АНАЛІТИКА

06.06.2011 | США і НАТО повинні відхилити вимоги Росії
Бэйкер Спринг - The Heritage Foundation

За даними The New York Times, Росія домагається письмових гарантій того, що елементи системи протиракетної оборони розміщувані в Європі США і НАТО, в майбутньому не загрожуватимуть Росії. Сполучені Штати, НАТО і Росія щосили ведуть переговори з приводу розширення теми співпраці в галузі протиракетної оборони.
 
На перший погляд здається, що вимога Росії розумна і обгрунтована, тому що системи протиракетної оборони не є наступальними і по суті своїй не являють загрози якій-небудь території чи державі. Проте поверховий погляд оманливий - тому що російські заяви минулого року, особливо в контексті нового Договору про стратегічні наступальні озброєння (Новий договір СНВ), визначають системи протиракетної оборони як "загрозу" для Росії, якщо ці ракети зможуть протистояти російським наступальним ракетам. На цій підставі США і НАТО повинні відхилити вимогу Росії про письмові гарантії.
 
Є дві причини, чому США і НАТО повинні відхилити цю вимогу Росії. Перша має відношення до пошуку нових, часів вже після холодної війни, основ для стратегічної стабільності. Друга пов'язана з можливостями систем протиракетної оборони відбивати найрізноманітніші загрози.
 
1. Стабільність в період після холодної війни.
 
Під час холодної війни США і Радянський Союз (принаймні на словах) визначали, що підтримувати стратегічну стабільність між двома противниками найкраще можна, коли залишити обидві сторони уразливими для ядерних атак з боку іншої. Ця політика взаємної вразливості грунтувалася на двох основних характеристиках холодної війни. По-перше, США і Радянський Союз були ідеологічними і політичними супротивниками. По-друге, обидві країни були домінуючими силами біполярного світу. Нинішня вимога Росії, щоб можливості США і НАТО в плані протиракетної оборони (ПРО) не становили загрози для Росії, являє собою спробу продовжити цю концепцію холодної війни. Але це було б неправильно.
 
США, НАТО і Росія більше не є ідеологічними противниками, і немає жодних причин, щоб ці відносини грунтувалися на взаємних загрозах. Крім цього, світ вже не є біполярним. Порівняно проста і пряма концепція підтримки стабільності за допомогою вразливості розбивається об труднощі світу, що розростається. Те, що здавалося стабілізуючим чинником в часи холодної війни, стає навпаки, все більше дестабілізуючим у міру того, як ядерна зброя та засоби її доставки все більше поширюються світом. США, НАТО і Росія повинні встановити нову концепцію стабільності, засновану на захисті самих себе від засобів стратегічної атаки.
 
2. Захист від неросійських ракет.
 
Друга причина, за якою Сполучені Штати і НАТО повинні відхилити російську вимогу, включає в себе невід'ємну вимогу створення ефективної системи протиракетної оборони. Якщо ця оборона буде ефективна проти неросійської ракетної загрози, то вона буде принаймні мінімально ефективною і проти російських ракет.
 
США і Росія пішли цим шляхом у спробі відокремити протиракетну оборону для відбиття неросійських ракет від оборони від російських ракет у 1990-і роки. Ці угоди розглядалися як демаркаційні угоди, в яких щодо систем протиракетної оборони, які могли б бути ефективними проти російських ракет, вводилися граничні обмеження, а в плані систем, які могли справлятися з ракетами неросійського походження, жодних обмежень не вводилося. Ці демаркаційні угоди так ніколи і не вступили в силу, тому що американський конгрес з'ясував, що адміністрація Клінтона погоджувалася з обмеженнями, що накладаються на можливості протиракетних оборонних систем, призначених для боротьби з ракетами поза Росією, з тим, щоб переконатися, що у них не було зайвих можливостей в плані протидії російським ракетам. Залишити США і НАТО уразливими для російських ракет буде означати, що і для ракет з інших джерел вони теж залишаться вразливими.
 
З цих причин переговірники США і НАТО повинні направити Росію в бік іншої угоди щодо співпраці в галузі протиракетної оборони. Ця угода має підтвердити право всіх сторін на самозахист від стратегічних атак з використанням найкращих з їх можливостей, на основі принципу неагресивності. Ця угода дозволить США і НАТО погодитися із запевненнями, що протиракетні системи не будуть спрямовані проти або не являтимуть будь-якої загрози території будь-якої країни, включаючи Росію. Досягнення подібного роду угоди обов'язково вимагає відхилення нинішньої російської вимоги.


Переклад: Євроатлантика.info
 



USERS COMMENTS

Ваше ім'я
Ваша поштова скринька
Заголовок
Ваш відгук
Залишилось сомволів
| | | Додати в вибране
Пошук
Підписка
Центр миру, конверсії та зовнішньої політики України
Інститут євро-атлантичного співробітництва
Центр "Україна - Європейський вибір"
Defense Express
Центр європейських та трансатлантичних студій

Rambler's Top100 Rambler's Top100


Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Міжнародного Фонду "Відродження"
Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Центру інформації та документації НАТО в Україні
© 2004 - 2024. ЄВРОАТЛАНТИКА.UA
Всі права захищено.

Даний проект фінансується, зокрема, за підтримки Гранту Відділу зв'язків із громадськістю Посольства США в Україні. Точки зору, висновки або рекомендації відображають позиції авторів і не обов'язково збігаються із позицією Державного Департаменту США.
На головну Анонси подій Новини Аналітика Топ новини та коментарі Мережа експертів Про проект