АНАЛІТИКА

11.02.2008 | Щорічне послання президента США: здобутки чи прикриття недоліків?
Віталій Мартинюк, Міжнародний Інститут Гуманітарних Технологій - Спеціально для «Євроатлантичної України»

28 січня 2008 року сорок третій президент Сполучених Штатів Америки виступив із своїм останнім щорічним посланням Конгресу «Про стан країни» (State of the Union). Джордж Буш молодший вступив на посаду президента в січні 2001 року. Тоді бюджет США мав надлишки бюджетних коштів, американські війська не були залучені до активних бойових дій, а рейтинг нового президента сягав 60%. На сьогодні США мають бюджетний дисбаланс, переживають економічні проблеми, залучені до двох масштабних операцій в Іраку і в Афганістані, а рейтинг Буша знизився вдвічі.



Послання американського президента мало приховати недоліки і вказати на здобутки. Воно умовно включало дві рівні частини: внутрішні справи США і зовнішня політика країни. Свій виступ Джордж Буш розпочав із внутрішніх американських проблем, акцентуючи увагу на економічному стані США, торгівлі, енергетиці, науці і освіті, імміграції. Пріоритетними у зовнішній політиці виділено боротьбу з тероризмом, Афганістан, Ірак, Близький Схід і Іран, підтримку демократії в світі.



Структура послання дещо змінилась в порівнянні з посланнями попередніх років. Якщо в 2006 році на першому плані була зовнішня політика, а на другому місці економічна сфера, то вже послання 2007 року більше схоже на цьогорічний виступ. В 2007 році Буш так само розпочав виступ із економічного положення США та приділив увагу податковому кодексу, бюджету, соціальній безпеці, охороні здоров’я, освіті, реформі імміграційної політики і енергетичній політиці. В сфері зовнішньої політики у 2006 році головна увага приділялась боротьбі проти тероризму, тиранії, радикального ісламізму і країн Вісі Зла. У 2007 році основними зовнішньополітичними питаннями послання Конгресу стали боротьба проти тероризму, війна в Іраку, конфлікт в Дарфурі, операція в Афганістані, ситуація на Близькому Сході та протидія таким країнам як Північна Корея і Іран, а от термін «Вісь Зла» вже не вживався як і цього року.  


Внутрішня ситуація



Економіка США, як відзначив Джордж Буш, зазнала періоду невизначеності: в довгостроковій перспективі «американці можуть бути впевнені в  економічному зростанні», але в короткостроковій перспективі «ми всі можемо бачити, що зростання уповільнюється». Серед причин уповільнення американської економіки відмічено зростання цін на продукти і на енергоносії. Вийти із стану невизначеності американський президент запропонував шляхом «пакету зростання», який передбачає стимулювання інвестицій в бізнес і зменшення податків для фізичних осіб та сімей. У бюджеті на наступний рік Джордж Буш передбачив зменшення видатків за рахунок економії державних коштів. В сфері торгівлі Буш відмітив необхідність підписання угод про вільну торгівлю з Колумбією, Панамою і Південною Кореєю та розширення ринку збуту товарів американського виробництва.



Енергетичній політиці приділено особливу увагу, оскільки однією із причин уповільнення економічного росту визначено збільшення цін на енергоносії. Президент США пропонує скоротити споживання нафтопродуктів в наступні десятиліття, збільшити використання відновлювальної і атомної енергії, розробити чисті енергетичні технології, в першу чергу у вугільній галузі, а також створити міжнародний фонд чистих технологій, «який допоможе країнам, що розвиваються, як Індія і Китай краще використовувати чисті енергетичні джерела».



Увага до використання вугілля є закономірною, адже США мають його значні поклади, на відміну від нафти і газу. В ході проведення 20-го Всесвітнього енергетичного конгресу «Рим-2007» в листопаді 2007 року делегація США на чолі з міністром енергетики Самюелем Бодманом активно пропонувала розвивати нові енергетичні технології і зосереджувала увагу на технологіях чистого використання кам’яного вугілля.



