АНАЛІТИКА

06.12.2005 | Засідання міжнародного Громадського Форуму “Спільнота Демократичного Вибору”
Олександр Сушко - Центр миру, конверсії та зовнішньої політики України

Форум Спільноти демократичного вибору, що відбувся 2 грудня в Києві, справив враження високою репрезентативністю та масштабністю ідеї, але не зумів повністю розвіяти скепсис щодо перспектив самої ініціативи. Присутність дев’яти президентів, ще кількох країн, представлених на рівні віце президентів, керівників  та членів уряду, спікерів парламенту, а також вищого керівництва ОБСЄ, Ради Європи, високих представників ООН та НАТО засвідчило високий інтерес до ініціативи, започаткованої нещодавно президентами України та Грузії. В той же час більшість коментарів, як в українських, так і зарубіжних ЗМІ розпочинались і завершувались питанням другорядним: а саме як до цього поставиться Росія. Росія поставилась негативно, і делегацію не надіслала, хоча президент Путін був запрошений нарівні з іншими главами держав. Північному сусіду вдалося вкотре зіграти в “гру з нульовою сумою”, і вкотре програти. За геополітичними трактовками, нав’язаними Москвою, легко було загубити конструктивний зміст ініціативи, покликаний зосередити регіональну співпрацю навколо питань забезпечення функціональної демократії, верховенства права та захисту прав людини. Тим більше, що виступи під час самого Форуму ініціаторів, президентів Грузії та України, не можна було назвати вдалими з точки зору визначення конкретного порядку денного: грузинський президент емоційно розповідав про яскраві епізоди з епохи революції роз,  а його український колега вкотре звітував про підсумку року при владі, закликав розвивати економічну співпрацю в межах... ГУАМ та запрошував до участі в будівництві порту Донузлав в Криму. Якщо додати до цього, що президент Молдови закликав учасників форуму рухатись в напрямку... спільного ринку, то стає зрозуміло, що сторонам ще належить погодити зміст та цілі ініціативи, щоб наступні раунди роботи СДВ у Бухаресті, Вільнюсі та Тбілісі спирались не тільки на консенсус з приводу важливості демократії як такої, але і спільність планів щодо того, яким чином її можна гуртом зміцнювати. До таких конкретних напрямків роботи можна віднести антикорупційні проекти, а також діяльність із протидії “м’яким загрозам безпеки”, які подекуди руйнують фундаменти демократичних інститутів, обмін досвідом з запровадження європейського законодавства, проведення адміністративних та судових реформ тощо. Боротися не з Росією, а з рецидивами посткомунізму, загрозами корупційної олігократії в самих країнах СДВ, працювати над створенням привабливої соціоекономічної моделі, яка стане настільки ж переконливим аргументом на користь повноцінної демократії в Східній Європі, наскільки модель “керованої демократії” по-казахськи на сьогодні, за відсутності привабливої альтернативи, слугує позитивним зразком для багатьох у Центральній Азії.


 


 


 


Декларація Громадського Форуму


“Спільнота Демократичного Вибору”


1 грудня 2005 року


 


Учасники міжнародного Громадського Форуму “Спільнота Демократичного Вибору” (СДВ), що зібрались у Києві 30 листопада — 1 грудня 2005 р, започаткували нову регіональну ініціативу, метою якої є зміцнити демократію, верховенство права і ліберальну ринкову економіку в Балтійсько-Чорноморсько-Каспійському регіоні. СДВ ставить на меті дотримуватися прагнень, принципів і відповідальності, яка випливає із набуття членства в Раді Європи та ОБСЄ.


СДВ є першою регіональною ініціативою високого рівня що поєднує два взаємопов’язані компоненти: урядовий і неурядовий. Цей підхід було обрано для сприяння широкій громадській підтримці, легітимності і впливу громадянського суспільства на майбутній розвиток Спільноти.


Регіон, що охоплює СДВ, включає країни перехідного періоду, для яких зміцнення демократії, верховенство права та відкрите суспільство представляють нагальні національні інтереси. Подолання корупції і зменшення “м’яких”  загроз безпеці є основою порядку денного СДВ.


