АНАЛІТИКА

26.05.2008 | Європейський Союз – Росія: на шляху до нової стратегічної угоди
Віталій Мартинюк - Міжнародний інститут гуманітарних технологій, спеціально для "Євроатлантичної України"

В грудні минулого року закінчився термін дії Угоди про партнерство і співробітництво між Європейським Союзом і Росією. Спроба розпочати переговорний процес з підписання нової угоди на Самарському саміті ЄС – Росія в травні минулого року виявилась невдалою. Фактором блокування тоді виступила Польща. В світлі підготовки до чергового саміту ЄС – Росія, який буде проведений 26-27 червня цього року в Ханти-Мансійську, ЄС знову активізував підготовку до переговорного процесу і знову виникли перешкоди.

Тернистий шлях до нової стратегічної угоди ЄС - Росія


Цього року перешкоди створила Литва, яка вдалася до блокування видачі мандату ЄС на проведення переговорів і заявила про свої вимоги приєднати до мандату на переговори декларації про відновлення поставок по нафтопроводу “Дружба”, а також про виплату збитків депортованим із окупованих країн Балтії. Таким способом Литва, як і рік тому Польща, намагається вирішити проблеми у стосунках із великим і потужним сусідом шляхом апеляції до можливостей Європейського Союзу. Це безумовно є позитивною тенденцією, яка примусить Росію швидше зрозуміти, що східноєвропейські країни вже вийшли із сфери впливу Імперії і є складовою частиною потужної і впливової організації, яка здатна захистити своїх членів.


На фоні заяв Литви і було проведено 28-29 квітня засідання Ради ЄС із загальних справ і зовнішніх відносин під головуванням міністра закордонних справ Словенії Дімітрія Рупеля. Складовою частиною Ради ЄС стало засідання Трійки ЄС – Росія, основною темою якої була підготовка саміту в Ханти-Мансійську.


Голова Ради ЄС із загальних справ і зовнішніх відносин завірив своїх колег, що мандат на переговори з нової угоди про партнерство і співробітництво між ЄС і Росією може бути отриманий в найближчий час, та запевнив, що ЄС підтримує швидке завершення переговорів для вступу Росії до СОТ, після чого Європейський Союз зможе негайно розпочати обговорення укладання угоди про зону вільної торгівлі з Росією. Однак, делегація ЄС скористалася черговою можливістю і звернула особливу увагу на питання дотримання прав людини, що було здійснено з націлянням на нового російського президента Дмитра Медвєдєва.


Заяви не залишились простою декларацією. Практично одразу після засідання Ради ЄС Дімітрій Рупель в компанії своїх колег із Польщі і Швеції відправився до Вільнюса з метою владнати існуючі протиріччя на шляху до початку європейсько-російських переговорів. 11 травня міністри закордонних справ Литви, Польщі, Швеції і Словенії заявили, що сторонам вдалося знайти підходи, які будуть застосовуватися в ході переговорів з Росією по поставкам енергоносіїв, співробітництву в правовій сфері і з ряду інших питань. Литві пообіцяли підняти питання про висунуті нею претензії в ході переговорів. Надання мандату на початок переговорів може статися під час засідання Ради ЄС 26 травня. Це підтвердив міністр закордонних справ Франції Бернар Кушнер в ході офіційного візиту до Москви 21 травня. Його візит вказує, що Франція під час свого головування в ЄС в наступному півріччі буде приділяти значну увагу відносинам з Росією і, вірогідно, зробить все можливе для підписання нової угоди ЄС – Росія в цей термін.

Енергетична складова європейсько-російських відносин


Якщо зважити, що в основу литовських претензій покладено енергетичні проблеми, то можна сказати, що вони певним чином вже почали вирішуватись.