В сфері боротьби з нелегальною міграцією Джордж Буш запропонував проводити подвійну політику. З одного боку, президент США прагне створити законний шлях для працевлаштування іноземців на підтримку американської економіки. Тобто, США продовжать дотримуватись принципів селективної імміграції для залучення робочої сили дефіцитних спеціальностей. З іншого боку, глава Білого Дому планує до кінця 2008 року подвоїти кількість співробітників прикордонної служби США і використовувати передові технології для протидії нелегальним мігрантам. США значно випереджають інші країни з питань селективної міграції. Однак, на відміну від ЄС, не передбачається надання допомоги країнам-джерелам нелегальних мігрантів у створенні таких умов життя і праці, щоб їх жителі не прагнули потрапити до розвинутих країн в пошуках кращого життя.



Ініціативи із імміграції і соціальної безпеки Буша не знаходять підтримки ні серед демократів, ні серед республіканців. Через це президент США у посланні закликав Конгрес виступити з пропозиціями в цих сферах.


Зовнішня політика



У зовнішньополітичній частині послання президента США Конгресу домінувало питання Іраку. Президент США відмітив зміну стратегічного курсу дій в Іраку від бойових операцій до співпраці з іракськими силами, переслідування терористів та незаконних збройних формувань і їх нейтралізації. Нова стратегія, на переконання глави Білого Дому, спричинила значний прогрес в Іраку за минулий рік: знизились терористична активність, смертність серед цивільного населення, вбивства на релігійній основі, а «коаліційні і іракські війська знищили і затримали тисячі бойовиків». Але Джордж Буш відзначив, що Америку в Іраку очікують ще тяжкі битви. Він уточнив, що у 2008 році  головним завданням США буде збереження і розвиток успіхів, досягнутих попереднього року. Він заявив про рішучість продовжувати боротьбу з глобальним тероризмом. «Аль-Каіда біжить в Іраку, і цей ворог буде знищений».



Джордж Буш вказав, що було остаточно виведено одну сухопутну бригаду і експедиційний підрозділ морської піхоти. В найближчі місяці заплановано вивести ще чотири бригади і два батальйони морської піхоти. «Це означає, що більше 20 тисяч наших солдат повертаються додому», - заявив Буш. В американському суспільстві існує переважно негативне відношення до іракської війни. Більшість американців переконані, що це була помилка. Тому завданням Буша було пом’якшити суспільний резонанс від продовження операції в Іраку. Заяви про скорочення американського контингенту стали більше необхідністю прореагувати на негативне відношення американців. До того ж, досі немає чіткої індикації кінцевого терміну виведення американських військ з іракської території: «Подальші виведення підрозділів США залежатимуть від умов в Іраку і рекомендацій наших командирів». 



Буш одночасно повідомив про нарощування контингенту в Афганістані на 3 200 морських піхотинців. Наприкінці 2007 року міністр оборони США Роберт Гейтс заявив, що американський військовий контингент в Афганістані буде посилюватись за рахунок скорочення військ в Іраку.



Афганістану Президент США приділив непередбачено малу увагу. Хоча найбільш тяжка ситуація склалась саме в цій країні, на фоні погіршення обстановки на півдні країни, повідомлень Канади про виведення своїх військ в найближчі місяці і намагання керівництва США та НАТО переконати європейських країн-членів посилити свою військову присутність. Значних зусиль докладає Генеральний Секретар НАТО Яап де Хооп Схеффер, вказуючи, що його завданням є забезпечення посилення афганського контингенту НАТО. Натомість, Джордж Буш лише заявив, що операція в Афганістані має продовжуватись, оскільки «знищення Талібану і  Аль-Каіди є важливим для нашої безпеки».    



Згадуючи ситуацію в зоні палестино-ізраїльського конфлікту, президент США повідомив, що зробив все можливе, щоб Ізраїль і Палестина досягли мирної угоди, яка визначить створення незалежної Палестинської держави до кінця 2008 року. 


 
В посланні Джордж Буш попередив Іран, що США зможе захистити свої інтереси в Перській затоці. Американський президент звинуватив Іран в підготовці груп бойовиків для Іраку, підтримці терористів «Хезболла» в Лівані і зусиль руху «Хамас», а також в розробці балістичних ракет дальнього радіусу дії і розвитку можливостей із збагачення урану. В цьому питанні погляди США і європейських союзників збігаються. Вони спрямовані на початок переговорів з Іраном після припинення ним збагачення урану. 



