АНАЛІТИКА

05.12.2008 | Чому Росія може стати великою проблемою для Барака Обами
Томас Омстад “U.S. News & World Report” (США) - УНІАН

Щось пішло жахливо неправильно у відносинах пострадянської Росії зі Сполученими Штатами, а відтак – із Заходом взагалі. У результаті взаємини із відродженою  Росією, яка розвивається у напрямі до автократії, будуть ключовим викликом для адміністрації Обами, яка вступає у владні повноваження.


Падіння з оптимістичних висот 1990-х є приголомшливим. Крах Радянського Союзу наприкінці 1991 року не тільки покінчив із Холодною війною та загрозами потенційної ядерної катастрофи, які виходили з неї. Він позначив найважливішу  за багато десятиліть стратегічну зміну у міжнародному пейзажі. Розвал СРСР породив нову демократичну Росію, вочевидь, готову відкласти убік минулі антагонізми і продовжити справу саморозвитку у модерне суспільство.


 

Але серед усіх великих держав, що вже існують або з`являються у світі, Росія виділяється тим ступенем, до якого її відносини зі Сполученими Штатами погіршилися протягом першого десятиліття нового сторіччя. Російська схильність до правління у стилі сильної руки знову проявилася при тодішньому президенті, а нині прем`єр-міністрові Володимиру Путіну. Влада була знову централізована у високих стінах Кремля. З появою путінської „Єдиної Росії” Держдума дружно закрокувала в ногу, у той час як і ЗМІ, і місцеві органи влади були позбавлені великої частини їхньої автономії та впливу.


Тверда американська політика стосовно розширення НАТО, контролю над озброєннями та інших проблем нарощувала народне обурення в Росії – і допомагала Путіну плекати новий російський націоналізм. Підживлювана доходами від експорту нафти і природного газу, Росія почала самостверджуватися за кордоном, особливо в регіонах, які колись перебували під домінуванням Москви. Російське вторгнення і часткова окупація Грузії у серпні цього року слугує найпершим прикладом готовності пограти м’язами, які було атрофувалися. Росія визнала незалежність сепаратистських республік Південної Осетії та Абхазії, що викликало осуд на Заході. В інших місцях Росія використовує заглушку на трубі з енергоносіями, щоб тиснути  на Україну, а також уперше з радянських часів послала військово-морські сили у латиноамериканські води.


У своїй сукупності такий перебіг подій може являти собою найбільш руйнівний стратегічний поворот за той період, котрий, через відсутність кращого терміну, відомий як „постхолодновоєнна ера”. "Ми втратили Росію, - повідомляє Волтер Расселл Мед, історик дипломатії в Раді з іноземних відносин. Роуз Готтемьоллер, фахівець з Росії і колишній американський службовець з питань національної безпеки у Фонді міжнародного миру Карнегі наголошує: "Криза у Грузії ставить нас віч-на-віч з реальністю, яка полягає в тому, що Сполучені Штати і Росія втратили можливість будувати відносини, які працюють на користь обох сторін".


 
З погляду Москви, США, особливо при президенті Буші, але починаючи ще з президента Клінтона, придушували російські інтереси протягом  періоду російської слабкості. "Росія думає, що ми блокуємо їх", - каже французький міністр закордонних справ Бернар Кушнер.


У Вашингтоні приватні настрої деяких представників адміністрації Буша стосовно Кремля зводяться до презирства. Російські чиновники тим часом стверджують, що Вашингтон діє одностороннім чином. Список того, що вони вважають порушеннями, є довгим: бомбардування Штатами їхнього союзника Сербії за часів Клінтона; скасування з боку США угоди проти балістичних ракет; розширення НАТО до „порогів” Росії; воєнні дії США в Середній Азії; спроби пустити трубопровідні маршрути повз Росію; підтримка українського та грузинського політичних рухів, які Росія вважає антиросійськими; військова допомога Грузії; підтримка незалежності Косова від Сербії, незважаючи на заперечення Росії.


 
Усього лишень через день після того, як Обама виграв вибори, російський президент Дмитро Медведєв прожогом пронісся повз звичайні привітання і поклявся встановити ракети в російському анклаві Калінінграда, якщо США – читай майбутня адміністрація Обами – наполягатиме на розміщенні протиракетного щита у Польщі та Чеській республіці. Це – різновид менталітету „зуб за зуб”, характерного для Холодної війни. "Я гадаю, що немає ніякої віри у російсько-американські відносини" - сказав Медведєв пізніше в листопаді - "З багатьох позицій ми не можемо знайти точки дотику".


Обама зазначив, що він підтримує ракетний захист у принципі, якщо можна буде продемонструвати, що система працює правильно. Але він також підкреслив, що звертається до Росії щодо співробітництва при відверненні витоку ядерних матеріалів, поглибленні контролю над озброєннями і боротьбі з Аль-Каїдою та іншими терористами.


Глобальна фінансова й економічна криза, разом з поточним зниженням цін на нафту, завдали удару по фондовому ринку Росії і прискорили втечу капіталу. Але в подальшій перспективі, як пише Стівен Сестанович, посол з особливих доручень адміністрації Клінтона у країнах колишнього Радянського Союзу, в журналі “Foreign Affairs”, "потужність Росії може продовжувати зростати і разом з цим підносити амбіції країни".


 
Обама міг би використати допомогу Росії у вирішенні безлічі інших проблем, від переконання Ірану та Північної Кореї залишити свої ядерні програми до підтримки енергетичної безпеки у протистоянні глобальному потеплінню. Але це вимагатиме змін від Вашингтона. "Ми ще не розглянули їх дуже добре", - каже Брент Скоукрофт, колишній радник з національної безпеки - "Ми повинні продемонструвати певну делікатність і повагу, а не просто просуватися уперед".


 


 



USERS COMMENTS

Ваше ім'я
Ваша поштова скринька
Заголовок
Ваш відгук
Залишилось сомволів
| | | Додати в вибране
Пошук
Підписка
Центр миру, конверсії та зовнішньої політики України
Інститут євро-атлантичного співробітництва
Центр "Україна - Європейський вибір"
Defense Express
Центр європейських та трансатлантичних студій

Rambler's Top100 Rambler's Top100


Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Міжнародного Фонду "Відродження"
Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Центру інформації та документації НАТО в Україні
© 2004 - 2024. ЄВРОАТЛАНТИКА.UA
Всі права захищено.

Даний проект фінансується, зокрема, за підтримки Гранту Відділу зв'язків із громадськістю Посольства США в Україні. Точки зору, висновки або рекомендації відображають позиції авторів і не обов'язково збігаються із позицією Державного Департаменту США.
На головну Анонси подій Новини Аналітика Топ новини та коментарі Мережа експертів Про проект