Енергетика продовжує домінувати в економічному аспекті відносин ЄС – Росія і має стати складовою частиною нової угоди. В цій сфері існує взаємозалежність: ЄС велику частину енергоносіїв отримує з Росії, а більшість російських нафто-  і газопроводів спрямовані в ЄС. До того ж, енергетичний сектор на рівні виробництва потребує інвестицій, які готові надати західні компанії, а російські компанії прагнуть розширити свою присутність на європейському ринку. ЄС наголошує на відображенні взаємної енергетичної зацікавленості обох сторін новій угоді.


4 травня цього року Європейський Комісар з питань енергетики Андріс Пієбалгс перебував з візитом в Москві обговорив з міністром промисловості і енергетики Російської Федерації Віктором Христенко стан та перспективи енергетичного співробітництва в світлі саміту ЄС – Росія в Ханти-Мансійську. До позитивних досягнень можна віднеси погодження на обмін інформацією про зміни поставок російських нафти і газу до ЄС в рамках механізму раннього попередження, успішну роботу з завершення технічно-економічного обгрунтування синхронізації мереж електропередач між ЄС та Росією, а також згоду продовжити “Енергетичний Діалог” між сторонами. Росія і ЄС погодились підготувати до червневого саміту пропозиції із енергетичного співробітництва, включаючи енергетичну ефективність, стратегію, прогнозування і розвиток енергетичних ринків. Проекти газопроводів “Північний потік”, “Південний потік”, Набукко та нафтопроводу Бургас – Александрополіс також будуть включені до порядку денного саміту. Стосовно останнього, Андріс Пієбалгс вказав, що Росія не висловила зацікавленості долучитися до проекту Набукко.

 
Зустріч Андріса Пієбалгса і Віктора Христенко, в той же час, яскраво продемонструвала енергетичні розбіжності між ЄС і Росією. Росія розглядає Третій енергетичний пакет Європейської Комісії як одне із невирішених питань в двосторонніх відносинах. Цей пакет, прийнятий в ЄС у вересні минулого року, включає, на погляд російського керівництва, “дискримінаційні заходи” проти країн, які не є членами ЄС: заборону на володіння мережею енергетичного транспортування в ЄС без спеціальної міжурядової згоди ЄС на цю діяльність та відокремлення діяльності із видобутку і продажу від транспортування енергоносіїв. Ця проблема є ключовою для Росії в російсько-європейських енергетичних стосунках, оскільки російський “Газпром” постійно наголошує на бажанні інвестувати в європейську інфраструктуру. Порядок включення енергетичних питань до нової угоди між ЄС і Росією також залишився не вирішеним. 

 
Якщо на травневому засіданні Ради ЄС буде прийнятий мандат, то європейсько-російські переговори триватимуть саме під час головування Франції в ЄС, одним із пріоритетів якого є енергетична безпека. Франція, згідно рекомендацій французького уряду до головування в ЄС, вказаних в доповіді “Енергетична безпека Європейського Союзу”, має намір в енергетичних відносинах з Росією дотримуватись наступних принципів:


- більш жорстко відстоювати енергетичні інтереси ЄС і створити умови для зменшення залежності від російських енергоносіїв шляхом зростання ролі скрапленого газу, розвитку атомної енергетики, відновлювальних джерел енергії; 
- не наполягати, щоб Росія лібералізувала свій внутрішній енергетичний ринок і відкрила ринок для третіх сторін;
- не наполягати на ратифікації Росією Договору Енергетичної Хартії, але нагадати їй, що глави держав і урядів Великої Вісімки задекларували в Санкт-Петербурзі у 2006 році слідування “принципам Енергетичної Хартії”;
- створити захист європейського ринку на основі суворого застосування чітких правил, спільних для всіх, і для європейських, і для російських компаній; 
- залучити Росію до процесів боротьби проти зміни клімату.

Аналіз вказаних принципів свідчить про прагнення Франції уникати категоричного енергетичного протистояння з Росією та докладати значних зусиль для вирішення енергетичних проблем шляхом діалогу, але й з відстоюванням інтересів Європейського Союзу.

