себе. Скоріш за все компроміс буде знайдено швидко та доволі безболісно. Але, торгівля навколо самих принципів та подальшої доля Міжінституційної Угоди, яка встановлює формат ухвалення бюджету структурами ЄС, буде вельми принциповою.


Архаїчні підходи в ЄС знову перемогли. При цьому вже ніхто навіть і не заперечує, що ці підходи зупиняють, фактично, будь-який натяк на початок реформацій. Це є вирішальним - коли почнуться реформи організації, в якому напрямку і хто стане їх натхненником та практичним втілювачем? Жозе Мануель Баррозу вже заявив про необхідність глибокої трансформації бюджету ЄС. А наступного дня пролунала спільна ініціатива Німеччини, Франції та Австрії щодо введення єдиного податку ЄС. Дуже прозорі натяки…


Але, ще більш серйозно, що французький лідер вже має власні пропозиції відносно реформування саме Європейського Союзу. Поки що ці "тези трансформації" не для друку. За дуже багатьма ознаками ЄС входить у початок вирішальної боротьби щодо свого майбутнього. 2006 рік буде роком дуже серйозної підготовки. В Україні знову, немовби, хочуть подавати заявку. Куди?


 






USERS COMMENTS

Ваше ім'я
Ваша поштова скринька
Заголовок
Ваш відгук
Залишилось сомволів
| | | Додати в вибране
Пошук
Підписка
Центр миру, конверсії та зовнішньої політики України
Інститут євро-атлантичного співробітництва
Центр "Україна - Європейський вибір"
Defense Express
Центр європейських та трансатлантичних студій

Rambler's Top100 Rambler's Top100


Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Міжнародного Фонду "Відродження"
Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Центру інформації та документації НАТО в Україні
© 2004 - 2024. ЄВРОАТЛАНТИКА.UA
Всі права захищено.

Даний проект фінансується, зокрема, за підтримки Гранту Відділу зв'язків із громадськістю Посольства США в Україні. Точки зору, висновки або рекомендації відображають позиції авторів і не обов'язково збігаються із позицією Державного Департаменту США.
На головну Анонси подій Новини Аналітика Топ новини та коментарі Мережа експертів Про проект