АНАЛІТИКА

28.12.2007 | Афганське випробування НАТО
Віталій Мартинюк, Міжнародний Інститут Гуманітарних Технологій - Спеціально для «Євроатлантичної України»

Операція НАТО в Афганістані підтверджує свою роль тесту на випробування для Організації Північноатлантичного Договору. Цьому тестуванню піддається не тільки здатність Альянсу проводити операції з підтримки миру і стабільності за межами зони традиційної відповідальності НАТО, але й міцність самої структури та зв’язків між трансатлантичними союзниками.


Поточна ситуація в Афганістані



Операція в Афганістані є одною із найбільших в світі, до якої НАТО, в рамках Міжнародних Сил Сприяння Безпеці ISAF, залучає 41 700 військових. В тому числі в зоні активних бойових дій на Півдні Афганістану перебуває 11-тисячний контингент під командуванням Великої Британії. В цьому гарячому регіоні діють підрозділи США, Великої Британії, Нідерландів, Данії, Естонії, Канади, Румунії і не члена НАТО - Австралії. Ці країни несуть на собі найбільший тягар місії ISAF, оскільки постійно залучені до бойових дій проти талібів.



Ситуація в Афганістані залишається нестабільною і не має ознак до подальшого покращення. В НАТО відмічають, що 2007 рік став найгіршим в Афганістані. Цього року в результаті дій повстанців загинуло 6 200 осіб. За весь час проведення операції коаліційні втрати склали 666 чоловік загиблими, з яких в 2007 році - 143 чоловіка. Тільки восени цього року загинуло 46 чоловік із складу коаліційних військ, що складає 32% річних втрат.


 
Найскладніша ситуація зберігається на Півдні Афганістану, де тривають бойові дії і де за останні 18 місяців атаки талібів почастішали. Однак, на початку грудня цього року військам НАТО вдалося відбити місто Муса-Кала, головний оплот талібів в цьому регіоні, яке вони взяли під свій контроль в лютому 2007 року.



Проблемами НАТО в Афганістані в даний час є:
- активізація талібів на Півдні Афганістану;
- негласна відмова європейських країн-членів збільшити присутність в Афганістані та їх небажання передислокації на Південь Афганістану;
- неефективність проведення операції НАТО без програми відновлення цивільного життя в Афганістані;
- слабкість афганського уряду і нездатність їх контролювати ситуацію в країні;
- непідготовленість афганських збройних сил і поліції;
- низький рівень підтримки з боку місцевого населення.



Адміністрація президента США Джорджа Буша стурбовано оцінює ситуацію в Афганістані, де національний уряд є слабким і не контролює ситуацію в країні, а рух Талібану активізується. Крім того, міністр оборони США Роберт Гейтс висловив стурбованість втратою підтримки з боку місцевого населення. Такий стан може загрожувати зростанню підтримки талібів місцевими жителями. 


Протиріччя всередині Альянсу



Вище зазначені проблеми стосуються всіх країн-членів НАТО, які декларують свою безумовну участь в операції. Але найбільше вони викликають стурбованість в країнах, підрозділи яких щоденно стикаються з зазначеними проблемами в гарячих провінціях. Зрозуміло, що ці країни одностайно підтримують заклики США до інших союзників збільшити вклад в операцію і передислокувати підрозділи в південні провінції. На Ризькому саміті НАТО 2006 року всі члени Альянсу обіцяли виконати зобов’язання перед місією ISAF. Однак, з того часу минув рік, а зрушень немає.



Керівництво Сполучених Штатів Америки постійно порушує афганське питання перед європейськими партнерами. Воно піднімалось і під час візиту лідерів Франції та Німеччини до США на початку листопада цього року. І Ніколя Саркозі, і Ангела Меркель підтвердили готовність залишити підрозділи в Афганістані, але жодного конкретного сигналу стосовно збільшення їх контингентів і передислокації на Південь не було.



