АНАЛІТИКА

16.12.2008 | Постійний діалог з європейцями на різних рівнях надає можливість тримати увагу до України і закласти базу для майбутніх відносин
. Роман Сущенко - УКРІНФОРМ

У Брюсселі на початку грудня пройшла зустріч міністрів закордонних справ країн-членів НАТО України, під час якої сторони обговорили перспективи євроатлантичної інтеграції України.



Як засвідчили результати Бухарестського саміту Україна-НАТО, погляди союзників по Альянсу щодо приєднання нашої держави до ПДЧ відрізняються. У таборі найбільших скептиків виявилися Франція та Німеччина. У рамках одного з проектів публічної дипломатії група українських експертів за підтримки фундації "Суспільність" відвідала Париж, де під час зустрічей з французькими дипломатами, урядовцями, аналітиками, журналістами та представниками неурядових організацій намагалася з'ясувати логіку дій та мотивацію французьких партнерів. Спеціальний кореспондент УКРІНФОРМу, який також знаходився серед представників української делегації, звернувся до експертів з проханням прокоментувати результати зустрічей.



Науковий директор Інституту євроатлантичного співробітництва Олександр Сушко впевнений, що часто українські політики не завжди знають яка логіка стоїть за певними рішеннями європейських партнерів, зокрема, французьких, і тому часто надають офіційним позиціям власну логіку, яка, м'яко кажучи, відрізняється від реальності. Тому розмови з колегами корисні тим, що надають змогу зрозуміти дійсну логіку, яка стоїть за тими чи іншими рішеннями і тим самим на майбутнє краще передбачати хід переговорів і можливо таким чином впливати на формування української позиції. "Очевидною стала роль, яку відіграє традиційне суперництво Франції з США, її традиційне намагання бути лідером в ЄС та бачення Росії. Франція не є однорідною. Так само, як і в Україні, тут існують різні точки зору", - відзначив експерт. За його словами, водночас є мотиви, які домінують, які є очевидними, зокрема, по відношенню до США, Росії, Німеччини. Тому після обговорення французів легше розуміти.


 
На французькому напрямі зовнішньої політики України є багато не використаних можливостей і їх необхідно використати. Французи більшою мірою дбають про власні національні інтереси, вони не дуже переймаються НАТО. Головним мотивом у прийнятті відповідного рішення для них є не приєднання або неприєднання України до НАТО. Альянс для французів скоріше інструмент свого позиціонування як європейського лідера, відзначив Олександр Сушко. За його словами, навіть факт повернення Франції до військової структури НАТО не слід трактувати як виключно крок підвищення інтересу Франції до Альянсу, це передусім інструментальний інтерес для посилення позиції в ЄС.



Під час зустрічі з французькими дипломатами прозвучала така думка, що ми по різному розуміємо колективну безпеку. Для французів НАТО не є системою колективної безпеки, для них НАТО - інструмент і засіб, елемент спільної оборонної політики. Колективна безпека, на їхній погляд - це ООН, ОБСЄ, тобто організації, які позиціонуються глобально. Французька сторона різними засобами і джерелами повторювала, що Україна занадто переоцінює НАТО.



Франція незадоволена НАТО, це означає, що вона розглядає можливості нових ідей у сфері колективної безпеки в Європі, і це значить, що тут французи відкриті до діалогу. Хоча в цій царині не існує готових рецептів, французи мають намір щось змінювати, а в цій системі змін є шанси для України, що у разі переформатування колективних підходів до забезпечення безпеки, Києву важливо з самого початку бути включеним до діалогу, переконаний Олександр Сушко. За його словами, французи чітко зазначають, наприклад, у який спосіб залучати Росію до діалогу, однак у якій формі діяти практично рішення досі не має. Вони розуміють, що про колективну оборону з РФ не йдеться, в той же час мова йде про її залучення у спільних проектах. Зокрема, до участі в миротворчих операціях в Чаді, де використовуються російські вертолітні підрозділи та підрозділи країн ЄС. Це з одного боку вигідно для Росії, яка зазначає, що вона є елементом загальноєвропейської політики безпеки і це вигідно для ЄС, який не має вертольотних підрозділів. Участь у спільному проекті не означає якихось спільних зобов'язань.



Французи дивуються, чому країни Східної Європи сприймають НАТО і ЄС як дві співмірні речі. Для них це абсолютно різні речі. Громадська думка у Франції наприклад підкреслює, що французи добре ставляться до України. Тобто та кількість людей, яка не підтримує чи виступає проти можливого членства України в ЄС приблизно 44 %, вона абсолютно корелюється з цифрою або кількістю тих людей, які виступають проти розширення ЄС взагалі, тобто це та частина євроскептиків, яким взагалі, хто приєднується до ЄС, чи то Україна, чи то Македонія.



"Антиукраїнські настрої у Франції майже відсутні, тому з цього Україна і може скористатися, оскільки у Франції є набагато більший ресурс громадської підтримки майбутнього України в ЄС, він недооцінений, тобто навпаки в тих країнах, в які ми вважали більш прихильними до інтеграції України, наприклад в Німеччині та Австрії існує значно сильніший спротив громадської думки ідеї майбутнього членства України в ЄС", - наголосив український експерт.