Співробітництво ЄС і Росії на міжнародній арені


Угода про партнерство і співробітництво між ЄС і Росією є угодою між двома світовими центрами сили, які прямо і опосередковано впливають на розвиток подій в світі. Головуючий в Раді ЄС Дімітрій Рупель наголосив, що Європейський Союз і Росія мають спільну відповідальність за глобальну стабільність і безпеку. Враховуючи російську жорстку позицію на міжнародній арені, ЄС буде тяжко знайти конкретні шляхи співробітництва з вирішення конфліктів в світі, особливо в спільному для Росії і ЄС оточенні.

 
Європейський Комісар із зовнішніх відносин Беніта Ферреро-Вальднер у своєму виступі на Глобальному семінарі «Росія: Перспективи 2020 року» 6 квітня цього року в Зальцбурзі відмітила, що головною метою ЄС є сприяти розвитку ситуації, за якої забезпечення стабільності буде серед головних інтересів Росії. Захист прав людини і демократії в спільному оточенні, особливо на Балканах, а також питання Косово, заморожених конфліктів в Європі, питання Близького Сходу та  інших міжнародних криз будуть присутні в ході переговорів по майбутній угоді ЄС - Росія.

 
Європейський Союз турбують тенденції на подальше зростання односторонності дій Росії в зовнішній політиці і політиці безпеки. Про це свідчать мораторій Росії на участь в ДЗЗСЄ, складна позиція Росії в Косово, односторонній вихід із заборони СНД підтримувати торгівельні зв’язки з Абхазією і збільшення чисельності російського контингенту в Абхазії. Глава МЗС Франції в ході візиту у Росію черговий раз підтвердив позицію ЄС – Європейський Союз засуджує всю діяльність, яка підвищує напругу в регіоні та підтримує всі міжнародні ініціативи для вирішення заморожених конфліктів.

 
Слід очкувати, що і в ході переговорного процесу і в найближчий час ЄС дотримуватиметься наступних постулатів:
- ЄС і Росія будуть завжди стратегічними партнерами, але не завжди з однаковими поглядами;
- тільки узгоджена єдина позиція ЄС відносно Росії може допомогти вивести європейсько-російські відносини на потрібний для ЄС рівень;
- ЄС повинен відноситись до Росії з повагою, оскільки вона є потужною світовою силою сьогодні;
- ЄС повинен бути більш впевненим у визначенні  просування спільних європейських інтересів та у використанні свого значного впливу на Росію, адже вона шукає шляхи для реалізації реформ з модернізації економіки;
- коли ЄС говорить з Росією, він повинен бути впевненим, що говорить з Росією, якою вона є, а не якою її хоче бачити ЄС.

Таким чином, Європейський Союз продовжить розглядати Росію як стратегічного партнера і спрямовуватиме дії на подальший розвиток двосторонніх відносин з нею, але головним викликом для ЄС буде збільшення односторонності російських дій і рішень та залежність ЄС від російських енергоресурсів. Слід очкувати, що ЄС розпочне переговори з Росією про укладання нової стратегічної угоди вже в червні цього року, під час проведення чергового саміту ЄС – Росія.

 


USERS COMMENTS

Ваше ім'я
Ваша поштова скринька
Заголовок
Ваш відгук
Залишилось сомволів
| | | Додати в вибране
Пошук
Підписка
Центр миру, конверсії та зовнішньої політики України
Інститут євро-атлантичного співробітництва
Центр "Україна - Європейський вибір"
Defense Express
Центр європейських та трансатлантичних студій

Rambler's Top100 Rambler's Top100


Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Міжнародного Фонду "Відродження"
Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Центру інформації та документації НАТО в Україні
© 2004 - 2020. ЄВРОАТЛАНТИКА.UA
Всі права захищено.

Даний проект фінансується, зокрема, за підтримки Гранту Відділу зв'язків із громадськістю Посольства США в Україні. Точки зору, висновки або рекомендації відображають позиції авторів і не обов'язково збігаються із позицією Державного Департаменту США.
На головну Анонси подій Новини Аналітика Топ новини та коментарі Мережа експертів Про проект