Останнім часом в США дещо зменшили тиск на своїх європейських союзників. Міністр оборони США Роберт Гейтс заявив, що продовжить зусилля, спрямовані на посилення військової допомоги в Афганістан, але буде робити це диференційовано. Він вказав, що розуміє проблеми деяких європейських урядів, які стикаються із жорсткою внутрішньою опозицією.



Щоб надати нового прискорення в питанні вирішення проблем операції НАТО, міністри оборони і закордонних справ США, Великої Британії, Нідерландів, Данії, Естонії, Канади, Румунії і Австралії зібрались 13-14 грудня в Единбурзі у Великій Британії. Одразу слід відмітити, що до складу учасників зустрічі не ввійшли країни-члени НАТО, які залучені в інших, більш спокійних провінціях Афганістану. Тобто, Альянс розділився на два табори, за причини різного відношення до операції НАТО в Афганістані. Не дивно, що в засіданні взяла участь і Австралія, адже вона має в Афганістані контингент в складі 870 чоловік. Крім цього, напередодні Ризького саміту США пропонували розпочати імплементацію стратегії "Глобального Партнерства", аби в перспективі розширити склад Альянсу за рахунок нових країн – Австралії, Нової Зеландії, які беруть активну участь в операціях НАТО, проти чого різко виступили Франція і Німеччина.    


 
В ході засідання в Единбурзі міністр оборони Роберт Гейтс знову закликав європейських партнерів збільшити кількість підрозділів в Афганістані і наростити зусилля на Півдні Афганістану. Він, зокрема, відзначив: «Вони знаходяться в регіонах, де немає значного насилля, і вимога їх залучення до бойових дій не є такою великою як наших підрозділів, які присутні на Півдні і на Сході». Але Гейтс відмовився назвати країни, які не виконують свої зобов’язання. В той же час, він відмітив, що Німеччина, яка має значний контингент в кількості 3 500 чоловік, не присутня в зоні бойових дій.



Важливим моментом також стало те, що США вирішили використати засідання «клубу найбільш відданих друзів» в Единбурзі для вирішення ще одного важливого завдання. Роберт Гейтс запропонував провести дискусію для формування об’ємної стратегії в Афганістані, яка могла б бути прийнята на наступному саміті НАТО в Бухаресті 2-4 квітня 2008 року. Нова стратегія на наступні три-п’ять років має спрямовуватись на реорганізацію місії і розширення спектру завдань, які мають носити більш комплексний характер. Роберт Гейтс, висловив сподівання, що більш чітка стратегічна концепція допоможе народам Європи зрозуміти, чому НАТО присутнє в Афганістані і стимулюватиме деякі європейські уряди докласти більших зусиль. Але ця ідея не була підтримана іншими країнами-членами НАТО. Погляди в Альянсі стосовно необхідності прийняття такого плану відрізняються від поглядів США. Франція, зокрема, висловила стурбованість зміною ролі НАТО в Афганістані та залученням військ ISAF до активних бойових дій по зачищенню південно-східних територій. У Франції відзначають, що такі дії включають бомбардування населених пунктів, які привели до збільшення втрат серед мирного населення.  



Реакція на проведене у Великій Британії засідання країн-учасниць операції на Півдні Афганістану не заставила себе чекати. Першим прореагував президент Франції Ніколя Саркозі, який 22 грудня здійснив неочікуваний візит до цієї країни. Франція має в складі ISAF 1 200 військовослужбовців, які діють головним чином в районі більш стабільного Кабулу. В ході візиту Саркозі зустрівся із своїм афганським колегою Хамідом Карзаї та французькими військовослужбовцями. Однак, цей візит більше нагадував демонстрацію уваги Франції до проблем Афганістану і до потреб французьких військовослужбовців, особливо після засідання в Единбурзі. Однак, французький лідер підкреслив, що французькі підрозділи залишатимуться в цій країні і в подальшому, розглядаючи їх залучення як боротьбу проти тероризму.



