АНАЛІТИКА

22.10.2010 | Велика європейська шахівниця
Автор - Іванна Піняк

Бути чи не бути ще одній «суворій» резолюції до місцевих виборів в Україні: влада і опозиція України розіграли в європейських столицях гру з багатьма комбінаціями? Європейський парламент в четвер, за поданням австрійського депутата Ганнеса Свободи, відхилив голосування по резолюції щодо України за надзвичайною процедурою та відклав його на кілька тижнів до наступного засіданні в Брюселі.

Чому так залежалося на прийнятті резолюції партії – ініціатору та її союзникам в цьому питанні? Навіть у «компромісному», як його охрестили, варіанті резолюції чітко відмічено факти порушень свободи слова, тиску влади на ЗМІ, на політичні партії та на громадський сектор тощо. Європейська народна партія – прибічник опозиції в Україні й у відповідь на її звернення підготувала доповідь. Тому ряд доповідачів, Єврокомісар з питань розширення та європейської політики сусідства Стефан Фюле, а також Верховний Представник ЄС з міжнародних справ і політики безпеки Катрін Ештон, яка через страйки та проблеми з транспортом змушена була покинути страсбурзький Європарламент до запланованого виступу по резолюції, вирішили називати речі своїми іменами. Цитуючи зокрема резолюцію ПАРЄ про функціонування демократичних інституцій в Україні та  наголошуючи на відомих тривожних симптомах демократії в Україні.

Їм усім пристрасно суперечить інша сторона. Марек Сівєц, Чарльз Танок, Міхал Качінскі – відомі європейські політики, заанґажовані в «українське питання», адвокати України в ЄС. «В практиці Європарламенту це буде рідкісний випадок прийняття такої резолюції до виборів» - Марек Сівєц напередодні голосування висловився категорично проти прийняття резолюції в такому вигляді, як її пропонує ЄНП. «Дитя з колиски не виймають» - процитував він польську приказку, додавши: «мені подобається консолідація влади в Україні». На його думку, така резолюція передчасна і дуже нашкодила б Україні на даному етапі: «Важко уявити всі можливі наслідки такої резолюції, адже на кону дві речі: якість демократії, законів та процедур в Україні, та її інтеграція».

Якість демократії  турбує й авторів резолюції. Для Інес Вайдере, латвійського євродепутата від ЄНП, принциповим було подати сигнал саме зараз до виборів. «Я не займаюсь промоцією жодного українського політика! Я незалежний політик і вболіваю за Україну», - пані Вайдере заперечує наявність будь-яких вказівок від українських опозиційних політичних сил. «Єдиним офіційним запитом щодо резолюції було звернення від українського посольства в Латвії – з проханням її не приймати». Інші депутати підтверджують факт масового лобіювання через мережу дипломатичних представництв. Де ще розігрувалися попередні партії?

Опонентам резолюції вдалося реалізувати програму максимум, а саме не допустити її голосування, відтермінувавши до наступного пленарного засідання. Була і програма мінімум – провести під час голосування по резолюції (якщо б воно таки відбулося тепер на жовтневій сесії) поправки, якими скасовувалися майже всі критичні пасажі. Поправки внесли представники групи європейських консерватори та реформістів – Міхал Камінскі, Павел Коваль та Чарльз Таннок - подали зміни і доповнення, щоб прибрати з тексту резолюції всі різкі заяви, наприклад, про недоліки зміненого закону україни про вибори – «результату нечітких і недостатніх законодавчих рамок».


Колеги пана Сівця з Прогресивного Альянсу соціалістів і демократів Європейського парламенту усі як один виступили проти «завчасного» голосування: Україна - не Китай, нагальної потреби ухвалювати таку резолюцію зараз немає. Позиція дуже логічна, зважаючи на договір, який керівник цієї групи Мартін Шульц підписав із Партією регіонів. Як і дії ЄНП, пов’язаних з опозицією. Українські політичні сили звикло прагнуть перетягнути на свій бік впливових політиків у Європі.

Втім, разом з Прогресивним альянсом соціалістів і демократів за відхилення голосування по резолюції щодо України голосували й зелені, комуністи, а також консерватори, що зазвичай знаходяться по інший бік. Пані Вайдере шкодує, що так само голосувала і частина польських депутатів від ЄНП. Як би там не було, а євродепутати, що за розрахунками української влади мали б грати на їхній стороні, заявляють, що роблять це виключно в інтересах України.

Консерватор і реформіст Міхал Камінскі в розмові напередодні голосування підтвердив сподівання, що «заради доброго імені України» резолюцію взагалі не буде прийнято. Запевняє, що дивиться на Україну не крізь призму своїх політичних переконань, і що сам – колишній учаник подій на Майдані – має друзів в опозиції до влади. Апелюючи до польського досвіду, він закликає українських політиків об’єднатися для досягнення важливих зовнішньополітичних цілей. Як свого часу членство в НАТО та в ЄС об’єднало покійного Качинського і Кваснєвського, а пізніше Туска і Міллера.

Колись Європарламент поділявся на симпатиків і противників членства України в ЄС. Зараз симпатики ...поділяються. Невже внутрішня боротьба в Україні доведе до втоми від нас навіть найпалкіших прихильників? В усякому разі зараз ця боротьба розколює лави адвокатів України в Європейському Союзі. Титани б’ються, давлячи все навколо? Так, Європі теж часто закидають брак спільної позиції у зовнішьополітичних питаннях. Побічний ефект розмаїття і плюралізму думок гравців команди. Та в Україні діаметрально протилежні сили ніколи не дбали про імідж країни, на її обличчя перед Європою і світом. Тільки-но помаранчеві уряд і президент спромігся через якийсь час на сяку-таку кампанію за визнання Голодомору геноцидом у світі й добився результатів, наступна команда заявляє Європі протилежне,  і таких прикладів немало.

Наші сусіди втомлені від наших політичних ігор та маніпуляцій? Хтось говорить про порятунок демократії та свободи слова в Україні, хтось про її добре ім’я. В чиїх інтересах діють зараз наші друзі та адвокати? На повідку у певних політичних сил в Україні та за її межами, з власної волі чи ні? Чи на користь нам такі дії? І чи не зберегла б наша влада добре ім’я України, адекватно сприймаючи критику європейських колег замість того, аби застосовувати всі можливі важелі впливу для замилювання очей Європі? 


USERS COMMENTS

Ваше ім'я
Ваша поштова скринька
Заголовок
Ваш відгук
Залишилось сомволів
| | | Додати в вибране
Пошук
Підписка
Центр миру, конверсії та зовнішньої політики України
Інститут євро-атлантичного співробітництва
Центр "Україна - Європейський вибір"
Defense Express
Центр європейських та трансатлантичних студій

Rambler's Top100 Rambler's Top100


Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Міжнародного Фонду "Відродження"
Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Центру інформації та документації НАТО в Україні
© 2004 - 2020. ЄВРОАТЛАНТИКА.UA
Всі права захищено.

Даний проект фінансується, зокрема, за підтримки Гранту Відділу зв'язків із громадськістю Посольства США в Україні. Точки зору, висновки або рекомендації відображають позиції авторів і не обов'язково збігаються із позицією Державного Департаменту США.
На головну Анонси подій Новини Аналітика Топ новини та коментарі Мережа експертів Про проект