АНАЛІТИКА

03.10.2005 | Після Рибачука: хто відповідатиме за європейську інтеграцію України в уряді Єханурова?
Олександр Сушко - Центр миру, конверсії та зовнішньої політики України

По-перше, навколо посади віце-премєра існував інституційний вакуум. Єдиним підконтрольним Рибачуку органом було Управління з питань європейської інтеграції Секретаріату кабміну, яке так і не було остаточно сформоване – кадровий конкурс на заміщення низки вакантних посад кілька разів продовжувався і так і не був завершений до відставки уряду 8 вересня.

По-друге – в уряді не було відповідної субординації, яка б гарантувала верховенство віце-премєра у тих питаннях, що безпосередньо відносяться до виконання Дорожньої карти з європейської інтеграції, ухваленої кабміном 22 квітня.

По-третє, і найголовніше – уряд, що діяв переважно у режимі пожежної команди, при відсутності консенсусу у базисних питаннях (чого вартий лише опір соціалістів вступу в СОТ) і не міг забезпечити виконання усього компексу складних завдань, визначених Планом дій Україна-ЄС та Дорожньою картою.

Посада віце-премєра була створена не під стратегію, а під людину. Євроентузіазм Олега Рибачука не викликав сумніву, на відміну від його ж спроможностей подолати три проблеми, вказані вище.

Через сукупність наведених причин підсумкова ефективність діяльності інституту віце-премєр міністра з євроінтеграції за 7 місяців існування дагної посади не надто перевищує колишню ефективність інституту уповноваженого уряду з питань європейської та євроатлантичної інтеграції, яку, між іншим, обіймав в уряді Януковича Микола Азаров.

Відхід Олега Рибачука на позиції керівника Секретаріату президента майже автоматично означав скасування створеної під нього посади. Принаймні, варіант призначення на цю посаду представника України при ЄС Романа Шпека обговорювався дуже недовго.

Дещо довше в повітрі циркулювала ідея об’єднання посад віце-прем’єр міністра з євроінтеграції та міністра закордонних справ. В принципі, прецеденти подібного поєднання в українських урядах раніше були. Приміром той же Микола Азаров суміщав посаду першого віце-прем’єра та міністра фінансів в уряді Януковича. Врешті від цієї ідеї відмовились.

Втім, незважаючи на те, що міністр закордонних справ не отримав формальний статус віце-прем’єра, є всі підстави передбачати, що він отримає відповідні повноваження де-факто. Тому є декілька причин.

По-перше, не секрет, що в уряді Єханурова ніхто не розуміється на питаннях євроітнеграції краще за Бориса Тарасюка.

По-друге, саме МЗС найбільш сумлінно виконував свою частину завдань, передбачених Планом дій Україна-ЄС та Дорожньою картою [1].

По-третє,  МЗС володіє реально працюючим штатом фахівців, спроможних здійснювати організаційне та інтелектуальне супроводження євроінтеграційної політики України.

По-четверте, досвід попереднього уряду засвідчив що МЗС і так за фактом виконувало значний обсяг робіт, зокрема, готуючи доповіді щодо ступеня виконання Плану дій Україна-ЄС.

По-п’яте, після оприлюднення указу президента 1188/2005 від 22 серпня МЗС здійснює координацію зовнішньополітичної діяльності держави, в тому числі й на європейському напрямку, слідкує за виконанням міжнародних договорів (а де-юре План Дій Україна-ЄС є міжнародним договором).

За нашими даними Борис Тарасюк вже отримав чіткі сигнали з боку керівництва уряду щодо фактичної передачі функцій і повноважень віце-прем’єра з євроінтеграції до МЗС, в тому числі і щодо фактичної координації діяльності Управління з питань європейської інтеграції Секретаріату кабміну.

 В той же час зрозуміло, що формула, яка складається нині, є тимчасовою. З одного боку, такому «врегулюванню» питань євроінтеграції не вистачає легітимності, адже деякі нормативні акти України прямо передбачають наявність окремої профільної посадової особи між  прем’єр-міністром та міністром закордонних справ. Наприклад, згідно указу президента 148/1998 щодо Української частини Ради з питань співробітництва між Україною та ЄС, очолює Українську частину Ради Прем’єр-міністр України, який має Першого заступника - Уповноваженого України з питань європейської інтеграції і трьох заступників: Міністра закордонних справ, Міністра економіки та Міністра юстиції [2].

З іншого боку, колишній віце-прем’єр, а нині Голова Секретаріату президента Олег Рибачук не полишає ідеї все ж таки започаткувати окреме міністерство з європейської інтеграції (в минулому уряді, попри всі потуги, йому це не вдалося). 30 вересня про намір створити профільне міністерство до кінця року заявив керівник однієї з головних служб Секретаріату президента Анатолій Медвідь[3].

Отже, нинішня видозміна системи інституційного забезпечення євроінтеграції України  може спиратися лише на тимчасові та напів-формальні рішення, покликані заповнити інституційний вакуум на термін повноважень уряду Єханурова. Більш-менш стала структура може оформитися лише після парламентських виборів і формування нового уряду.

 

Олександр СУШКО[1] що відзначили і українські експерти, які взяли участь в опитуванні, проведеному ЦМКЗПУ та Центром Разумкова в рамках проекту з моніторингу виконання Плану дій Україна-ЄС  у липні-серпні 2005 р.

[2]  http://www.kmu.gov.ua/control/uk/publish/article?art_id=31572&cat_id=31545

[3] http://www.grani.kiev.ua/exp.php?ni=4353&type=2&PHPSESSID=f2959e1dc84024ce5a2f03efae9bf839


USERS COMMENTS

Ваше ім'я
Ваша поштова скринька
Заголовок
Ваш відгук
Залишилось сомволів
| | | Додати в вибране
Пошук
Підписка
Центр миру, конверсії та зовнішньої політики України
Інститут євро-атлантичного співробітництва
Центр "Україна - Європейський вибір"
Defense Express
Центр європейських та трансатлантичних студій

Rambler's Top100 Rambler's Top100


Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Міжнародного Фонду "Відродження"
Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Центру інформації та документації НАТО в Україні
© 2004 - 4451. ЄВРОАТЛАНТИКА.UA
Всі права захищено.

Даний проект фінансується, зокрема, за підтримки Гранту Відділу зв'язків із громадськістю Посольства США в Україні. Точки зору, висновки або рекомендації відображають позиції авторів і не обов'язково збігаються із позицією Державного Департаменту США.
На головну Анонси подій Новини Аналітика Топ новини та коментарі Мережа експертів Про проект