В цілому, на міжнародній арені Джордж Буш виділив прагнення США сприяти зміцненню демократії в інших державах. Так, президент відмітив успіхи України і Грузії та заявив, що Америка підтримує «свободу в країнах від Куби і Зімбабве до Білорусі і М’янми». З цією метою Буш закликав Конгрес підтримати і профінансувати програму допомоги «Виклик тисячоліття», призначену для зміцнення демократії, прозорості і верховенства права в країнах, що розвиваються. Це однозначно свідчить про подальшу зацікавленість США у внутрішніх справах країн, де «немає демократії».


Реакція на послання Буша



Сорок третій президент США проголосив своє щорічне послання Конгресу в рік проведення нових президентських виборів і за тиждень до «праймеріз», тобто внутрішніх партійних виборів. В своїй промові Джордж Буш не міг не врахувати цю обставину. Виділення ним на початку промови економічних і соціальних питань на фоні скорочення контингенту в Іраку має стати «солодкою пігулкою» для виборців та допомогти республіканцям створити сприятливі умови для передвиборчої кампанії. Слід відмітити, що на відміну від попередніх послань, Буш не промовляв фраз «дві палати», «дві партії», або «дві виборчі гілки», як він це робив у 2006 році, але відмітив необхідність демонстрації демократами і республіканцями здатності «боротися за голоси і співпрацювати для результату в той же час».



Члени Республіканської партії підтримали виступ Джорджа Буша. Джон Боенер відмітив, що президент закликав Конгрес діяти швидше з деяких основних пріоритетів і що республіканці готові працювати разом із демократами на користь країни. Сенатор-республіканець Джон Маккейн висловив захоплення «спробою президента скоротити витрати і зменшити їх вплив на федеральний бюджет», оскільки вони і «кошти, які витрачаються на завоювання популярності, крадуть гроші платників податків».


 
Політичні противники президента-республіканця Джорджа Буша від Демократичної партії не заставили чекати на свою реакцію. Демократ і губернатор штату Канзас Катлін Сібеліус заявив, що швидкі заходи президента США із оздоровлення економіки носять тимчасовий і обмежений характер, а «зовнішня політика Америки останніх років обернулася втратою союзників і набуттям нових суперників». Сенатор-демократ Хіларі Клінтон критикувала і виступ і дії президента США: «Сьогодні президент стверджував, що наш союз сильний. Ми можемо з цим посперечатися. Але з чим сперечатися не слід – це те, що для багатьох американських сімей життя проходить в стані тривоги і економічної нестабільності».


Таким чином, сорок третій президент США в щорічному посланні до конгресу підвів підсумок попереднього року та всього терміну свого перебування на цій посаді. Джордж Буш у своєму виступі намагався відобразити ті положення, які хотів почути американський народ. Положення його промови були побудовані таким чином, щоб виправдати всі невдачі попередніх років і послати меседж союзникам та противникам США стосовно позиції країни в міжнародних питаннях.


 


USERS COMMENTS

Ваше ім'я
Ваша поштова скринька
Заголовок
Ваш відгук
Залишилось сомволів
| | | Додати в вибране
Пошук
Підписка
Центр миру, конверсії та зовнішньої політики України
Інститут євро-атлантичного співробітництва
Центр "Україна - Європейський вибір"
Defense Express
Центр європейських та трансатлантичних студій

Rambler's Top100 Rambler's Top100


Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Міжнародного Фонду "Відродження"
Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Центру інформації та документації НАТО в Україні
© 2004 - 9654. ЄВРОАТЛАНТИКА.UA
Всі права захищено.

Даний проект фінансується, зокрема, за підтримки Гранту Відділу зв'язків із громадськістю Посольства США в Україні. Точки зору, висновки або рекомендації відображають позиції авторів і не обов'язково збігаються із позицією Державного Департаменту США.
На головну Анонси подій Новини Аналітика Топ новини та коментарі Мережа експертів Про проект