АНАЛІТИКА

12.12.2005 | Важкий європейський вояж Кондолізи Райс та українські проекції
Олексій КОЛОМІЄЦЬ - Президент Центру європейських та трансатлантичних студій

Такі надії виявилися, майже, ілюзорними. При цьому, не можуть та й не повинні, навіть й для кого гіркі реалії, викликати відчуття зради ідеалам трансатланитичної єдності. Коли стратегічне політичне мислення, стратегічні політики та їх реальні втілення не відповідають практичним діям, така ерозія накладає дуже глибокі відбитки навіть на доволі банальні політичні події.


Цього разу турне Райс по Європі було обмежене лише чотирма столицями – Берліном, Бухарестом, Києвом та Брюсселем. Але географія візитів була тісно переплетена з їхньою політичною логікою.


 


Берлін.  Після минулотижневого візиту до Вашингтону нового міністра закордонних справ Німеччини візит у відповідь Кондолізи Райс не був несподіванкою, а радше дипломатичною практикою, причому вельми необхідною. Один із пріоритетів Меркель є серйозне вирівнювання відносин із США та визнання ключової ролі НАТО в структурі безпеки трансатланитчного співтовариства. Не хочеться згадувати як різко похолодшали стосунки Вашингтону та Берліну під час правління Шрьодера, де навіть не Ірак став таким каталізуючим чинником. Й вельми символічно, що Україна абсолютно природно зайняла відповідне місце для порядку денного переговорів в німецькій столиці. Аналіз повідомлень з Берліну відверто свідчив, що Райс докладала максимум зусиль для залучення Німеччини в процеси підтримки України.


 


Бухарест. Послідовно та впевнено Румунія стає найбільш сталим союзником Вашингтону на європейському континенті. Передислокація американських баз на румунську територію є одним із таких яскравих прикладів. Й, мабуть, не треба шукати якихось міфічних причин для пояснення таких заходів. Ситуація виглядає набагато прозоріше, якщо не сказати банальніше. Румунія, як країна НАТО, виконує спільні ухвалені рішення, що повністю відповідають зміні військово-політичного балансу на європейському континенті. Певно не обійшлося без спільного аналізу нещодавно утвореної Спільноти демократичного вибору і української ролі в цьому амбітному проекті. Абсолютна неадекватна реакція посткомуністичних диктаторів є відвертим свідченням про їх надзвичайну стурбованість.


І, звичайно, в Бухаресті йшлося про немовби американські табори, що немовби існували, чи то ще існують на теренах баз США в деяких європейських країнах. Важко зрозуміти неймовірно гостру, інколи на грані зриву, реакцію низки офіційних високопоставлених персон у владних коридорах, чи то в інститутах ЄС, чи то національних урядів. Такі вкрай делікатні питання не можуть вирішуватися на емоційному рівні, беручи до уваги, хто міг утримуватися в цих таборах. Ці ув’язнені, за всіма ознаками, є найбільш відвертою концентрацією сьогоднішнього світового зла і ставлення до цих істот повинно бути гранично жорстким. 


 


Київ. Вперше Кондоліза Райс прилетіла в українську столицю не через Москву. На публіці американський Державний Секретар  відверто казала про дві основні речі – про потенційні табори та потенційні тортури в них, та про Росію.


Чи спеціально був обраний Київ для пояснення позиції офіційного Вашингтону щодо звинувачень в застосуванні тортур? Навряд чи. Київ був, і сподіваємось, залишиться активним союзником США в Іраку та будь-де в реальній боротьбі з цим неймовірним злом, яким є міжнародний тероризм. На відміну від вже глибоко авторитарної офіційної Москви, яка на початку 2003-го створювала блок проти повалення іракського диктатора, Київ став на шлях підтримки антидиктаторської коаліції. Таке в Кремлі не пробачають. І можна бути майже впевненим, що так звана „газова війна” є прикрим непорозумінням, хоча й на фоні нервового диктату, вже й навіть з боку Владіміра Путіна.


Про реакцію Кремля на відкритий та правильний тиск з приводу ухваленого закону щодо діяльності неурядових організацій на території Росії, що пролунала з Печерських пагорбів, можна тільки здогадуватися.


Але чому Кондоліза Райс була відверто роздратована коли лунали питання щодо надання Україні статусу країни з ринковою економікою та підтримки членства в СОТ, відверто незрозуміло.


За кулісами залишилися питання, що напевно були детально обговорені та спроектовані в майбутнє. І, скоріш за все, ключовим стало обговорення залучення України до євроатлантичної спільноти, яке знайшло вже відкрите відображення в Брюсселі.


 


Брюссель. В середу ввечері Райс була присутня на діловій вечері з міністрами закордонних справ країн ЄС, які й так знервовані непрогнозованістю бюджетного процесу. За деякими даними до вечері справа так і не дійшла. Обстановка за столом, певно, не сприяла споживанню вишуканих страв.


Продовження було в четвер на бульварі Леопольд в штаб-квартирі НАТО. Критична необхідність розширення операції НАТО в Афганістані, обговорення ситуації в Дарфурі, вкрай гостре іранське питання – все це було затьмарено так званим питанням таборів для утримання терористів. Порядок денний був майже зірваний, домовленості давалися з великими складнощами, зокрема, лише за підтримки Лондону та Берліну.


Набагато сприятливішою була атмосфера на засіданні Комісії Україна-НАТО. Схоже, що консенсус в питанні членства України в Альянсі стає майже реальним. Але як спрогнозувати, хоча б короткотермінову тенденцію еволюції НАТО – завдання з багатьма невідомими. До самміту трансформації НАТО в Ризі залишилося менше року.


 



Київ-Брюссель-Київ


 


Джерело  - "Український монітор"


USERS COMMENTS

Ваше ім'я
Ваша поштова скринька
Заголовок
Ваш відгук
Залишилось сомволів
| | | Додати в вибране
Пошук
Підписка
Центр миру, конверсії та зовнішньої політики України
Інститут євро-атлантичного співробітництва
Центр "Україна - Європейський вибір"
Defense Express
Центр європейських та трансатлантичних студій

Rambler's Top100 Rambler's Top100


Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Міжнародного Фонду "Відродження"
Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Центру інформації та документації НАТО в Україні
© 2004 - 2024. ЄВРОАТЛАНТИКА.UA
Всі права захищено.

Даний проект фінансується, зокрема, за підтримки Гранту Відділу зв'язків із громадськістю Посольства США в Україні. Точки зору, висновки або рекомендації відображають позиції авторів і не обов'язково збігаються із позицією Державного Департаменту США.
На головну Анонси подій Новини Аналітика Топ новини та коментарі Мережа експертів Про проект