АНАЛІТИКА

27.04.2005 | Щодо конкуренції, інновацій та Сервісної Директиви на "єдиному" просторі ЄС
Олексій Коломієць - Президент Центру європейських та трансатлантичних студій

Тільки, можливо, службовий обов'язок (хоча ця буденна фраза  доволі важко проектується на вищих чинників Єврокомісії) стає одним із небагатьох стимулів для підготовки вкрай важливих документів, які безпосередньо зачіпають, як багатостраждальну Лісабонську стратегію, так і не менш суперечливі та політично грізні фінансові перспективи ЄС на майбутній семилітній термін.

За кілька днів після, фактично провального, весняного Саміту ЄС, "героїчна" Європейська Комісія 6 квітня надсилає до Європейського Парламенту та Ради свій новий витвір (в позитивному сенсі) - Рамкову Програму з конкуренції та інновацій (РПКІ) на період, який абсолютно збігається з періодом дії нового (в перспективі) головного фінансового документу ЄС на 2007-2013 роки.

РПКІ - документ серйозний та перспективний. Чиновники Єврокомісії на майже 90 сторінках з величезною педантичністю розписують всі механізми свого чергового "знакового" продукту для підсилення конкуренції малих та середніх підприємств, підвищення конкуренції в критичних областях, сприяння еко-інноваціям, підвищення ефективності енергетичного сектору та прискорення розвитку інформаційного суспільства. Все заради однієї європейської амбіції - стати найбільш динамічно розвинутим, заснованим на знаннях суспільством обов'язково до 2010 року.

Більш ніж чотири мільярди євро планується виділити в бюджеті ЄС на наступні сім років для виконання Рамкової Програми. При цьому, новий інструмент ЄС, за задумом, повинен об'єднати декілька вже існуючих засобів в єдину відповідну програму.

В рамках РПКІ будуть реалізовуватися три основних підпрограми.

Перша - підпрограма підприємництва та інновацій. Дана підпрограма охопить промисловий та сервісний (увага!) сектори; буде діяти як єдиний інструмент підтримки реалізації Плану дій щодо технологій охорони навколишнього середовища; надасть доступ до фінансових інструментів ЄС за допомогою Європейського Інвестиційного Фонду, а також спеціалізованих інститутів для забезпечення ризикового капіталу та інструментів гарантій для малих та середніх підприємств. Планується надання фінансової підтримки у розмірі 2,631 млрд. євро, а з них близько 520 млн. - для еко-інноваційних проектів.

Друга - підпрограма підтримки політики в галузі інформаційних та комунікаційних технологій. Вона покликана поєднати вже існуючі інструменти, як eTEN, eContent та Modinis.  Виокремлення цього сектору в окремий напрямок не виявляється чимось екстраординарним, беручи до уваги той факт, що в період з 1995 до 2000 року річний рівень зростання продуктивності сягав 1,4%, з яких - 0,7 % припадав саме на сектор інформаційних та комунікаційних технологій. І знову, ці технології повинні стати наріжним каменем розвитку сервісного ринку в бізнесі, адміністративному та публічному секторах. Фінансове забезпечення пропонується на рівні 801,6 млн. євро.

Третя - підпрограма "розумної" енергетики, яка спрямована на прискорення впровадження енергозберігаючих технологій та підвищення рівня інвестицій в розробку джерел енергії, які відновлюються. Існуючі донині програми SAVE, ALTENER та STEER стануть частинами даної підпрограми. Підпрограма буде фінансуватися у розмірі 780 млн. євро.

Але, можливо, показова політична єдність Європейської Комісії може бути розбита вщент політичними пристрастями, що вирують в Європейських Раді та Парламенті. Економічна конкуренція є відвертим аутсайдером конкуренції політичної.

Найяскравіший приклад - нещодавні політичні дебати в брюссельському Центрі європейської політики на надзвичайно актуальну тему "Яка Сервісна Директива слугуватиме європейцям краще?". Голова Робочої групи з економічної та соціальної політики Європейської народної партії, депутат Європарламенту Барто Пронк однозначно підкреслив: "Сервісна Директива є надзвичайно важливою з огляду її впливу на конкуренцію. Враховуючи відносно низький рівень продуктивності, ЄС вкрай потребує на такий документ".

Блискучий пасаж. Теоретично. На практиці, можна з великою ймовірністю прогнозувати, що початковий текст буде до невпізнання змінений "виключеннями та доповненнями", а  принцип "країни походження"  буде замінений принципом "країни-господаря". І тоді РПКІ буде, в кращому випадку, реалізовуватися з відверто національним відтінком.

Про реальність перспектив прийняття фінансових перспектив ЄС, які повинні "надихати" реалізацію РПКІ, вести мову просто незручно.

 


USERS COMMENTS

Ваше ім'я
Ваша поштова скринька
Заголовок
Ваш відгук
Залишилось сомволів
| | | Додати в вибране
Пошук
Підписка
Центр миру, конверсії та зовнішньої політики України
Інститут євро-атлантичного співробітництва
Центр "Україна - Європейський вибір"
Defense Express
Центр європейських та трансатлантичних студій

Rambler's Top100 Rambler's Top100


Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Міжнародного Фонду "Відродження"
Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Центру інформації та документації НАТО в Україні
© 2004 - 2020. ЄВРОАТЛАНТИКА.UA
Всі права захищено.

Даний проект фінансується, зокрема, за підтримки Гранту Відділу зв'язків із громадськістю Посольства США в Україні. Точки зору, висновки або рекомендації відображають позиції авторів і не обов'язково збігаються із позицією Державного Департаменту США.
На головну Анонси подій Новини Аналітика Топ новини та коментарі Мережа експертів Про проект