Говорячи про "російский фактор" Олександр Сушко відзначив, що Росія у Франції дуже широко представлена, очевидно, що Франція для російської зовнішньої політики на відміну від української була одним із суперпріоритетів. Тобто росіяни працюють у Франції на всіх рівнях: політичному, бізнесовому, медійному дуже якісно, саме тому вони дуже часто досягають успіхів у донесенні своєї позиції. Це має різні форми вираження, зокрема, через кількість відпочиваючих бізнесменів на французьких курортах, кількість російських журналістів в Парижі та Страсбурзі, кількість французьких журналістів, що працюють на російські теми на комерційних засадах. Йдеться про тие, що російські гроші працюють на формування потрібного іміджу Росії у Франції і на формування потрібного російському естеблішменту негативного образу України, у тому числі і в контексті євроатлантичної інтеграції. Це треба враховувати у нашій зонішній політиці, наголошує експерт, додаючи, що від Франції буде багато залежати, оскільки вона є однією з країн-лідерів у Європі, і її позиція може бути значно більш прихильною до України.


 
Тему продовжив доцент, директор Центру міжнародних досліджень Одеського національного університету Володимир Дубовик, який висловив переконання, що такий діалог необхідно продовжувати, оскільки існує брак інформації у обох країн щодо позиції провідних європейських держав з питань перспектив євроатлантичної та європейської інтеграції України. Він вважає, що у Західній Європі відсутня достовірна інформація про Україну, тут часто поширені якісь чутки, міфи про Україну. Він відзначив, що більшість розмов або обміну думками проходила у неформальному форматі зустрічей, з людьми, які безпосередньо задіяні у процесі розробки політики Франції, безпекової та зовнішньої політики цієї країни.


 
Голова наглядової ради Фундації "Суспільність" Олег Рибачук, порівнюючи поїздки до Берліна і Парижа, відзначив, що рівень відвертості у Франції був значно вищий. Він відзначив, що цього вдалося досягнути завдяки участі в проекті фундації Роберта Шумана, яка є найбільш впливовою організацією в Європі і зокрема, у Франції, її майданчик використовують зазвичай для спілкування французів, що виробляють рішення.



Олег Рибачук підтвердив думку українських експертів, що Франція не сприймає НАТО, як орган колективної безпеки для заросту національних інтересів. "Французи переконані, що їх захищає статус ядерної держави, атомна зброя і власні збройні сили", - відзначив він, додавши, що подібну точку зору він чув і у Берліні, який не бачить у НАТО колективного захисника. І у Німеччині, і у Франції, говорячи про колективну систему безпеки, заперчують існування такої і зазначають, що над нею починають ефективно працювати. Тому для України є вкрай важливо не опинитися на узбіччі цього процесу, вважає Олег Рибачук. Він висловив занепокоєння, що нові ініціативи Медведєва, які обговорювалися у листопаді в Ніцці є серйозним сигналом загрози для України, оскільки вона може залишитися осторонь процесу формування нової системи безпеки у Європі.



Голова наглядової ради Фундації "Суспільність" відзначив, що неможливо вирішувати питання членства в НАТО через Вашингтон - це помилка багатьох українських політиків і це між іншим є одним із міфів, оскільки не тільки прихильники, а й противники НАТО говорили, що Альянс - це структура, де усе вирішує Вашингтон.



Заступник генерального директора - директор міжнародних програм Центру Разумкова Валерій Чалий підсумовуючи результати зустрічей, зазначив, що сьогодні у Франції відбувається процес осмислення нового світового порядку, нової системи загроз і нового бачення загроз, на які немає остаточних відповідей. Сьогодні для України сприятливий момент для пошуку можливості приєднатися до дискусії з обговорення найкращих механізмів забезпечення безпеки в Європі. За словами експерта, Україна представляє сьогодні інтерес для ЄС, для Франції, але якщо Україна хоче бути повноправним гравцем європейської політики оборони і безпеки, ініціатива повинна бути за нею. Для цього потрібна інформація, потрібне формування позиції України і активне її лобіювання в європейських столицях. "Я думаю, що тут потрібні ЗМІ, свої інформаційні агенції, потрібна своя інформація через європейські мови, зокрема, французьку, необхідна участь експертів, участь не тільки посадових осіб профільних міністерств, а й залучення інших міністерств", - відзначив Віталій Чалий.



Результати останніх соціологічних опитувань у Франції свідчать про те, що французи дуже відкриті до підтримки європейських перспектив України. "Єдине питання чітко знайти конкретні механізми реалізації двосторонніх інтересів і, зокрема, в інформаційному просторі, оскільки, Україна до цих пір сприймається у Франції через російські джерела інформування", - відзначив експерт.



Українські експерти одностайно відзначили, що дипломатична робота при всьому бажанні не може заповнити весь спектр міжнародних комунікацій. В результаті інколи серед європейських політиків виникають думки про те, що членство в НАТО - не більше ніж "ідея купки чиновників, які шукають собі легшого життя". Міжнародний діалог на різних рівнях це - внесок у формування позитивного іміджу країни і пояснення ситуації, яка є непростою в Україні. Такий постійний діалог надасть можливість на зустрічах з експертами і з урядовцями тримати і увагу до України, і закладати непогану базу для майбутніх відносин, майбутніх проектів.



USERS COMMENTS

Ваше ім'я
Ваша поштова скринька
Заголовок
Ваш відгук
Залишилось сомволів
| | | Додати в вибране
Пошук
Підписка
Центр миру, конверсії та зовнішньої політики України
Інститут євро-атлантичного співробітництва
Центр "Україна - Європейський вибір"
Defense Express
Центр європейських та трансатлантичних студій

Rambler's Top100 Rambler's Top100


Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Міжнародного Фонду "Відродження"
Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Центру інформації та документації НАТО в Україні
© 2004 - 2024. ЄВРОАТЛАНТИКА.UA
Всі права захищено.

Даний проект фінансується, зокрема, за підтримки Гранту Відділу зв'язків із громадськістю Посольства США в Україні. Точки зору, висновки або рекомендації відображають позиції авторів і не обов'язково збігаються із позицією Державного Департаменту США.
На головну Анонси подій Новини Аналітика Топ новини та коментарі Мережа експертів Про проект