Нещодавні політичні зміни, що відбулися у регіоні СДВ свідчать про зростання громадської підтримки прийняття демократичних цінностей і практик у політичному, економічному та соціальному житті. Вони включають представницькі політичні інституції, прозорий політичний процес, верховенство права, незалежну судову систему та ефективно функціонуючу ліберальну ринкову економіку. Ці цілі, у свою чергу, вимагають відповідних механізмів відповідальності та нагляду. Вони також потребують інтенсивної регіональної співпраці.


Ми віримо, що демократія є запорукою безпеки і процвітання. Ми сподіваємося, що СДВ стане точкою опори для регіональної співпраці з метою досягнення цих цілей, які, ми переконані, є реалістичними і досяжними у цьому регіоні.


Учасники Громадського Форуму СДВ вітають рішення глав держав і урядів СДВ розвивати цю ініціативу у співпраці з громадянським суспільством.


 


1 грудня 2005 р.


Київ, Україна


 


 


 


Звернення Громадського Форуму


“Спільнота Демократичного Вибору”


до лідерів країн Спільноти Демократичного Вибору


 


Ми, представники громадянського суспільства, об’єднані у Форум “Спільнота Демократичного вибору”,


 


схвалюючи позицію Європейського Союзу, Ради Європи та інших міжнародних організацій стосовно ситуації в Білорусі,


 


будучи глибоко стурбованими ситуацією в Білорусі, де диктаторський режим Александра Лукашенка грубо порушує права людини та основні свободи,


 


висловлюючи серйозну стурбованість репресивними заходами проти громадянського суспільства та незалежної преси, включаючи законодавчі заходи, що можуть призвести до масових ув’язнень демократичних активістів,


 


наполягаємо, щоб лідери країн Спільноти Демократичного Вибору розглянули невідкладні заходи для зупинення зростання порушень прав людини в Білорусі,


 


наполягаємо, щоб лідери країн Спільноти Демократичного Вибору керувались у своїх відносинах з Білоруссю дотриманням норм міжнародного права та вимагали проведення вільних і чесних виборів.


 


1 грудня 2005 р.


Київ, Україна


 


 


 


 


Звернення робочої групи Громадського Форуму


“Спільнота Демократичного Вибору”


до лідерів країн Спільноти Демократичного Вибору


 


Ми, представники громадянського суспільства, об’єднані у Форум “Спільнота Демократичного вибору”


 


серйозно стурбовані фактом застосування сили до мирних демонстрантів після завершення парламентських виборів в Азербайджані.


Ми висловлюємо солідарність з народом Азербайджану в їхній боротьбі за свободу і демократію.


Ми, учасники Форуму, вважаємо за необхідне, щоб глави держав і урядів Спільноти Демократично Вибору звернули увагу на факти порушення прав людини, що мали місце в Азербайджані 26 листопада 2005 року.


 


1 грудня 2005 р.


Київ, Україна


 


 



USERS COMMENTS

Ваше ім'я
Ваша поштова скринька
Заголовок
Ваш відгук
Залишилось сомволів
| | | Додати в вибране
Пошук
Підписка
Центр миру, конверсії та зовнішньої політики України
Інститут євро-атлантичного співробітництва
Центр "Україна - Європейський вибір"
Defense Express
Центр європейських та трансатлантичних студій

Rambler's Top100 Rambler's Top100


Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Міжнародного Фонду "Відродження"
Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Центру інформації та документації НАТО в Україні
© 2004 - 2024. ЄВРОАТЛАНТИКА.UA
Всі права захищено.

Даний проект фінансується, зокрема, за підтримки Гранту Відділу зв'язків із громадськістю Посольства США в Україні. Точки зору, висновки або рекомендації відображають позиції авторів і не обов'язково збігаються із позицією Державного Департаменту США.
На головну Анонси подій Новини Аналітика Топ новини та коментарі Мережа експертів Про проект