23 грудня до Афганістану, слідом за Саркозі, прибув голова Ради міністрів Італії Романо Проді, який також провів зустріч з Хамідом Карзаї і відвідав італійський контингент в складі 2 160 чоловік. Візит Романо Проді схожий на візит Саркозі як брати-близнюки – демонстрація уваги до Афганістану і до власних військових.



В цілому, переважна більшість європейських країн-членів НАТО, зокрема, Німеччина, Франція і Італія, дотримуються поглядів, відмінних від обговорених в Единбурзі. Ці країни стратегічним завданням сил ISAF вбачають надання допомоги і підготовку афганської армії і поліції до самостійного підтримання безпеки в своїй країні. Виступаючи перед французькими солдатами в Афганістані Ніколя Саркозі сказав: «Ми повинні одночасно збільшувати стабільність Афганістану і, в сфері підготовки, ми повинні продовжувати наші зусилля, щоб афганська армія була автономною, якомога скоріше… Саме тому я вирішив посилити знову нашу присутність в групах оперативних наставників і зв’язку (OMLT)». Тобто мова йде не про посилення бойових підрозділів, а про збільшення кількості інструкторів.



До того ж, країни, які є одночасно членами ЄС і НАТО, не здатні виділити додаткові сили для операції в Афганістані за причини їх значних контингентів в операціях ЄС: в Боснії і Герцеговині (EUPM і EUFOR Althea), в Македонії (EUPAT), в Конго (Kinshasa і EUSEC DR Congo), в Дарфурі (AMIS II), в Лівані (FINUL II), в Палестині (EUPOL COPPS і EU BAM Rafah) та в Іраку (EUJUST Lex). В 2008 році ЄС планує розпочати операцію в Чаді, де буде залучено 4 000 військовослужбовців, а найближчим часом - перейняти від НАТО часткові повноваження на проведення місії в Косово. Крім того, з червня 2007 року в Афганістані офіційно почала діяти поліцейська місія ЄС EUPOL AFGHANISTAN  для підготовки афганської поліції, яка вже в жовтні мала залучити 160 європейських поліцейських. Але ця місія мала проблеми із забезпеченням особовим складом і автомобілями і не розпочала вчасно свою роботу. Із 160 в Афганістані знаходилось тільки 75 поліцейських. Це викликало жорстку критику з боку США і НАТО в цілому і ще більше загострило питання співіснування Альянсу і оборонної складової Європейського Союзу.



Таким чином, в Організації Північноатлантичного Договору назрів цілком очевидний розкол в поглядах, спровокований операцією НАТО в Афганістані і суперництвом між Альянсом і Європейською політикою безпеки і оборони. В подальшому США і їх союзники по Південному Регіональному Командуванню ISAF будуть нарощувати військову присутність в Афганістані, намагатимуться залучити до цього процесу й інших європейських союзників. А останні, в свою чергу, дотримуватимуться курсу на пріоритетність підготовки афганських сил безпеки з метою якнайскорішої передачі території країни під їх контроль. Слід очікувати, що суперечки з цих питань досягнуть свого апогею якраз напередодні Бухарестського саміту НАТО в квітні 2008 року.



USERS COMMENTS

Ваше ім'я
Ваша поштова скринька
Заголовок
Ваш відгук
Залишилось сомволів
| | | Додати в вибране
Пошук
Підписка
Центр миру, конверсії та зовнішньої політики України
Інститут євро-атлантичного співробітництва
Центр "Україна - Європейський вибір"
Defense Express
Центр європейських та трансатлантичних студій

Rambler's Top100 Rambler's Top100


Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Міжнародного Фонду "Відродження"
Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Центру інформації та документації НАТО в Україні
© 2004 - 5299. ЄВРОАТЛАНТИКА.UA
Всі права захищено.

Даний проект фінансується, зокрема, за підтримки Гранту Відділу зв'язків із громадськістю Посольства США в Україні. Точки зору, висновки або рекомендації відображають позиції авторів і не обов'язково збігаються із позицією Державного Департаменту США.
На головну Анонси подій Новини Аналітика Топ новини та коментарі Мережа експертів Про проект